DOLAR 32,2597 -0.16%
EURO 35,1600 0.53%
ALTIN 2.398,56-0,67
BITCOIN 2176131-0.28995%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Egeli Genç Spor Bilim İnsanının Projesine TÜBİTAK’tan Destek
  • Haberm
  • Gündem
  • Egeli Genç Spor Bilim İnsanının Projesine TÜBİTAK’tan Destek

Egeli Genç Spor Bilim İnsanının Projesine TÜBİTAK’tan Destek

ABONE OL
15 Eylül 2023 11:24
Egeli Genç Spor Bilim İnsanının Projesine TÜBİTAK’tan Destek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Doktora Öğrencisi Berkant Erman’ın yürütücülüğünü yaptığı “Squat idmanı için sürat temelli uygulama: kalça eklemi takibi, bar takibine nazaran daha tesirli bir ölçüm olabilir mi?” bahisli araştırma TÜBİTAK’tan takviye almaya hak kazandı. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, proje takımını tebrik ederek muvaffakiyetler diledi.

Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Doktora Öğrencisi Berkant Erman’ın, Prof. Dr. Mehmet Zeki Özkol’un danışmanlığında yürüttüğü proje ile kalça eklemi ve bar ortasındaki oluşan hareket suratı farklılıkları ortaya konacak ve literatüre yeni bir metot kazandırılacak.

Projenin ayrıntıları ile ilgili Doktora Öğrencisi Berkant Erman, “Hız temelli idman (HTE) günden güne popülerliğini arttırmaktadır. HTE metodunun uygulaması bir aparat yardımıyla gerçekleşmektedir. Böylece bara takılan bu aparattan alınan sürat dataları uygun bir yazılım aracılığı ile okunabilmektedir. Uygulanan idman suratının, idman maksadına nazaran değişen makul bir düşüş göstermesi, hareketin sonlanması manasına gelmektedir. Elde edilen sürat bilgileri ile çeşitli hesaplama metotları uygulanarak idman yükleri ve şiddetleri belirlenebilmektedir. HTE’nin bu açıdan bir tekrar azamî (1- TM; tek seferde kaldırılabilen azamî ağırlık) belirlemede klasik yaklaşımdan daha dengeli olduğu yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır. 1-TM bulma sırasında vakit tasarrufu sağlaması; klasik metot ile saptanan 1-TM’nin birkaç idman ünitesinden sonra değişmesi ve bu değişimin gerçek vakitli olarak görülememesi; günlük hayatta performansı etkileyen uyku, gerilim üzere durumların idmana tesirinin anlık takip edilebilmesi; kuvvet üretim oranının idman sırasında gerçek vakitli olarak izlenebilmesi; gerçek metabolik yorgunluğa daha yakın seviyelerde idman yapılabilmesi ve daha âlâ adaptasyon sağlanması; antrenman sırasında uygulanabilen optimal idman yükünün sportif performansı daha fazla arttırması olarak sayılabilmektedir” dedi.

Berkant Erman, “Projenin temel hedefi, kalça eklemi ve bar ortasındaki oluşan hareket suratı farklılıklarını farklı 5 yük kullanarak ortaya koymak ve literatüre yeni bir metot kazandırabilmektir. Projenin temel maksadı ise; gerçekleştirilecek olan metodunun farklarını ve katkısını ortaya koymak ve ileriye yönelik gayelerimiz doğrultusunda, bu projeden elde edilen bilgilerin kronik tesirlerini de araştırmak ve ülkemizin ulusal kalkınma gayelerini göz önünde bulundurmaktır. Tıpkı vakitte doktora tezime bağlı yürütülen bu proje için, araştırma motivasyonumuza katkısı ve çalışmalarımıza takviyeleri ile Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a, fakültemiz imkanları ve takviyeleri için yanımızda olan fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Timuçin Gençer hocama ve teknik takviyeleri ile her vakit yanımda olan danışman hocam Prof. Dr. Mehmet Zeki Özkol’a çok teşekkür ederim. Ege Üniversiteli genç araştırmacılar olarak diyebilirim ki, ülkemiz ve bilim için çalışmalarımıza tüm süratimizle devam edeceğiz ve yeni araştırmalar için motivasyonumuz çok yüksek” diye konuştu. Prof. Dr. Mehmet Zeki Özkol’un danışmanlığını yaptığı araştırmada, Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi doktora öğrencisi Berkant Erman yürütücü, Spor Bilimleri Fakültesi doktora öğrencisi ve tıpkı vakitte Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda misyon yapan Hakan Arslan araştırmacı, Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Lisans öğrencisi Mehmet Yusuf Üstünel ise bursiyer olarak vazife alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.