Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Edremit Belediyesi’nin ATA Tohumu projesi büyüyor

Edremit Belediyesi’nin ATA Tohumu projesi büyüyor

admin admin -
164 0

Edremit Belediye Lideri Selman Hasan Arslan’ın en değerli projelerinden olan “Cumhuriyet Çiftçilikleri” projesi meyvelerini vermeye başladı.

Edremit Belediyesi’nin genetiği bozulmamış cet tohumlarının üretildiği “Cumhuriyet Çiftlikleri” projesi büyümeye devam ediyor. 3 yıldır Çıkrıkçı Mahallesi’nde bulunan belediye yerinde çoğaltılan tohumlar çeşitlendiriliyor.

Edremit Belediyesi Ziraî Hizmetler Müdürlüğü, Çıkrıkçı Mahallesi yolu üzerindeki 7 dekarlık toprakta cet tohum “yerli tohum” üretimi yapıyor. 3 yıldır sürdürülen projeden elde edilen eserler çeşitlendirilirken, hasat periyodunda alınan uygun meyvelerdeki tohumlar üretim periyodu öncesi vatandaşlara fiyatsız veriliyor. Üreticinin desteklenmesi,  zerzevat fidesini tanıtmak ve saksıda da olsa zerzevat yetiştirmesi maksadıyla vatandaşa katkı sağlaması hedefleniyor. Bunun yanı sıra çeşitlendirme için yerli tohumlarda yaz sebzelerinden 13 bitkiden çalışılıp 34 çeşit domates, 6 çeşit salatalık, 19 çeşit biber, 23 çeşit fasulye ve daha pek çok eser ile birlikte toplam 144 çeşit; kışın 7 çeşit marul, 4 çeşit lahana olmak üzere toplam 22 çeşit eser üzerinde çalışma yapılıyor.

Üretim çeşitliliğinin daha da artacağını belirten Edremit Belediye Lideri Selman Hasan Arslan, “Göreve geldiğimiz birinci günden beri söylediğimiz 3T kalkınma projesinin bir ayağı tarım projemiz kapsamında yerli tohumlarımızdan eserler elde ediyoruz. Binlerce yıldır bu topraklarda varlığını sürdürmüş bereketli eserlerimizi tekrar yetiştiriyor, çıkan tohumlarımızı da vatandaşlarımızla paylaşıyoruz. Cumhuriyet Çiftliklerimizde üretim artacak, çalışmaya ve yerli tohumu desteklemeye devam edeceğiz.” dedi. AR-GE faaliyetleri kapsamında reçellik patlıcanlardan hazırlanan patlıcan reçelinin de üretilerek yapılan tahlillerden olumlu sonuç çıktığını üretim planlamasına başlandığı da söz edildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Çocuklara şenlik havasında karne hediyesi

İlgili Yazılar