Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Edremit’te Cumhuriyet Coşkusu Fener alayı ile taçlandı

Edremit’te Cumhuriyet Coşkusu Fener alayı ile taçlandı

admin admin -
63 0

Edremit ilçesinde Cumhuriyetin 100. Kuruluş yıldönümü 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları fener alayı ile taçlandı. Binlerce kişinin katıldığı fener alayının akabinde Tefo-Seko konseri gerçekleştirildi. Edremit Belediye Lideri Selman Hasan Arslan’da konserde bir konuşma yaparak vatandaşların bayramını kutladı.

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yıldönümü Edremit ilçesinde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Gündüz kısmında ki resmi merasimlerin akabinde akşam Tuzcumurat Mahallesi Gümrük Meydanı’dan Şehit Hamdibey Meydanı’na Fener Alayı düzenlendi. Edremit Kaymakamlığı ve Edremit Belediyesi tarafından düzenlenen fener alayına Kaymakam Ahmet Odabaş, Belediye Lideri Selman Hasan Arslan, daire müdürleri, siyasi parti, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı. Binlerce kişi ellerinde meşalelerle sloganlar eşliğinde Çayiçi Caddesi’nden Menderes Bulvarı’nı takip ederek Şehit Hamdibey Meydanı’na yürüdü. Kaymakam Odabaş, Belediye Lideri Selman Hasan Arslan ve protokol halkı selamlayarak bayramını kutladı.

Ardından Edremit Belediyesi tarafından düzenlenen 100. Konseri başladı. Edremit Belediye Lideri Selman Hasan Arslan, Konser öncesi bir konuşma yaparak Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Başkan Arslan konuşmasında;

En büyük bayramımızın, en hoş doğum günümüzün Ve büyük Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümü kutlu olsun. Bu akşam yürüyerek, adımlarınızı coşkuyla atarak bu meydana geldiniz. Cumhuriyete giden yolda, Samsun’a adım atanların, Erzurum’da, Sivas’da Balıkesir’de kongreler düzenleyenlerin mavi gözlü bir kahramanın izinde yürüdünüz. Siz beğenilen geldiniz, ancak onlar zorluklar içinde geldiler. Zira 1000 yıllık bu destanın arkasında, Avuçları kınalanan, sırtlarına cephane yüklenen cetlerimiz var. 100 yılın ihtişamında, mazide yoklukla, zorlukla, darlıkla sınanan, can verenlerin, azmedenlerin, sabredenlerin mirası var. 100 yıl evvel; Müdafa-i Milliye’nin ihtişamıyla, çağdaşlığın irfanıyla zorlukları aştık. Cumhuriyete giden yolda; kimi vakit cephelerde, kimi vakit seferlerde, kimi vakit seferberliklerde olduk. Evvel kurtuluşa, sonra kuruluşa kavuştuk.  Evvel davamız hürriyet oldu, sonrasında cumhuriyeti kurduk. Cumhuriyet işte bu ihtişamlı kurtuluşun mükafatıdır.

İlginizi Çekebilir;  Atatürk Vapuru bakıma alındı

Cumhuriyet Gelibolu demektir.  Antep, Urfa, Maraş demektir. Edremitli Kuvay-i Mİlliyeciler demektir. Sakarya, Dumlupınar demektir.  Ve kelam konusu vatansa gerisi teferruat demektir. Bu 100 yıl, yalnızca bir tarih değil, birebir vakitte talihtir. Zira 100 yıldır kelam bizimdir. Devlet bizimdir. İdare bizimdir. Egemenlik bizimdir. 100 yıldır birlikteliğimiz sayesinde; Toprak bizimdir. Bayrak bizimdir. Bayram bizimdir. Cumhuriyet, bağımsızlığa açılan bir bayrak üzeredir. Hayatlarını hiçe sayanların ulu vasiyetidir. Cumhuriyet tam bağımsız Türkiye’dir.  Edremitliler, Unutmayalım. Cumhuriyet her yerdedir. Cumhuriyet Edremitli genç kızların istikbalinde, Zeytin toplayan çiftçinin üreten ellerindedir. Cumhuriyet; Edremit körfezine açılan balıkçının ağında, Hastanemizde tedavi eden tabibimizin aklında, Okulda öğreten öğretmenimizin emeğindedir. Cumhuriyet Edremit’in her yerinde Cumhuriyet her Edremitlinin gönlündedir. Aidiyet, galibiyet, milliyet mevcudiyet Cüret ve hürrriyet Nihayet herşeyimiz cumhuriyettir.

 Bu sebepledir ki Madem cumhuriyeti, canını verenlerden teslim aldık. O halde, canımızdan çok sevsek yeridir. Herkes bilsin ki; Cumhuriyete sadakatle, Atatürk’e aşkla bağlıyız. Atatürk’ün dediği üzere kurtarıcı da beklemiyoruz. Artık misyon bizimdir. Cumhuriyetin muhafızları biziz. Düşüneceğiz, düşleyeceğiz. Anlayacağız, anlatacağız, Yaşayacağız, yaşatacağız. Üreteceğiz, büyüteceğiz. Ve cumhuriyeti ebediyen payidar kılacağız. 

Cumhuriyet güneşini soldurulmayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, namus ve haysiyetimize emanettir. Bugün; yegane kalemiz cumhuriyettir. Ödevimiz, muasır medeniyet düzeyini aşmak Vazifemiz cumhuriyete sahip çıkmaktır. Öteki yol yoktur. Cumhuriyetten öteki yolu da yoktur. Zira diğer cumhuriyet de yoktur.

 Bugüne kadar olduğu üzere, bugünde bugünden sonra da, Kimse cumhuriyetin önünü kesemez. Kimse cumhuriyetin önüne geçemez. 100. yılda cumhuriyette birleşeceğiz. Cumhuriyetin yeni yüzyılında güneşli günler göreceğiz. Çok daha büyük işler başaracağımıza kelam veriyoruz. Muhtaç olduğumuz kudretin damarlarımızdaki asil kanda olduğunu biliyoruz. Cumhuriyetimizin ve devletimizin kurucusu Atatürk’ü İstiklal Savaşımızın kahramanlarını Büyük millet meclisimizin vatanperver üyelerini rahmetle anıyorum. Yaşa Mustafa Kemal Paşa. Yaşasın millet. Yaşasın memleket. Yaşasın Cumhuriyet. En büyük bayramımızın, en hoş doğum günümüzün Ve büyük Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümü kutlu olsun. Bu akşam yürüyerek, adımlarınızı coşkuyla atarak bu meydana geldiniz. Cumhuriyete giden yolda, Samsun’a adım atanların, Erzurum’da, Sivas’da Balıkesir’de kongreler düzenleyenlerin mavi gözlü bir kahramanın izinde yürüdünüz. Siz beğenilen geldiniz, ancak onlar zorluklar içinde geldiler.

İlginizi Çekebilir;  Çukurova belediyesi'nden anlamlı 100 yıl etkinliği

 Çünkü 1000 yıllık bu destanın arkasında, Avuçları kınalanan, sırtlarına cephane yüklenen cetlerimiz var. 100 yılın ihtişamında, mazide yoklukla, zorlukla, darlıkla sınanan, can verenlerin, azmedenlerin, sabredenlerin mirası var. 100 yıl evvel; Müdafa-i Milliye’nin ihtişamıyla, çağdaşlığın irfanıyla zorlukları aştık. Cumhuriyete giden yolda; kimi vakit cephelerde, kimi vakit seferlerde, kimi vakit seferberliklerde olduk. Evvel kurtuluşa, sonra kuruluşa kavuştuk.  Evvel davamız hürriyet oldu, sonrasında cumhuriyeti kurduk. Cumhuriyet işte bu ihtişamlı kurtuluşun mükafatıdır. Cumhuriyet Gelibolu demektir.  Antep, Urfa, Maraş demektir. Edremitli Kuvay-i Mİlliyeciler demektir. Sakarya, Dumlupınar demektir.  Ve kelam konusu vatansa gerisi teferruat demektir. Bu 100 yıl, yalnızca bir tarih değil, birebir vakitte talihtir. Zira 100 yıldır kelam bizimdir. Devlet bizimdir. İdare bizimdir. Egemenlik bizimdir.

 100 yıldır birlikteliğimiz sayesinde; Toprak bizimdir. Bayrak bizimdir. Bayram bizimdir. Cumhuriyet, bağımsızlığa açılan bir bayrak üzeredir. Hayatlarını hiçe sayanların ulu vasiyetidir. Cumhuriyet tam bağımsız Türkiye’dir.  Edremitliler, Unutmayalım. Cumhuriyet her yerdedir. Cumhuriyet Edremitli genç kızların istikbalinde, Zeytin toplayan çiftçinin üreten ellerindedir. Cumhuriyet; Edremit körfezine açılan balıkçının ağında, Hastanemizde tedavi eden tabibimizin aklında, Okulda öğreten öğretmenimizin emeğindedir. Cumhuriyet Edremit’in her yerinde Cumhuriyet her Edremitlinin gönlündedir. Aidiyet, galibiyet, milliyet mevcudiyet Yürek ve hürrriyet Nihayet herşeyimiz cumhuriyettir. Bu sebepledir ki Madem cumhuriyeti, canını verenlerden teslim aldık. O halde, canımızdan çok sevsek yeridir. Herkes bilsin ki; Cumhuriyete sadakatle, Atatürk’e aşkla bağlıyız. Atatürk’ün dediği üzere kurtarıcı da beklemiyoruz. Artık misyon bizimdir. Cumhuriyetin muhafızları biziz. Düşüneceğiz, düşleyeceğiz. Anlayacağız, anlatacağız, Yaşayacağız, yaşatacağız. Üreteceğiz, büyüteceğiz. Ve cumhuriyeti ebediyen payidar kılacağız. Cumhuriyet güneşini soldurulmayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, namus ve haysiyetimize emanettir. Bugün; yegane kalemiz cumhuriyettir. Ödevimiz, muasır medeniyet düzeyini aşmak Misyonumuz cumhuriyete sahip çıkmaktır. Öteki yol yoktur. Cumhuriyetten öbür yolu da yoktur. Zira öteki cumhuriyet de yoktur. Bugüne kadar olduğu üzere, bugünde bugünden sonra da, Kimse cumhuriyetin önünü kesemez. Kimse cumhuriyetin önüne geçemez. 100. yılda cumhuriyette birleşeceğiz. Cumhuriyetin yeni yüzyılında güneşli günler göreceğiz. Çok daha büyük işler başaracağımıza kelam veriyoruz. Muhtaç olduğumuz kudretin damarlarımızdaki asil kanda olduğunu biliyoruz. Cumhuriyetimizin ve devletimizin kurucusu Atatürk’ü İstiklal Savaşımızın kahramanlarını Büyük millet meclisimizin vatanperver üyelerini rahmetle anıyorum. Yaşa Mustafa Kemal Paşa. Yaşasın millet. Yaşasın memleket. Yaşasın Cumhuriyet” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Konak Belediyesi'nden esnafa baca hizmeti

Ardından Türkçe rep müziğin yeni jenerasyon isimlerinden Tefo-Seko sahne aldı. Bilhassa gençlerin yakından takip ettiği ikili müzikleri ile gençleri coşturdu. Mef konuk sanatçı olarak sahne aldı. Sanatkarlara günün anısına Edremit Belediyesi ismine çocuklar tarafından çiçek takdim edildi.

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar