DOLAR 32,7948 -0.01%
EURO 35,4790 0.02%
ALTIN 2.444,390,01
BITCOIN 21861900.374%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Egeli İhracatçılardan Sürdürülebilir Üretim İçin Seferberlik
  • Haberm
  • Gündem
  • Egeli İhracatçılardan Sürdürülebilir Üretim İçin Seferberlik

Egeli İhracatçılardan Sürdürülebilir Üretim İçin Seferberlik

ABONE OL
15 Eylül 2023 08:25
Egeli İhracatçılardan Sürdürülebilir Üretim İçin Seferberlik
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Narenciye eserleri zararlısı Akdeniz meyve sineği ile kimyasal uğraş yerine biyolojik çabayı önceliklendiren Ege İhracatçı Birlikleri, narenciye döneminin başlamasına sayılı günler kala kıymetli narenciye üretim bölgelerinde üreticilere Akdeniz Meyve Sineği Tuzağı takviyesini sürdürüyor.

 

2023 yılında 769 bin tonluk Ege Bölgesi Narenciye Rekoltesinin ihracatla katma pahaya dönüşmesi için uğraş gösteren Ege İhracatçı Birlikleri geçtiğimiz haftalarda İzmirli ve Muğlalı üreticilere 10 bin adet Akdeniz Meyve Sineği Tuzağı dağıtımı gerçekleştirmişti.

 

Ege İhracatçı Birlikleri, bu sefer Aydınlı narenciye üreticilerine 5 bin adet Akdeniz Meyve Sineği Tuzağı dağıttı.

 

Akdeniz Meyve Sineği Tuzağı Dağıtım Merasimi; Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Lideri Davut Er, Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Üyesi Sadık Demircan, Aydın Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü yetkilileri, Kuşadası İlçe Tarım Müdürü Gürsel Doğan’ın iştirakiyle Aydın Kuşadası Davutlar’da gerçekleşti.

 

Üretim ve ihracatta muvaffakiyet için biyoteknik mücadele

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, “Bizler hem üreticilerimizle hem ihracatçılarımızla sıklıkla bir ortaya geliyoruz. Son yıllarda yaptığımız toplantıların ana gündem konusu kalıntısız üretim üzerine ağırlaşıyor. Bizim üretim ve ihracatta muvaffakiyet için 2 temel koşulumuz var. Kalıntısız üretim ve kaliteli üretim. Bunun için de biyoteknik gayretin kritik bir rolü var. Ege Bölgemizin birçok vilayetinde topyekün bir çaba içindeyiz ve bilhassa üreticilerimizin şuurlu bir biçimde bu çabayı sürdürmesi bizim için çok kıymetli. Bu yılki tuzakların da üreticilerimize güzel olmasını diliyorum.” dedi.

 

Bu dönem narenciyede randıman epeyce iyi

Başkan Uçak, “Dünyada narenciye üretiminde 8.sırada, ihracatında ise 4.sırada yer alıyoruz. Bu dönem bu bölge için narenciye rekolte tespit çalışmamızı yaptırdık ve randımanın epeyce güzel olduğunu gördük. Bu randıman artışını bu yıl fırsata çevirebileceğimizi umuyorum. Üretim kalitemizin de artmasıyla hem üretimde hem de ihracatta daha üst basamaklara yükselmek için daima birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Bilhassa biyoteknik çabamıza verdikleri dayanak ve koordineli çalışmaları için Tarım ve Orman Vilayet Müdürümüz Ahmet Ökdem’e, pahalı ilçe müdürlerimize, kaymakamlarımıza, belediye liderlerimize bölge vekillerimize, üreticilerimize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

Kalıntısız sürdürülebilir üretim vurgusu

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Lideri Davut Er, “Aydın’ın %46’sında tarım yapılmakta, nüfusun %55’i geçimini tarım bölümünden sağlamaktadır. İncir ve kestanede Türkiye başkanı olan vilayetimizde, zeytin, pamuk, çilek, narenciye, enginar üzere eserler kıymetli tarım eserleri ortasında yer almaktadır. Konserve, salça üzere tarıma dayalı sanayi dalı de Aydın vilayetimize kıymetli bir gelir sağlamaktadır. Bu bilgiler çerçevesinde tarımın Aydın için ne kadar değerli olduğunu benim anlatmama gerek yok, kıymetli üreticilerimiz esasen eserlerinin değerinin farkındalar. Bu eserlerin kalitesini yükselterek daha da bedelli hale getirmek için kalıntısız, sürdürülebilir üretime büyük değer vermemiz gerekiyor.” dedi.

 

Biyoteknik gayretin yararlarını görmeye başladık 

Başkan Er, “Ege İhracatçı Birlikleri olarak da bu dönem Akdeniz Meyve Sineği popülasyonunu azaltmak için Aydın vilayetimize 5.000 adet meyve sineği tuzağı temin ediyoruz. Umuyorum üreticilerimiz de Tarım vilayet ve ilçedeki mühendislerimizden de dayanak alarak bu tuzakları tesirli bir biçimde kullandıklarında bu dönem sonunda bunun tesirlerini net olarak göreceğiz. Ege İhracatçı Birlikleri olarak biyoteknik çabamız yaklaşık 3 yıldır devam ediyor ve yararlarını görmeye başladık. Bugünlerde vilayetimizde yeşil zeytin hasadına başladık çok kısa vakit sonra da narenciye hasadına başlayacağız. Aydın vilayetimizdeki hasat ve ihracat döneminin üreticilerimize, ihracatçılarımıza ve ülkemize güzel olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.