DOLAR 32,4132 0.17%
EURO 34,5836 0.43%
ALTIN 2.446,190,32
BITCOIN 21642724.03712%
İstanbul
17°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

EÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü “ORPHEUS Etiketi” almaya hak kazandı
  • Haberm
  • Eğitim
  • EÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü “ORPHEUS Etiketi” almaya hak kazandı

EÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü “ORPHEUS Etiketi” almaya hak kazandı

ABONE OL
9 Şubat 2024 17:36
EÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü “ORPHEUS Etiketi” almaya hak kazandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Enstitüsünün doktora eğitimi kalitesinin Avrupa standartlarında olduğu tescil edildi.

Programlarının yüzde 75’ini akredite ederek eğitim öğretim ve araştırma geliştirme altyapısını dünya ölçeğine taşıyan Ege Üniversitesi, lisans ve lisansüstü programlarının kalitesini milletlerarası standartlarda olduğunu belgelendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda milletlerarası akreditasyon çalışmalarını sürdüren Ege Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Enstitüsü, Avrupa’da biyotıp ve sıhhat bilimlerinde yürütülen doktora eğitiminde temel standartları ve en âlâ uygulamaları geliştirmeyi ve yaygınlaştırmayı hedefleyen, doktora programlarından mezun olanların sahip olacakları yeterliliklerin standartlarını yükseltmeyi amaçlayan ORPHEUS tertibi etiketini almaya layık görüldü.

Ege Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Funda Yılmaz Barbet ve enstitü idaresi, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ı makamında ziyaret ederek, doktora eğitimi kalitesinin Avrupa standartlarında olduğunu belgeleyen  ‘ORPHEUS Etiketi Belgesi’ni takdim etti.

Ege Üniversitesinde başlattıkları kalite ve akreditasyon seferberliğinin devam ettiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Göreve başladığımız birinci andan itibaren akreditasyon ve kalite kavramını ekosistemimizde bir kültür haline getirmek,  programlarımızı tescillemek için kıymetli çalışmalar yürütüyoruz. Eğitim–öğretimden araştırma ve geliştirmeye tüm hizmetlerde milletlerarası kalite standartlarına ulaşmak, akademik ünitelerimizin akreditasyonunu sağlamak üzere başarılı çalışmalara imza atıyoruz. Programlarımızı akredite ederek kalite standartlarımızı milletlerarası seviyeye taşıyoruz” diye konuştu.

Tüm akademik ünitelerde kalite çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğünü tabir eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemizin markasının en kıymetli gücünü oluşturan sıhhat temalı akademik üniteleri;  lisans ve lisansüstü eğitimleri, uzman akademik takımları, donanımlı laboratuvar altyapıları ile dünyada referans gösterilen akademik kurumlar ortasında yer alıyor.  Ülkemizin sıhhat eğitiminde öncü fakültesi olan Tıp Fakültemiz; Tıp Eğitimi Programlarını Kıymetlendirme ve Akreditasyon Derneği tarafından Türkiye’de üçüncü sefer akredite edilen 8 fakülte ortasında yer alıyor. 25 Anabilim Kısmımız Uzmanlık Eğitimi Akreditasyonuna alarak uzmanlık eğitimlerinin kalitesini tescillediler.  Tıpkı formda Diş Hekimliği Fakültemiz, Eczacılık Fakültemiz de kaliteli eğitimi, klinik uygulamaları, son yıllarda gerçekleştirdiği akademik ve bilimsel çalışmalarla ve kaliteleriyle memleketler arası standartlarda olduklarını belgelendirdiler. Artık de Üniversitemiz Sıhhat Bilimleri Enstitüsü çatısı altında sürdürülen doktora programlarının niteliğinin memleketler arası standartlarda olduğu tescil edildi. Başta Enstitü Müdürümüz Prof. Dr. Funda Yılmaz Barbet olmak üzere emeği geçen mensuplarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir;  'Uluslararası Uzamış Yas Bozukluğu Ölçeği' çalışmasında Üsküdar Üniversitesi imzası

Ege Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Enstitüsünün ORPHEUS Etiketi süreci konusunda bilgi veren Prof. Dr. Funda Yılmaz Barbet, “Doktoranın memleketler arası bir derece olduğunu lakin ülkeler ortasında doktora programlarının içeriği ve doktora tezinin düzeyinin değişkenlik gösterebildiğini vurgulayarak, memleketler arası kabul gören kaliteli doktora eğitimi verebilmek gayesine ulaşmanın bir yolu olarak ORPHEUS Etiketini Sayın Rektör Hocamızın da gaye göstermesi ile süreci Nisan 2023’te başlattık. Özdeğerlendirme Anketinin kabulü akabinde ikinci kademe olan yerinde ziyaret Ekim 2023’te gerçekleşti. Etiketi 5 yıllığına almaya hak kazandık. Sıhhat Bilimleri Enstitümüzün program içeriği ve çıktılarının memleketler arası standartlarda olmasının ülkeler ortasında akademisyen hareketliliğinin arttığı günümüzde üniversitemizin milletlerarasılaşma ve araştırma üniversitesi niteliklerine direkt hizmet edecektir. Bu süreçte vizyoner liderliği ve her kademedeki dayanağı içi Sayın Rektörümüz başta olmak üzere üniversitemizin ve enstitümüzün idari işçisine, enstitümüzün ORPHEUS Kurulu Üyelerine, tüm akademisyenlerimize ve görüşmelere katılan öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.