Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Hedef Whatsapp yedeklemeleri

Hedef Whatsapp yedeklemeleri

admin admin -
149 0

Siber güvenlik şirketi ESET,  WhatsApp yedekleme belgelerini çalan ve belgeleri silmek için komutlar alabilen Android GravityRAT casus yazılımının güncellenmiş bir sürümünü tahlil etti. 

ESET araştırmacıları, Android tabanlı GravityRAT casus yazılımının BingeChat ve Chatico iletileşme uygulamaları olarak dağıtılan güncellenmiş bir sürümünü tespit etti. Hindistan’daki kullanıcıları amaç alan akınlarda kullanılan bir uzaktan erişim aracı olan GravityRAT’in Windows, Android ve macOS sürümleri bulunuyor. GravityRAT’in gerisinde kim olduğu bilinmiyor; ESET Research, SpaceCobra olarak bilinen kümesi izliyor. Büyük olasılıkla Ağustos 2022’den beri faal olan BingeChat kampanyası hala devam ediyor. Yeni keşfedilen kampanyada GravityRAT, WhatsApp yedeklemelerine sızabiliyor ve belgeleri silmek için komut alabiliyor. Makus maksatlı uygulamalar ayrıyeten açık kaynaklı OMEMO Instant Messenger uygulamasında bulunan yasal sohbet fonksiyonelliği de sağlıyor.

Daha evvel belgelenen SpaceCobra kampanyalarında olduğu üzere, Chatico kampanyası da Hindistan’daki bir kullanıcıyı amaç aldı. BingeChat uygulaması, kayıt yaptırmak gereken bir web sitesi aracılığıyla dağıtılıyor. Büyük ihtimalle uygulama, saldırganlar bekledikleri belli kurbanların, muhtemelen muhakkak bir IP adresi, coğrafik pozisyon, özel URL yahut makul bir vakit dilimi içinde ziyaret ettiğinde açılıyor. Kampanyanın muhakkak gayelere yönelik olduğu düşünülüyor.

 

Kötü gayeli yazılımları araştıran ESET araştırmacısı Lukáš Štefanko bu mevzuda şunları söyledi: “UYGULAMAYI İNDİR düğmesine dokunduktan sonra berbat hedefli uygulama yollayan bir web sitesi bulduk; fakat ziyaretçilerin oturum açmasını gerektiriyor. Kimlik bilgilerimiz yoktu ve kayıt olamadık. Operatörlerin kayıtları sadece bekledikleri muhakkak bir kurbanın, muhtemelen muhakkak bir IP adresi, coğrafik pozisyon, özel URL yahut muhakkak bir vakit dilimi içinde ziyaret ettiğinde açıldığını düşünüyoruz. BingeChat uygulamasını web sitesi üzerinden indirememiş olsak da, VirusTotal’da bir dağıtım URL’si bulabildik.” Berbat gayeli uygulamaya Google Play store üzerinden erişim sağlanamıyor.

İlginizi Çekebilir;  Başkan Özyiğit, "2 Bin 484 Çocuğumuz Gelişim Değerlendirme Uygulamamızdan Faydalandı"

 

Potansiyel kurbanlar maksat alınıyor

ESET Research, potansiyel kurbanların makus gayeli web sitesine girmesi için nasıl kandırıldığını yahut hangi yollarla keşfedildiğini belirleyemedi. Araştırma sırasında uygulamayı indirmenin hesap sahibi olma kaidesine bağlı olduğunu ve yeni hesap kaydının mümkün olmadığını göz önünde bulunduran ESET, potansiyel kurbanların bilhassa amaç alındığına inanıyor. 

Facebook araştırmacıları, Cisco Talos tarafından daha evvel iddia edildiği üzere GravityRAT’i Pakistan merkezli bir kümeye bağlasa da, makûs gayeli yazılımın gerisindeki küme bilinmiyor. ESET bu kümesi SpaceCobra ismiyle izliyor. BingeChat ve  Chatico kampanyalarını bu kümeye bağlıyor. 

Uygulamanın yasal fonksiyonelliğinin bir kesimi olarak, bir hesap oluşturma ve oturum açma seçeneği sunuluyor. Kullanıcı uygulamaya giriş yapmadan evvel GravityRAT, C&C sunucusuyla etkileşime geçerek aygıt kullanıcısının bilgilerine sızmaya başlıyor ve komutların yürütülmesini bekliyor. GravityRAT arama kayıtları, kişi listesi, SMS bildirileri, aygıt pozisyonu, temel aygıt bilgileri ve fotoğraflar, fotoğraflar ve evraklar için belli uzantılara sahip belgelere sızabiliyor. GravityRAT’in bu versiyonu, GravityRAT’in bilinen evvelki sürümlerine kıyasla iki güncellemeye sahip: WhatsApp yedeklemelerine sızma ve evrakları silmek için komut alma.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar