DOLAR 32,2960 0.18%
EURO 34,9433 0.24%
ALTIN 2.424,500,14
BITCOIN 2178264-1.21707%
İstanbul
22°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Geleceğin sigortasını analitik ve yapay zeka belirleyecek
  • Haberm
  • Teknoloji
  • Geleceğin sigortasını analitik ve yapay zeka belirleyecek

Geleceğin sigortasını analitik ve yapay zeka belirleyecek

ABONE OL
1 Kasım 2023 03:12
Geleceğin sigortasını analitik ve yapay zeka belirleyecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL
SAS Sigortacılık Doruğu 2023

Geleceğin sigortasını analitik ve yapay zeka belirleyecek

Dünya analitik başkanı SAS, 24 Ekim’de “Riskleri Gerçek Tespit Ederken Müşteri Tecrübesinde Kıymet Yaratmak” konseptiyle SAS Sigortacılık Doruğu 2023’ü düzenledi. Dorukta sigortacılık bölümünün dijital inovasyonda bulunduğu nokta, kesimin önündeki fırsatlar SAS uzmanları ve sigorta dalının önde gelen firmalarının yöneticileri tarafından tartışıldı. 

 

 

Dünya analitik önderi SAS, farklı dallardaki dinamiklerin tartışıldığı tepeler serisine SAS Sigortacılık Tepesi (Insurance Summit) 2023 ile devam etti. 24 Ekim tarihinde  düzenlenen tepenin konsepti “Riskleri Hakikat Tespit Ederken Müşteri Tecrübesinde Paha Yaratmak” idi. Dorukta SAS’ın memleketler arası ölçekteki yöneticileri, uzmanları ve sigorta kesiminin önde gelen firmalarının yöneticileri, dalın gündemini değerlendirdiler. Kesimin çok dinamik bir dijital dönüşüm ve inovasyon süreci yaşadığına dikkat çeken uzmanlar, bu periyotta risklerin yüksek ve değişken olduğunu vurguladılar. Dorukta SAS başkanları bölümdeki risk idaresi, suistimali tedbire ve finansal modelleme süreçlerinde datanın, analitiğin ve yapay zekanın rolünü anlattılar. 

 

Analitiğin Ehemmiyeti Artıyor

 

SAS Sigortacılık Tepesi 2023’ün açılış konuşmasını yapan SAS Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Rasim Eğri, kesimdeki dijital dönüşümün son derece süratli bir biçimde ilerlediğini, bu nedenle analitik, bilgi idaresi ve yapay zekanın ehemmiyetinin giderek arttığını vurguladı. Eğri açılış konuşmasında şunları söyledi: “SAS Sigortacılık Doruğu 2023, geleceğin sigorta dalının temelini oluşturacak olan analitik ve yapay zeka konusundaki vizyonu açıkça ortaya koyuyor. Kesimimizin bu süratli değişim periyodunda, risklerin nasıl yönetileceği, suistimallerin nasıl önleneceği ve finansal modellerin nasıl oluşturulacağı üzere sorulara yanıtlar sunarak, bölümün değerli figürleriyle bir ortaya geldik. Analitik, data idaresi ve yapay zeka üzere teknolojiler artık sigortacılığın temelini oluşturuyor. Bu tepe, geleceğin sigortasının bu teknolojilerin üzerine inşa edileceği bir periyodun başlangıcı olarak görülmeli. Analitik ve yapay zeka, müşteri tecrübesini düzgünleştirmek ve riskleri gerçek bir halde yönetmek için kilit ögeler olacak. Geleceği şekillendirecek bu ögelere odaklanarak, kesimin daha sürdürülebilir ve inovatif bir hale gelmesine katkı sağlayacağımıza inanıyorum.” 

 

Sektördeki Dijital Dönüşüm Damgası

 

“Sigortacılıkta Riskler, Trendler ve Dijital İnovasyon” başlıklı panele konuk olan BNP Paribas Cardif Türkiye Bilgi Teknolojileri & İş Tahlilleri, Transformasyon ve Bilgi İdaresi Koordinatörü Mehlika Ertaş: “Veri güvenliği üzere teknoloji ile sağlanan tahliller lakin organizasyonel eğitim ve farkındalık varsa gayesine ulaşır. Datayı tahlil edip anlamlandıramayan kurumlar yakın gelecekte çok zorlanacaklar.” açıklamasında bulundu. 

 

Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreter Yardımcısı, Aysun Yıldız Özer ise son on yıldır global seviyede toplumları dört ana mega trendin etkilediğini; teknolojik değişimler, demografik değişim, iklim değişikliği, makroekonomi ve siyasetteki gelişmeler başlıkları altındaki bu mega trendlerin yeni riskler kadar, mevcut risklerin daha da büyümesine, karmaşıklaşmasına yol açtığını söz etti.  Küresel olarak gitgide daha çok hissettiğimiz bu mega trendlerin bilhassa dört alanda muhafaza açığına neden oluğuna işaret eden Aysun Yıldız Özer, emeklilik, siber sigortalar, sıhhat ve katastrofik riskler karşısında bireylerin ve kurumların maruz kaldığı muhafaza açığının giderek büyüdüğünü ve global seviyede 3 trilyon ABD Dolarına yaklaştığını belirtti. Müdafaa açığının kapatılmasında sigorta kesimi ve kamunun iş birliğinin değerli olduğunu vurguladı.

 

Varolanın Ötesini Düşünmek

 

İlk konuşmacı olarak kelam alan SAS EMEA Bölgesi Sigortacılık Kesimi İş Geliştirme Başkanı Alena Tsishchanka ise, “Yeniden Tasarlanan Sigortacılık Dalı: Trendleri Analitik ve Yapay Zeka Merceğinden Keşfetmek” başlıklı konuşmasında SAS teknolojilerinin sigorta dalına sunduğu imkanları anlattı. Daldaki modernizasyon süreçlerini ve yeni dinamiklerin bu sürece tesirlerini kıymetlendiren Tsishchanka, analitik teknolojilerin özel uygulamalar geliştirmeye yönelik SAS dayanakları hakkında bilgi verdi. Konuşmasında birebir vakitte “Günümüz sigortacılık bölümünde, dönüşüm artık yalnızca bir seçenek değil, kaçınılmaz bir gereklilik haline geldi. Analitik ve yapay zeka teknolojilerinin rehberliğinde ilerleyen son trendler, kesimin bahtını belirlerken, dijital dönüşümü hızlandıran değerli paydaşlar ve veri-analitik alanındaki keskin gelişmeler de büyük tesire sahip. Bu teknolojilerin, gerçek dünya örnekleriyle nasıl şekillendiğini anlatırken, sağlam yapay zeka ve açıklanabilir bilgi temelli kararların vurgulanması da kritik bir kıymet kazandı. Biz, SAS olarak maksadımızı, sigortacılığın geleceğini herkes için proaktif, şahsileştirilmiş ve erişilebilir hizmetler sunan bir noktaya taşımak olarak belirledik” paylaşımında bulundu. 

 

SAS Risk Araştırmaları ve Kantitatif Tahliller, Küresel Tahlil Başkanı Nektarios Konstantinou ise, “IFRS 17 Uyumluluğunun Ötesinde” başlıklı sunumunda, Sigorta Kontratları Standardı’nın bölüme getirdiklerinin ötesine geçmenin nasıl mümkün olacağı üzerinde görüşlerini aktardı. 

 

Ardından kelam alan SAS Türkiye ve Orta Asya, Suistimal Tespiti ve Ahenk Güvenliği, Yönetici Tahlil Danışmanı Esra Korkmaz, “Suistimalin Dünü, Bugünü, Yarını” başlıklı bir sunum yaptı. Dalın en değerli başlıklarından birisinin suistimal olduğunu söyleyen Korkmaz, konuşmasında yüklü olarak kesimin geleceğini kıymetlendirdi.

 

SAS Sigorta Sermaye İdaresi ve Aktüeryal Dönüşüm için Küresel Tahlil Başkanı Oana Avramescu, “Yapay Zeka/Makine Öğrenimi-Aktüerya Dünyasında Moda Sözler Değil, Gerçekler” başlıklı sunumunda yapay zeka teknolojisinin geldiği noktayı kıymetlendirdi. Avramescu, yapay zeka teknolojisinin sunduğu potansiyelleri de detaylı olarak anlattı. 

 

SAS, Sigorta Sermaye İdaresi ve Aktüeryal Dönüşüm için Global Tahlil Başkanı, Oana Avramescu,  “Günümüzde, sigortacılık de dahil olmak üzere her alanda, analitik ve yapay zeka teknolojilerinin ekosistemi kökten değişiyor. Yapay Zeka ve Makine Tahsili, bilgilerimizi daha yeterli anlamamıza ve iş süreçlerimizi optimize etmemize imkan sağlıyor. İleri analitik metotlarının kullanımı, bilgilerin daha aktif bir formda işlenmesine ve anlaşılmasına katkı sağlıyor. Bu dönüşümün bir sonucu olarak, sigorta eserlerinin fiyatlandırılması daha adil bir hale geliyor. Ayrıyeten, tazminat süreçleri hızlandırılıyor ve bilgi etiği konusu daha da öne çıkıyor. Bu nedenle sigortacılık ve aktüerya alanı her zamankinden daha fazla pahalı hale geliyor. SAS olarak, teknoloji uzmanlarıyla işbirliği yaparak, daima öğrenmeye açık kalarak ve bu değişimi benimseyerek, aktüerya biliminin geleceğini şekillendirmeye devam ediyoruz” dedi. 

 

Dönüşümde Odaklanılması Gereken Unsurlar

 

SAS Sigortacılık Tepesi 2023’ün ikinci oturumunda SAS Kıdemli İş Tahlilleri Yöneticisi Muhammet Güncan ile KPMG Türkiye, Sürdürülebilirlik Hizmetleri, Yardımcı Ortağı Burak Oğuz, ESG (Environment, Social, Governance) kısaltmasıyla bilinen çevresel, toplumsal ve yönetişim kriterleri çerçevesinde sigortacılık bölümünde sürdürülebilirlik, risk ve fırsatların faal idaresini değerlendirdiler. 

 

 

SAS Hakkında

SAS analitik alanında başkandır. SAS, yenilikçi yazılım ve hizmetlerle dünyanın her yerinden müşterilere datayı zekaya dönüştürmeleri için takviye ve ilham verir. SAS, dünyadaki müşterilerine “THE POWER TO KNOW” anlayışıyla hizmet vermektedir.

SAS ve tüm öteki SAS Institute Inc. eser yahut hizmetleri ABD ve öteki ülkelerde SAS Institute Inc.’in tescilli ticari markaları yahut ticari markalarıdır. ® işareti ABD tescilini gösterir. Öbür marka ve eser isimleri ilgili şirketlerin ticari markalarıdır. Telif Hakkı © 2019 SAS Institute Inc. Tüm hakları gizlidir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.