DOLAR 32,4533 -0.01%
EURO 34,7128 0.42%
ALTIN 2.480,25-0,23
BITCOIN 1988649-2.82091%
İstanbul
16°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Duygusal bir boşluk hissiyle mücadelenin adı: ‘Languishing’
  • Haberm
  • Sağlık
  • Duygusal bir boşluk hissiyle mücadelenin adı: ‘Languishing’

Duygusal bir boşluk hissiyle mücadelenin adı: ‘Languishing’

ABONE OL
6 Ocak 2024 11:12
Duygusal bir boşluk hissiyle mücadelenin adı: ‘Languishing’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Depresyon yahut tükenmişlik kadar önemli olmasa da ömür gücünü azaltıyor

Günlük ömrün karmaşıklığı, iş gerilimi ve toplumsal baskılar ortasında sıkışıp kalan pek çok kişi, ‘languishing’ ismi verilen duygusal bir boşluk hissiyle gayret ediyor. Bu durumun, motivasyonun düşmesine ve ömür gücünün azalmasına sebep olabildiğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, “Günlük hayatın monotonluğu, heyecan kaybı, amaçsızlık üzere hisler hissetmeye neden olabiliyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, ruhsal sıhhat üzerinde olumsuz tesirleri olan bir duygusal durum olan ‘Languishing’ hakkında bilgi verdi.

Umutsuzluk ve içsel boşluk üzere hislere yol açabiliyor

‘Languishing’in hayat gücünün ve motivasyonunun düşük olduğu, lakin depresyon yahut tükenmişlik üzere önemli bir ruhsal bozukluk olmayan bir duygusal durum olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, “Bu durum kitlesel hadiseler, iş gerilimi, aile meseleleri üzere etkenlerle ortaya çıkabilir ve bireyde ilgi kaybı, ümitsizlik ve içsel boşluk üzere hislere yol açabilir. Languishing, ruhsal sıhhat üzerinde olumsuz tesirleri olan bir duygusal durumdur. Kişinin, hayat gücünün ve motivasyonunun düşmesine neden olan lakin depresyon yahut tükenmişlik üzere önemli bir ruhsal bozukluk olmayan bir durumdur.” dedi.

Kişinin hislerini tanıma ve yönetme hünerini zayıflatabilir

Bu durumun uzun sürmesi yahut şiddetli hislerin artmasının majör depresyona yol açabildiğini tabir eden Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, “Languishing, duygusal sıhhat üzerinde de tesirlidir. Kişinin hislerini tanıma ve yönetme marifetini zayıflatabilir; kendine inancını, özsaygısını ve özgüvenini azaltabilir. Bununla birlikte kişinin memnunluk, sevinç, heyecan üzere olumlu hisleri yaşama kapasitesini düşürebilir.” diye konuştu.

Languishing durumunda olan bir kişi, toplumsal ilgilerinde de sıkıntılar yaşayabilir

Languishing durumunda olan bir kişinin, ömürde bir mana yahut maksat bulamama, ilgi ve heyecan kaybı, ümitsizlik ve içsel boşluk üzere hislere sahip olabileceğini de anlatan Uzman Klinik Psikolog Uluğ Davet Beyaz, “Bu şahısların genel ömür tatmini, güç düzeyleri ve motivasyon seviyesi de olumsuz tarafta etkilenebilir. Bu durum içinde olan bir kişi, hayatın zorluklarına karşı daha az dirençli, daha az üretken, daha az yaratıcı ve daha az başarılı olabilir. Languishing durumunda olan bir kişi, toplumsal münasebetlerinde de problemler yaşayabilir. Ayrıyeten kişinin kendisini yalnız, izole ve anlaşılmaz hissetmesine de sebebiyet verebilir.” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Bayram temizliği yaparken hasta olmayın 

Sosyal izolasyon bu durumun yaşanmasında etkili

Hangi faktörlerin, insanları languishing durumuna sokabileceğini de lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, şöyle devam etti:

“Burada birkaç nedenden kelam edilebilmektedir. Bunlara bakacak olursak;

• Çağdaş hayatın suratı: Günümüzde iş, eğitim, aile, toplumsal hayat üzere pek çok alanda başarılı olmak için bireyler ağır bir hayat sürdürmektedir. Bu durum, gerilim, baskı, yorgunluk ve tükenmişlik üzere olumsuz hislere yol açabilir. Ayrıyeten, beşerler kendilerine vakit ayırmak, hobi yahut ilgi alanlarına yönelmek, dinlenmek ve keyif almak üzere muhtaçlıklarını ihmal edebilir. Bu da languishing durumunu tetikleyebilir.

• Toplumsal izolasyon: İnsanlar, içinde bulunduğu koşullar ve kitlesel hadiseler üzere büyük ölçekli olaylar nedeniyle toplumsal bağlantılarını kısıtlamak zorunda kalabilir. Bu da insanların yalnızlık, anlaşılmazlık, desteksizlik üzere hisler yaşamasına neden olabilir. Toplumsal kontaklar, insanların ruh halini olumlu tarafta etkileyen değerli bir faktördür. Toplumsal izolasyon ise bu durumun yaşanmasında tesirlidir.

• Ferdî zorluklar: Sağlık problemleri, ekonomik meşakkatler, ailevi sorunlar, travmatik olaylar üzere durumlar insanların ruhsal sıhhatini olumsuz etkileyebilir. Bu cins zorluklarla başa çıkabilmek için uygun baş etme stratejileri geliştirmek değerlidir. Aksi takdirde, languishing durumu ortaya çıkabilir.

Günlük ömrün monotonluğu, heyecan kaybı, amaçsızlık üzere hisler hissetmeye; belirsizlikler, telaş düzeyinin artmasına ve denetim hissinin azalmasına; ilgi kaybı ise, insanların kendilerini boş ve anlamsız hissetmesine, motivasyonlarının düşmesine ve güçlerinin azalmasına neden olabiliyor.”

Languishing durumundan kurtulma yahut bu durumu tedbire stratejileri

Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, Languishing durumundan kurtulma yahut bu durumu tedbire konusunda da şunları sıraladı:

“Duygularınızı paylaşmak, duygusal yükü azaltmaya ve duygusal istikrarınızı sağlamaya yardımcı olabilir. Arkadaşlarınızla, ailenizle yahut bir uzmanla konuşarak kendinizi rahatlatın. 

Sağlıklı alışkanlıklar edinin: Sağlıklı beslenme, sistemli antrenman ve kâfi uyku, zihinsel sıhhatinizi destekleyen kıymetli faktörlerdir. Bedeninize güzel bakarak ruh halinizi de güzelleştirebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir;  Beylikdüzü belediyesi'nden öğrencilere eğitim desteği

Hobiler ve ilgi alanlarına vakit ayırın: Kişisel ilgi alanlarınıza ve hobilere vakit ayırmak, motive olmanıza ve zihinsel canlılığınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Keyif aldığınız aktiviteler yaparak hayat gücünüzü yükseltebilirsiniz. 

Sosyal irtibatlar kurun: Sevdiklerinizle irtibat kurmak, toplumsal dayanak ağı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Yakın ilgiler duygusal istikrarınızı güçlendirebilir. Toplumsal izolasyondan kaçınarak ruh halinizi güzelleştirebilirsiniz. Kendinizi ödüllendirin ve takdir edin. Kendinize vakit ayırarak gerilimden uzaklaşın. 

Bu yolların işe yaramadığını düşündüğünüzde ise profesyonel yardım alın: Eğer languishing periyodu uzun sürüyor yahut güçlü hisler artıyorsa, bir uzmana başvurmayı düşünün. Profesyonel takviye, duygusal dengeyi sağlamak için değerlidir. 

Bu stratejiler, languishing durumunu olumlu tarafta etkileyebilecek davranışlar yahut alışkanlıklardır. Languishing durumu, hayatın değişkenlikleri karşısında insanların duygusal sıhhatini korumak için şuurlu adımlar atmalarını gerektirir. Kendinize vakit ayırmak, yeterli bakmak ve gerektiğinde profesyonel yardım almak, duygusal dengeyi sürdürmeye yardımcı olabilir.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.