DOLAR 32,4910 0.07%
EURO 34,7219 0.45%
ALTIN 2.481,62-0,18
BITCOIN 2002480-2.02754%
İstanbul
22°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Evcil Dostları Stresten Koruyacak 6 İpucu

Evcil Dostları Stresten Koruyacak 6 İpucu

ABONE OL
7 Şubat 2024 21:12
Evcil Dostları Stresten Koruyacak 6 İpucu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günümüzde gerilim ve dert, günlük hayatın ayrılmaz bir modülü haline geldi. Sistemsiz hayat rutini, yanlış irtibat hali üzere birçok faktör, insanlarda olduğu üzere evcil dostlarda da tasaya neden olabiliyor. Evcil hayvanlar birden fazla gerilim kaynağıyla karşı karşıya kaldığında hırçınlık, beslenme ve tuvalet sisteminde değişiklik üzere yansılar gösteriyor. Doğal desteklerin de içinde bulunduğu çeşitli tedbirlerle, evcil hayvanların gerilimi denetim altına alınabiliyor. Evcil dostların ömür kalitesini artırmaya yönelik özel olarak formüle edilmiş besin destekleri sunan Bonafel Kurucusu Uğur Peker, bedene direkt tesir eden besin desteklerinin gerilimi önlemede daha süratli bir tahlil yolu olduğunu söylüyor ve evcil dostlarda gerilimi azaltacak 6 ipucu paylaşıyor. 

 

Günlük hayatta kaçınılmaz bir hale gelen gerilim, tüm hayat rutinini sekteye uğratıyor. Nizamlı bir biçimde gerilime maruz kalmak, hayati işlevlerde önemli sorunlara neden oluyor. Bilinenin tersine evcil hayvanlar da tıpkı beşerler üzere gerilim, telaş ve dehşet üzere durumlara maruz kalıyor. Günlük rutinleri aksatma, yanlış bağlantı kurmak üzere faktörler evcil hayvanlarda tasaya yol açıyor. Gerilimle baş etmeye çalışan evcil hayvanlarda hırçınlık, tuvalet alışkanlığında değişiklik, beslenme tertibinde dengesizlik üzere semptomlar meydana geliyor. Patili dostların komutları yerine getirme alışkanlığında aksaklıklara yol açan gerilim, uzun vadede çeşitli hastalıkları da beraberinde getiriyor. Bu noktada evcil hayvan ebeveynlerinin, hayat alanını pak tutma, gürültüden kaçınma ve doğal desteklere başvurmak üzere tedbirlerle patili dostlarının gerilimini azaltmaları mümkün. Evcil dostların hayat kalitesini artırmaya yönelik özel olarak formüle edilmiş besin destekleri sunan Bonafel Kurucusu Uğur Peker, bedene direkt tesir eden besin desteklerinin gerilimi önlemede daha süratli bir tahlil yolu olduğunu söylüyor ve evcil dostlarda gerilimi azaltacak 6 ipucunu sıralıyor.

1. Kokuları azaltın. Kedi ve köpekler bedenlerinde bulunan doğal koku bezleri aracılığıyla etraflarını algılar ve kendilerini ömür alanına ilişkin hisseder. Tütsü, mum, deterjan üzere ağır kokulu eserler evcil hayvanların koku kabiliyetini maskeleyeceği için rahatsız olurlar, bu durum gerilim ve telaşa yol açar. 

2. Gürültüden kaçının. Birçok kedi köpek, elektrikli aletler yahut bağırarak konuşmak üzere yüksek seslere karşı hassastır. Ömür alanında sıklıkla gürültüye maruz kalan evcil hayvanlar, kendilerine sakin bir yer bulma telaşına kapılır ve gerilim düzeyi artar. Lakin orta seviyede çalan kelamsız bir müzik, evcil dostları rahatlatmaya imkan tanır. 

3. Temiz bir ömür alanı sağlayın. Evcil hayvanlar paklığa, toza ve bilhassa çöp kutusuna karşı hassasiyet gösterebilir. Kedi ve köpekler doğduğu andan beri konutta yetişseler de çöplere karşı bir merakı bulunur. Lakin çöpten yayılan makus koku evcil hayvanlar için zaralı olduğundan gerilim düzeylerini artırır. Bu sebeple hayat alanını günlük olarak temizlemeli ve çöpleri muhakkak sıklıkla konuttan çıkararak evcil dostlardan uzak tutulmalı. 

4. Günlük rutinlere sadık kalın. Patili dostlar, ebeveynlerinin iş hayatı ve günlük rutinlerinden pek hoşlanmaz. Zira kedi ve köpekler yemek, oyun ve uyku üzere aktivitelerin muhakkak bir tertipte olmasını ister. Lakin evcil hayvan ebeveynlerinin günlük ömrünün değişkenlik göstermesi, evcil dostlarda gerilim ve telaş yaratacağı üzere sistemsiz idrara çıkmayı tetikleyebilir.

5. Sakin bir ebeveyn olunEvcil hayvanlar, birlikte yaşadığı bireylerin ruh haline çabucak ahenk sağlayabildiğinden tasayı ve gerilimi kolaylıkla algılar. Bu noktada evcil hayvan ebeveyni olarak sakin kalmaya ve patili dostlarla keyifli irtibat kurmaya ihtimam gösterilmeli. Böylelikle patili dostlar kısa mühlet içinde rahatlar.  

İlginizi Çekebilir;  Göğüs Cerrahisinde Robotik Yöntemin Avantajlarını Biliyor musunuz?

6. Gıda desteklerine başvurun. Birçok doğal destek, evcil hayvanlarda gerilimi azaltarak endişeyi büyük oranda hafifletir. Bu noktada tercih edilecek eserlerin büsbütün katkı maddesiz, %100 doğal olmasına dikkat edilmeli. İnsan sıhhatinde da kullanılan papatya çiçeği, çuha çiçeği özü ile zenginleştirilmiş destekler, evcil dostların  stresini dengeleyerek uzun vadede daha rahat bir ömür sürmesine imkan tanır. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.