Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. HADO Milli Takımımız Dünya Beşincisi Oldu!  

HADO Milli Takımımız Dünya Beşincisi Oldu!  

admin admin -
62 0

HADO Ulusal Grubumuz Dünya Beşincisi Oldu!

 

Geçtiğimiz yıl Fransa’da katıldığı Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya alarak Dünya Kupası’na gitme hakkı kazanan HADO Ulusal Ekibimiz, Tokyo’da düzenlenen Dünya Kupası’nda beşinci oldu.

 

Yakar top oyununun artırılmış gerçeklik teknolojisiyle birleşiminden doğan ve bugün 60 ülkede oynanan tekno spor HADO’nun Dünya Kupası heyecanı, bu yıl Japonya’da yaşandı. 2022 yılında Fransa’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya alarak HADO Dünya Kupası’na katılma hakkı kazanan HADO Ulusal Ekibimiz; Japonya’nın Tokyo kentinde, 21-22 Ekim’de düzenlenen Dünya Kupası’nda uğraş etti. 4 kıtadan, 11 ülke ulusal grubunun katıldığı 2023 HADO Dünya Kupası’nda ulusal ekibimiz, turnuvadaki küme eleme maçlarında 10 maçtan 7’sini kazanarak küme elemelerini dördüncü, şampiyonayı ise beşinci olarak tamamladı. Dünya Kupası’nda beşinci olan Türkiye; sırasıyla Hong Kong, Fransa, ABD, Taipei, Yeni Zelanda, Yunanistan’ı farklı skorlarla mağlup etme başarısı gösterdi. 

 

3 Yıllık HADO Ulusal Kadrosundan Büyük Başarı 

Dünya Kupası’nın akabinde elde edilen muvaffakiyet hakkında konuşan, Türkiye Espor Federasyonu (TESFED) Lideri Alper Afşin Özdemir, “Günümüzde sporun dönüştüğü yeni formlar ile klâsik sporu tıpkı potada buluşturan HADO, bilhassa genç jenerasyonun büyük ilgisini çekmekte. Kurulduğu günden bu yana elde ettiği muvaffakiyetler ile dikkatleri üzerine çeken HADO Ulusal Grubumuz, katıldığı son 3 şampiyonada bir birincilik bir ikincilik elde etmişti. Tokyo’da düzenlenen Dünya Kupası’ndan da beşincilik unvanını aldı. Bilhassa HADO sporunun en değerli temsilcilerinin yarıştığı 2023 Dünya Kupası’ndaki bu muvaffakiyet bizler için çok değerli. HADO Ulusal Grubumuzun bu başarılı yükselişini, gelecek sene ülkemizde düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’nda da altın madalya ile taçlandıracağına inancımız tam. TESFED olarak, turnuvada ülkemizi temsil eden tüm HADO Ulusal Kadro atletlerimize, teknik ve idari grubumuza tebriklerimizi iletiyoruz” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Antalya Büyükşehir'den 100. Yıl Cumhuriyet koşusu

 

HADO Türkiye Yöneticisi Koray Erdemir ise şunları söyledi: 

“Sadece 3 yıllık ulusal grup geçmişimize, 1 Avrupa Şampiyonluğu, 1 Avrupa ikinciliği ve 1 de Dünya beşinciliği sığdırmanın gururunu yaşıyoruz. Türkiye’de resmi bir branş haline getirdiğimiz HADO’yu, ülkemizdeki tüm öğrencilerle buluşturmayı hedefliyoruz. Amacımız daha güçlü bir ulusal kadro ile Türkiye’nin konut sahipliğinde gerçekleşecek olan 2024 Avrupa Şampiyonası’nda yeniden altın madalyaya ulaşmak.”

 

HADO Hakkında

Artırılmış gerçeklik ekipmanları ve bir yazılım aracılığıyla 3’er bireyden oluşan ve 2 ekiple oynanan HADO, klâsik yakar top oyununun hızlandırılmış ve dijitalleştirilmiş bir versiyonu olarak dikkat çekiyor. Kolay kuralları sayesinde sportmenlerin kolaylıkla adapte olabildiği HADO, oyuncuların fizikî ve mental gelişimine katkı sağlıyor. Ekip sporu olan HADO, yaş ve cinsiyet göz etmeksizin, etkin spor yapan genç jenerasyondan, öğrencilere, kurumsal çalışanlardan ailelere uzanan geniş bir kısma hitap ediyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar