DOLAR 32,6044 0.24%
EURO 34,7823 0.28%
ALTIN 2.420,62-0,49
BITCOIN 21693320.92418%
İstanbul
17°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

EÜ Urla Denizcilik MYO, çok yönlü uygulamalı eğitim olanaklarıyla öne çıkıyor
  • Haberm
  • Eğitim
  • EÜ Urla Denizcilik MYO, çok yönlü uygulamalı eğitim olanaklarıyla öne çıkıyor

EÜ Urla Denizcilik MYO, çok yönlü uygulamalı eğitim olanaklarıyla öne çıkıyor

ABONE OL
16 Şubat 2024 13:24
EÜ Urla Denizcilik MYO, çok yönlü uygulamalı eğitim olanaklarıyla öne çıkıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi Urla Denizcilik Meslek Yüksekokulu, öğrenci odaklı, uygulamalı eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme modeli ile geleceğin denizcilerini yetiştiriyor.

Öğrencilerine, meziyetlerini geliştirecekleri, mesleksel deneyim edinecekleri, sosyokültürel ve sportif bireyler olarak yetişmelerine yönelik faaliyetleri ile fark oluşturan Ege Üniversitesi Urla Denizcilik Meslek Yüksekokulu, uzman akademik takımı, fizikî ve ileri teknolojik altyapısı, toplumsal ve sportif imkanları, uygulamaya yönelik eğitim anlayışı ile hem özel hem de kamuya nitelikli bireyler kazandırıyor.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Tam akredite, öğrenci odaklı, araştırma üniversitemizin genç akademik ünitelerinden olan Urla Denizcilik Meslek Yüksekokulu, hem teorik hem de uygulamalı eğitim öğretim imkanları ile dikkat çekiyor. Gençlerimize sualtı dünyasının kapılarını aralayan bu ünitemiz çok istikametli eğitim imkanlarıyla öne çıkıyor. Dünya standartları kalitesindeki mezunları ile ülkemiz denizciliğine katkı sunuyor” dedi.

Ege Üniversitesi Urla Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Celalettin Aydın, “Urla Denizcilik Meslek Yüksekokulu (UDMYO), 2013 yılında kurulmuştur. Ön lisans eğitimi veren kurumumuz Deniz Ulaştırma ve İşletme ve Sualtı Teknolojisi programlarında faal olarak eğitim vermektedir. Her iki programımız Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından akreditedir. Öğrencilerimiz bu programa kayıtlanma kademesinde sıhhat evraklarını ibraz etmek zorundadır. Üniversite yerleştirme puan sıralamasında Deniz Ulaştırma ve İşletme programı devlet üniversitelerinde örgün eğitimde birinci sırada yer almaktadır. Sualtı Teknolojisi programımız ise  yine devlet ve özel üniversitelerde örgün ve ikinci eğitimde en yüksek puanla öğrenci almaktadır” diye konuştu.

Meslek Yüksekokulunun öğrencilerine kazandırdığı yeterliliklerden bahseden Prof. Dr. Celalettin Aydın, “Deniz Ulaştırma ve İşletme Programından mezun olan öğrencilerimiz Vardiya Zabiti yeterliliği evrakı almaya hak kazanarak Türk ve yabancı bayraklı gemilerde zabit olarak çalışabilmektedirler. Bu  programımızın bünyesinde memleketler arası eğitim standartlarına uygun Köprüüstü Seyir Simülatörü mevcuttur. Denizde Canlı Kalabilme ve Can Kurtarma Araçlarını Kullanma Eğitim Merkezi ile Yangınla Çaba Eğitim Merkezi bulunmaktadır. UDMYO, tayfa, balıkçı ve yat kaptanı gemi adamlarına yönelik düzenlenen Denizde Güvenlik Yenileme (STCW) eğitimleri ile denizcilik alanında gemi adamlarının sertifikasyonu yeterliği bulunmaktadır. Bu eğitimler 2022 yılından beri verilmektedir. Sualtı Teknolojisi programı, Ege Bölgesinde Profesyonel Balık Adam Ehliyeti vermeye yeterliliği olan tek meslek yüksekokulu olup mezun öğrencilerimiz birinci sınıf balık adam olarak çalışabilmektedir.  UDMYO, sualtı araştırma uygulama merkezi ile birlikte Türk Loydu yeterliliği alan birinci üniversite olmuştur. Bu yeterlilikle Gemilerin Sualtı Sörveyi yapılabilmektedir. UDMYO’da kesme kaynak kursları verilebilmekte ve Türk Loydu onaylı sertifikasyon verilmektedir. Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi ile birlikte TSSF onaylı CMAS 1, 2 ve 3 yıldız balık adam yeterliliği vermeye yetkilidir.  Meslek Yüksekokulumuz verdiği eğitimlerin yanında toplumsal sorumluluk projeleri kapsamında çok sayıda projeye imza atmaktadır. Bunların ortasında ‘Liseliler Denizciliği Öğreniyor, Sualtında Mahzur Yok’  gibi projeler yer almaktadır. EGESEM ile yürütülen sertifikasyon kapsamında öğrencilerimize 627 sertifika kazandırılmıştır. Bu sayı 2024 yılında 1000 olarak hedeflenmiştir. Sıhhat turizmine yönelik olarak protokol imzalanarak sanayi projesi yapılmaktadır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı EGE-UDMYO laboratuvarı 2023 yılı içerisinde kurulmuş olup, ilgili paydaşlarla gereç testleri yapılmaktadır” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Özel Öğrenciler Kampta İzcilikle Tanıştı

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.