Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ekinezya Hasat İçin Gün Sayıyor

Ekinezya Hasat İçin Gün Sayıyor

admin admin -
133 0

İnegöl’de birinci kere 2021 yılında İnegöl Belediyesi teşvikleriyle 3 başkan çiftçi tarafından ekimi yapılan şifalı bitki Ekinezya, hasat için gün sayıyor. Tekke Mahallesindeki ekinezya bahçeleri, manzarasıyla de kendine hayran bırakıyor.

Çiftçilere yarar sağlamak gayesiyle yeni bitkilerin üretilmesine dayanak sağlayan İnegöl Belediyesi, yapılan araştırmalar sonrası 2021 yılında her kedere şifa Ekinezya bitkisini keşfetmişti. Tekkeköy Mahallesi bölgesinde istekli 3 başkan çiftçiye yapılan 30 bin fide dayanağı ile 7 dönümlük alanda ekimi yapılan Ekinezya bitkisi, birinci 2 yılda üreticinin yüzünü güldürdü. Ekinezyada bu yıl üçüncü hasat heyecanı yaşanıyor.

HER KAYGIYA ŞİFA

İnegöl Belediyesi teşvikleriyle Tekkeköy Mahallesi’nde ekimi yapılan Ekinezya bitkisi, tıbbi yararları ile öne çıkıyor. Çiçekleri, yaprakları ve kökünün sıcak suda demlenmesiyle içime hazır hale gelen bitki epey yararlı. Doğal bir antioksidan olan ekinezya çayı, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Ekinezya bitkisi ayrıyeten; klinik araştırmalara nazaran soğuk algınlığına yakalanma oranını önemli manada azalttığı tabir edilen bir bitki. İltihap söktürme özelliği, teneffüs yolu enfeksiyonlarında tedavi edici özelliği bulunmakta. Apseye ve bronşite karşı tesirli olduğu söz ediliyor. Birebir vakitte astım hastalığına da sentetik bir ilaç vazifesi olarak kanıtlanmış.

EKİNEZYA TARLALARI GÖRENLERİ HAYRAN BIRAKIYOR

Ekinezyada üreticiler bu yıl 3’üncü hasadı yapmak için gün sayarken, bir yandan da renkli çiçekleriyle eşsiz bir manzara sunan ekinezya bahçeleri manzarasıyla kendine hayran bırakıyor.

20 TON REKOLTE HEDEFLENİYOR

Geride kalan 2 yılda üreticinin yüzünü güldüren Ekinezya, bu yıl toplamda 8 dekar alanda ekildi. Üreticilerin hasast periyodunda bu yıl 20 ton dolayında yaş eser hedeflediği belirtildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  "Bu yılki üzümü Karabağlar Belediyesi'ne borçluyuz"

İlgili Yazılar