Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Haymana Cumhuriyet’in Yüzüncü Yılında Rekora Yürüdü

Haymana Cumhuriyet’in Yüzüncü Yılında Rekora Yürüdü

admin admin -
61 0

Tarihimizin dönüm noktaları olan 1071 Malazgirt Zaferi, 1453 İstanbul’un Fethi ve 1923 Cumhuriyet’in İlan tarihlerinin toplamı olan 4447 metrelik bayrak dünyanın en uzun bayrağı oldu.

Binlerce Haymanalı Türk Bayrağını Taşıdı

Haymana Kaymakamlığı öncülüğünde, Belediye, kamu kurum ve kuruluşları, siyasi parti teşkilatları, STK’lar, muhtarlar, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı yürüyüş coşku ve his dolu anlara sahne oldu. Yürüyüşe katılamayan birçok Haymanalı da meskenlerin balkonlarından ve yürüyüş güzergâhındaki cadde ve sokaklara çıkarak bu coşkuya ortak oldu.

Turgut “4447 Bizim İçin Manalı Bir Sayı”

Sakarya Meydan Muharebesi’nin geçtiği ve kazanıldığı topraklar hasebiyle Cumhuriyet’in birinci temellerinin atıldığı topraklarda olduklarını belirten Haymana Belediye Lideri Özdemir Turgut “Kaymakamlığımız, Belediyemiz, kamu kurum ve kuruluşları, siyasi partiler, STK’lar, öğrenciler ve vatandaşlarımız coşkuyla sahiplendi. Bayrağın uzunluğu 1071 Malazgirt zaferi, 1453 İstanbul’un Fethi ve 1923 Cumhuriyet’in ilanı bu sayıların toplamı 4447 metre de bizim için manalı. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı kutlu olsun, kaç yüzyıllar diliyorum.” dedi.

Sak “Yüzüncü Yılı Coşkuyla Kutlamak İstedik”

Cumhuriyet’in yüzüncü yılının coşkuyla kutlandığını belirten Haymana Kaymakamı Osman Sak “Biz de Haymana olarak birebir coşkuyla kutlamak istedik. Cumhuriyetimizin ve tarihimizin kıymetli sayıları var. 1071 Anadolu’nun kapılarının açılışı, 1453 İstanbul’un Fethi ve 1923 Cumhuriyetimizin İlanı biz bunları toplayarak 4447 metre dünyanın ve Türkiye’nin en uzun Türk Bayrağını açmak istedik. Haymana halkı da buna sahip çıktı. Bu uzunluktaki bayrağı açıp yürüyeceğiz Cumhuriyetimize ve Haymanamıza güzel olsun.” dedi.

Binlerce Haymanalı’nın taşıdığı 4447 metrelik bayrakla bir dünya rekoru kırıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  İnegöl'de Kurtuluş Coşkusu Yaşandı

İlgili Yazılar