Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Haliç üniversitesi cumhuriyet’in 100.yılını özel etkinlikler ile kutladı

Haliç üniversitesi cumhuriyet’in 100.yılını özel etkinlikler ile kutladı

admin admin -
62 0
 
HALİÇ ÜNİVERSİTESİ CUMHURİYET’İN 100.YILINI ÖZEL ETKİNLİKLER İLE KUTLADI

 

Uluslararası bilimsel buluşmalar ve kurumsal etkinlikler ile değerli tertiplere imza atan Haliç Üniversitesi, Cumhuriyet’in 100.yılını hafta uzunluğu süren özel bir aktiflik programı ile kutladı. 

 

Nitelikli akademik eğitimin yanı sıra, konut sahipliği yaptığı etkinliklerle de ön plana çıkan Haliç Üniversitesi, Cumhuriyet’in 100. Yılını çoşku dolu ve geniş iştirakli geçen özel etkinliklerle kutladı. 5. Levent’teki “All In One” konseptli yerleşkede hafta boyunca gerçekleşen birbirinden farklı etkinliklerde üniversitenin tüm akademik ve idari takımıyla öğrencileri bir ortaya geldi.

 

Haliç Üniversitesi Konservatuvar öğretim elemanları ve öğrencilerinin sergilediği Cumhuriyetin 100.yılı Özel Gösterimi renkli bir show ile sahnelendi!

25 Ekim Çarşamba günü üniversitenin büyük konferans salonunda gerçekleşen; ‘‘Yüz Yılın Işığında- Cumhuriyetin 100. Yılına Saygıyla” adlı bu sahne gösteriminde, anlatıcının ve Mustafa Kemal Atatürk’ün eşliğinde müzik ve sahne sanatları alanında Cumhuriyet’in ilanından bugüne kadar geçen 100 yıllık sürecin kazanımları ile Cumhuriyet’in sağlamış olduğu imkanlar Haliç Üniversitesi Konservatuvarı tarafından sahnelendi.

Gösteride bugün gelinen noktada yapılanlar ve yaşananlar bağlamında müzikler, müzikler, anlatılar, danslar, tiyatro ile fotoğraf ve görüntü imajları yer aldı. Haliç Üniversitesi Konservatuvar öğretim üyeleri ve öğrencilerince sunulan müzikli şov, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatrolarının kostüm- teknik iş birliği ile gerçekleşti.

‘Cumhuriyetin 100. Yılına özel tertipler, üniversitenin farklı fakülte ve kısımların düzenlediği geniş yelpazedeki etkinliklerle devam etti.

Haliç Üniversitesi, çağdaş çağın gerekliliklerini yakalayan vizyonuyla yükseköğretimde itibarını koruyan kurumlardan biri olarak Cumhuriyetimizin 100. Yıl özelindeki aktiflik programını akademik ve bilimsel bir bakış açısı ile zenginleştirdi. 100. Yılda, çeyrek asrı geride bırakan Haliç Üniversitesi, yenilikçi maksatları ile akademik eğitimde emin adımlarla ilerlediğini bir defa daha gösterdi. Cumhuriyetin 100.yılına özel hazırlanan ve hafta boyunca devam eden etkinlikler ortasında, Sıhhat Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nün daha sağlıklı kuşaklar yetiştirilmesi için işlevsel besinlerin kıymetine dikkat çektiği ‘‘Cumhuriyetimizin 100. Yılında Sıhhat: İşlevsel Beslenme’ programı ile Moleküler Biyoloji ve Genetik kısmının düzenlediği ‘‘Son 100 Yılda Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı’ndaki Gelişmeler’’ semineri de yer aldı.

Sanat ve tasarım eğitimi alanında 25 yıldır kendi ekolünü oluşturmuş kabul edilen üniversitenin Hoş Sanatlar Fakültesi’nin düzenlediği ‘‘100. Yıl Cumhuriyet Sanat Sergisi’’nde ise GSF öğretim elemanlarının sanat çalışmaları yer aldı. Stanttaki yapıtlarla, Atatürk’ün “Sanatçı, toplumda uzun çalışma ve uğraşlardan sonra alnında ışığı birinci hisseden insandır” kelamından yola çıkılarak, sanata verilen kıymet ve Cumhuriyetin sanata katkılarına vurgu yapıldı. 30 Ekim Pazartesi, 5. Levent yerleşkesindeki bir öteki aktiflikte ise Haliç Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin düzenlediği ‘‘Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında Fotoğraflarla Cumhuriyetin Endüstrileşme Öyküsü’’ adlı fotoğraf standı ziyaretçileri ağırladı.

 

27 Ekim Cuma günü Atatürk Unsurları ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin düzenlediği ‘‘Cumhuriyet’in 100. Yılı: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resmi Programı’’nda ise  üniversitenin akademik ve idari takımı bir ortaya geldi. İstiklal Marşı ve hürmet duruşu ile başlayan ve Rektör Prof. Dr. Zafer UTLU’nun açılış konuşmasını yaptığı merasim, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meşkure YILMAZ’ın “Atatürk ve Cumhuriyet” başlıklı konferansı ile devam etti. Konvervatuvar dinletisinin akabinde, programın son kısmında, Yabancı Lisanlar Bölümünün ‘‘Haliç Üniversitesi Cumhuriyetimizin 100. Sanat ve Edebiyat Yarışmaları’’ kapsamında dereceye giren öğrencilere mükafatları takdim edildi. Ayrıyeten Türk Lisanı ve Edebiyatı Bölümü’nün düzenlediği, ‘‘Cumhuriyetimizin Yüzüncü Yıl Konferansları Serisi: Son Yüzyılda Türkçemiz’’ etkinliğinde Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin’in Türkçe’nin son yüzyıldaki durumu ve öbür lisanlarla etkileşimi üzerine verdiği konferans ile program tamamlandı.

 

Haliç Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Zafer UTLU resmi merasimdeki açılış konuşmasında şu kelamlara yer verdi: 

‘‘Dünyanın en bedelli toprakları olan aziz vatanımızın, Cumhuriyet yönetimi ile birlikte hür ve bağımsız bir bütün olarak, dünya durdukça yaşayacağına olan inancımı belirterek, Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutluyorum. Bu toprakları bize vatan yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun arkadaşları olmak üzere değerli vatanın ayrılamaz bütünlüğünü, milletin huzur ve sükununu sağlayan ve bu ulvi gaye için toprağa düşerek şehitlik mertebesine ulaşan bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyoruz.Cumhuriyetin korunması ve kullanmasında gençliğin bekçiliğine her vakit muhtaçlığımız vardır. Bu nedenle Cumhuriyeti korumak ve yaşatmak en temel vazifemizdir. Cumhuriyet’in birer ferdi olarak Cumhuriyeti koruyacak, yaşatacak ve ülkesine sahip çıkacak gençler bizlerin ellerinde büyümektedir. Bizler; ilim, irfan ve ahlak sahibi, inancına, tarihine, kültürüne, ailesine, milletine ve bütün insanlığa karşı misyonlarını bilen, bu vazifelerini yerine getirmeye çalışan bir gençlik yetiştirmek zorundayız. Bunun yanında, gençlerimizin zihinlerine yurttaşlık şuurunu, ülkesine ve milletine karşı sorumluluk şuurunu de yerleştirmemiz gerekmektedir.

Sevgili Gençler, Atatürk: “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak sizlersiniz” diyerek bu misyonu gençliğe emanet etmiştir. Bu emaneti korumak ve vazifesi yerine getirmek için bilgili ve güçlü olmak zorundasınız. Tarihimizi, kültürümüzü âlâ bilmek zorundasınız. Hem ulusal hem de kozmik kültürü öğrenmelisiniz. Ülkemize ve milletimize karşı sorumluluklarını bilen, dünya milletler ailesinin bir üyesi olarak dünya ile paralel yaşamayı becerebilen, istiklali ve istikbalimize yönelen tehlikeleri vaktinde çözebilen ve bunu başarabilmek için devamlı kendisini yenileyen, geliştiren gençliğe muhtaçlığımız bulunmaktadır. Size güveniyoruz, size inanıyoruz ve umut ediyoruz ki ülkemizi bulunduğu yerden daha birçok yüzyıllara taşıyacak olan gençlik sizsiniz.’’

 

İlginizi Çekebilir;  Başkan Savran, nevü'de düzenlenen 100.yıl konserine katıldı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar