Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Hastayken maske takmak şart!

Hastayken maske takmak şart!

admin admin -
63 0
Hastayken maske takmak şart!

Öksüren ve hapşıranlar kapalı alanlarda cerrahi maske takmalı

Hastayken maske takmanın, topluma karşı sorumluluk taşımak ve diğerlerini korumak manasına geldiğini lisana getiren uzmanlar, üst teneffüs yolu enfeksiyonları yahut bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemenin toplum sıhhatini korumak için kıymetli olduğunu vurguluyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Dilek Leyla Mamçu, “Üst teneffüs yolu enfeksiyonu olan hastalar belirtilerin başlamasından 1 gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdır. Bu müddet içinde diğerlerini hastalandırmaktan kaçınmak için maske takılmalı.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Dilek Leyla Mamçu, hastayken maske takmanın neden gerektiğini anlattı.

Sonbahar ve kış aylarında üst teneffüs yolu enfeksiyonlarının daha sık görüldüğünü lisana getiren Dr. Dilek Leyla Mamçu, “Üst teneffüs yolu enfeksiyonlarının çoğunluğu viraldir ve damlacık yolu ile bulaşıyor. SARS-CoV-2 (yeni koronavirüs), influenza A ve influenza B, RSV, su çiçeği, invaziv meningokok ve pnömokok üzere virüsler damlacık yolu ile bulaşıyor. Hasta olan şahıslar, konuşma, gülme, bağırma, aksırma, öksürme esnasında bu damlacıkların ortama dağılmasına neden oluyor. Bu virüslerin sağlam bireylerin ağız, göz, burun mukozalarına bulaşması ve yeni enfeksiyonları önlemenin tek yolu hasta bireylerin maske takmasıdır.” dedi.

Öksüren ve hapşıranlar kapalı alanlarda kesinlikle cerrahi maske takmalı

“Üst teneffüs yolu enfeksiyonu olan hastalar belirtilerin başlamasından 1 gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdır. Bu müddet içinde diğerlerini hastalandırmaktan kaçınmak için maske takılmalı.” diyen Dr. Dilek Leyla Mamçu, öksüren ve hapşıran şahısların etraflarına hastalık bulaştırmamaları için bilhassa toplu taşıma araçları, okullar, ofisler, bekleme salonları üzere kapalı alanlarda kesinlikle cerrahi maske takmaları gerektiğini söyledi.

Hasta olmayan bireylerin ve sıhhat çalışanlarının bu belirtileri olan şahısların yanına girerken de cerrahi maske takmaları teklifinde bulunan Dr. Dilek Leyla Mamçu, “Cerrahi maske ıslandıkça değiştirilmeli, değiştirildikten sonra eller kesinlikle yıkanmalı. Maske dışında; uygun halde ortamların havalandırılması, toplumsal uzaklık kurallarına uyulması ve hasta olanların işe ya da okula gitmemesi bulaşmayı önleyecek en kıymetli tedbirdir. Maskeyi bilhassa yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, gebeler üzere risk kümesinde olanlar takmalı.” formunda konuştu.

Yeni varyanta karşı güncellenmiş aşı yok

Koronavirüs açısından Türkiye’de şu anda yeni varyanta karşı güncellenmiş aşı olmadığını da söz eden Dr. Dilek Leyla Mamçu, “Ancak çalışmalar, kronik hastalıkları olanlar, bağışıklığı baskılananlar ve 65 yaş üstü şahıslar için mevcut koronavirüs aşısının kısmen gözetici olabileceğini belirtiyor. Sıhhat Bakanlığı tarafından önceliklendirilen kümelerin Ekim-Kasım aylarında grip aşısı olmaları da öneriliyor.” biçiminde kelamlarını tamamladı.

İlginizi Çekebilir;  Yeni Yıl Sürprizi ile Geldi! Organları Birçok Kişiye Can Oldu!

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar