DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21157480.57348%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Her bronşiolite zatürre tablosu eşlik eder mi ?

Her bronşiolite zatürre tablosu eşlik eder mi ?

ABONE OL
15 Aralık 2023 11:36
Her bronşiolite zatürre tablosu eşlik eder mi ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ÇOCUKLARDA BRONŞİOLİT NEDİR?

ALT TENEFFÜS YOLLARININ EN SIK GÖRÜLEN HASTALIĞI: BRONŞİOLİT

HER BRONŞİOLİTE ZATÜRRE TABLOSU EŞLİK EDER Mİ?

 MASUM BİR ÖPÜCÜK BRONŞİOLİT SEBEBİ OLABİLİR

Kış ayı hastalık mevsimi demek. Hele ki kimi yaş kümeleri için kaçınılmaz olabiliyor. Virüslerin havalarda uçuştuğu bu periyotta çocuklarımızı soğuk algınlığı, burun akıntısı, hafif öksürük ve burun tıkanıklığı üzere şikayetlerle başlayan bronşiolitten nasıl koruyabileceğimizi, tedavisinde nelere dikkat etmemiz gerektiğini Liv Hospital Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gizem Güvener anlattı.
 

Akut bronşiolit, bilhassa iki yaş altı çocuklarda, en sık olarakta 6 aylık bebeklerde görülür, küçük hava yollarının inflamatuar darlığı sonucu ortaya çıkar. Alt teneffüs yollarının en sık görülen hastalığıdır. Mevsimlere nazaran görülme sıklığı değişmektedir. Bilhassa kış aylarında ve ilkbahar başlarında daha sık görülür. Virüsler; hastaların aksırmaları, öksürmeleri sırasında damlacık yolu ile havaya karışır ve teneffüs yoluyla bulaşır. 

Bronşiolit etkenleri nelerdir?

  • En sık virüsler sebep olmaktadır. 
  • Respiratuar Sinsityal Virüs (RSV) olguların %50’sinden sorumlu olan viral etkendir.
  • Bunun yanında parainfluenza, influenza, rinovirüs, adenovirüs, coronavirüs üzere virüsler etkenlerin ortasında sayılabilir. 

Bronşiolit tanısı nasıl konur? 

  • Akut bronşiolit tanısı klinik bulgularla konulur.
  • Soğuk algınlığı üzere burun akıntısı, hafif öksürük, burun tıkanıklığı şikayetleri ile başlar. Ateş olağan yahut hafif yüksek olabilir. 
  • Semptomların şiddeti gün geçtikçe artar. Birkaç gün içerisinde öksürük şiddetlenir ve hırıltılı teneffüs ortaya çıkar. Süratli nefes alıp verme, teneffüs badiresinin ilerlemesi ile nefes darlığı, kalp suratının artması, yardımcı teneffüs kaslarının ve burun kanatlarının teneffüse eşlik etmesi görülebilir.
  • Bunun yanında, huzursuzluk, beslenme bozukluğu, uyku sorunları de görülebilir.
  • Bazı bebeklerin tedavisi hastaneye yatırılarak yapılmakta ve tekrarlama riskinden ötürü da aileleri endişelendirmektedir.

Bronşiolit tedavisi nedir?

Temel tedavisi destekleyici tedavidir. Çoğunluğuna virüslerin neden olması nedeniyle antibiyotiklerin yeri yoktur. Kâfi oksijenlenmenin sağlanması, düzgün bir burun paklığı, beslenmeye dikkat edilmesi, teneffüs kahrını arttırmamak ismine az ve sık beslenme, bol sıvı alımının sağlanması sağlanır, gereklilik halinde nebül ve ilaç tedavileri uygulanır. 

Fakat kimi durumlarda birinci 6 ay, bilhassa birinci 3 aylık bebeklerin, risk faktörlerine sahip çocukların (prematüreler, beslenmesi bozulan bebekler, kalp ve akciğer hastalığına sahip olanlar) ve önemli teneffüs problemine sahip bebeklerin yakın izlem ve gereklilik durumunda hastanede yatırılarak tedavisi gerekebilir. Bazen bronşiolite zatürre tablosu da eşlik edebilir. Zatürrenin eşlik ettiği, ateşli yahut laboratuvar ve görüntüleme usulleri ile bakteriyel olduğu düşünülen hastalarda antibiyotik tedavisi de tercih edilebilir. 

Belirtiler yaklaşık 7-10 günde düzelir.

Nelere dikkat edilmeli?

Anne sütü ile yetersiz beslenmiş bebekler, sigara dumanına maruz kalan bebekler, doğuştan gelen kalp yahut akciğer hastalığı olan bebekler ve prematüre doğan bebekler bronşiolite diğer bebeklere oranla daha yatkındır. 

Bebeğin özellikle bronşiolitin yaygın olarak görüldüğü kış aylarında kreş üzere kalabalık ortamlarda bulunması, bebeğin öpülmesi yahut yakın temasta bulunulması, okul çağında kardeşleri olması bronşiolit riskini yükselten durumlardır. 

Önlem olarak ellerimizi sık sık su ve sabun ile yıkamalı, kalabalık ve havalandırılmayan ortamlardan uzak durmalı, sigara kullanılmamalı, oyuncaklar yahut çocuğun sık kullandığı eşyalar sık sık temizlenmelidir. 

Tekrarlayan düzelmeyen yahut tedaviye yanıtsız bronşioliti olan bebekler için ileri araştırma kesinlikle yapılmalıdır. Yabancı cisim aspirasyonu, doğuştan olan akciğer ve kalp anomalileri, gastroözefageal reflü, kistik fibrozis üzere altta yatan hastalıklar açısından değerlendirilmelidir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.