DOLAR 32,3145 -0.03%
EURO 35,1768 0.59%
ALTIN 2.404,33-0,43
BITCOIN 21820110.0107%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Dünya Doktorları Deprem Bölgesinde Yedi Ayda 20 Bin Kişiye Ulaştı
  • Haberm
  • Gündem
  • Dünya Doktorları Deprem Bölgesinde Yedi Ayda 20 Bin Kişiye Ulaştı

Dünya Doktorları Deprem Bölgesinde Yedi Ayda 20 Bin Kişiye Ulaştı

ABONE OL
15 Eylül 2023 19:37
Dünya Doktorları Deprem Bölgesinde Yedi Ayda 20 Bin Kişiye Ulaştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yıkıcı sarsıntıdan aylar sonra Dünya Hekimleri, yetersiz finansmana karşın zelzeleden etkilenen beşerlerle dayanışmaya, onların sıhhat hakkına ve insani yardıma erişebilmeleri için uğraş etmeye devam ediyor. Zelzele bölgesinde yedi ayda 20 binden fazla bireye ulaşıldığı bilgisini veren Dünya Tabipleri Derneği Kurucu Lideri Hakan Alım, “Dünya Hekimleri, Hatay’da alana inerek zelzeleye müdahale eden birinci insani yardım kuruluşlarından ve en etkin olanlardan biri” dedi.

6 Şubat’ta meydana gelen ve Türkiye’nin güneydoğusunu, Suriye’nin kuzeybatısını vuran şiddetli sarsıntıların üzerinden yedi ay geçti. Vatandaşlar zelzelenin acımasız sonuçlarıyla baş edebilmek için insani yardıma muhtaçlık duymaya devam ediyor. Dünya Tabipleri, yalnızca Türkiye’de, Richter ölçeğine nazaran 7,8 ve 7,6 büyüklüğündeki sarsıntıların 25 bin artçı sarsıntısından 156 bin 321 binanın etkilendiğini açıkladı. Dünya Hekimleri, sarsıntıdan etkilenen bölgelerin tekrar inşasının ve sıhhat hizmetleriyle desteklenmeye devam edilmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtiyor.

Yedi ayda en az 20 Bin Şahsa Yardım Eli Değdi

Deprem bölgesinde Dünya Tabiplerine bağlı hekimlerin alanda yürüttüğü çalışmalar büyük ehemmiyet taşıyor. Zelzelenin üzerinden geçen yedi ayda, bölgedeki vatandaşların gereksinimlerinin hala çok fazla olduğunu açıklayan Hakan Alım, zelzelenin tesirlerini hafifletmeye yönelik milletlerarası fonların azaldığını belirterek, “Tüm zorluklara karşın Dünya Tabipleri taşınabilir sıhhat üniteleri ve inançlı alanı ile yedi ay içinde 20 bin kişinin sıhhat hizmetlerine erişebilmesini sağladı. Birinci basamak sıhhat hizmetleri seviyesinde, 16 bin 28 tıbbi muayene gerçekleştirerek, bu hastaların yüzde 92’sine gerekli ilaçları sağladık. Hizmet götürdüğümüz insanların yüzde 63’ü bayan, yüzde 25’i ise mülteci. Zelzeleye yönelik müdahalesindeki başarısı nedeniyle Dünya Tabipleri, hali hazırda Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) ile birlikte Sıhhat Uyum Kümesine eş liderlik etmektedir. Şu ana kadar 5 bin 706 iştirakçiye ruhsal sıhhat ve psikososyal takviye hizmetleri sağlamış durumdayız. Dünya Tabipleri psikologları ve klinik psikologları tarafından desteklenen depremzedelerin en sık yaşadığı meselelerin başında yüzde 50 oranıyla sarsıntı travması gelirken bunu akut gerilim, davranış bozuklukları ve depresyon izliyor. Ayrıyeten, sarsıntıdan etkilenen bölgelerde varsayımı olarak 25 bin doğum beklendiğinden, bayan ve çocukların güvenliğini sağlamak maksadıyla ruhsal ve jinekolojik hizmetlerin sunulduğu bir alan da oluşturduk” dedi.  

En Büyük Sorun Kâfi Sayıda Sıhhat Çalışanının Olmaması

Dünya Hekimlerinin Hatay’da alana inerek zelzeleye müdahale eden birinci insani yardım kuruluşlarından ve en etkin olanlardan biri olduğunu söyleyen Alım, “Her şey yok olmuş durumda; en büyük sorun ise kâfi sayıda sıhhat işçisinin olmaması. Sarsıntıdan 7 ay sonra milletlerarası yardımların değerli bir kısmı geri çekildi. Lakin, hala Antakya bölgesinde yaşayan halkın insani yardım kuruluşlarına gereksinim duydukları biliniyor. Hizmetlerin devamını ve aktifliğini sağlayan finans kaynakları ve fonlar giderek azalırken, bu elbette hiç kolay bir iş değil. Dünya Hekimleri olarak, bu meseleler karşısında pes etmeden çaba ediyoruz.  Çalışmalarımızı var gücüyle yürütmemizin sebebi, insanların yaşama tutunabilmesi için sıhhat hizmetlerinin mümkün olan en kısa müddette burada olması. Gereksinimleri karşılayabilmek için minimum sıhhat altyapısının kesinlikle kurulması gerekiyor” dedi. Alım, ayrıyeten Suriye’de Afrin ve İdlib üzere sarsıntıdan etkilenen bölgelerinde iki taşınabilir sıhhat ünitesi ile hizmet verdiklerini ve 3. düzey bir sahra hastanesinin kurulduğunu da belirtti.

Bilgin: “300 Çocuğun Eğitim Göreceği Bir Okul Açmayı Planlıyoruz”

Bilgin, 300 çocuğun eğitim göreceği bir okul açmayı planladıklarını belirterek, “Bizi en çok endişelendiren bir öbür husus da, zelzelenin yarattığı vahim yıkıma şahit olmanın yol açtığı bir travmayla büyüyecek çocuklar. Dünya Hekimleri’nin takımında çocuk tabipleri ve psikologlar da yer alıyor. Ferdi ve küme psikososyal dayanak hizmetleri kapsamında Hatay’da kurduğumuz bayan ve çocuk dostu inançlı alanda depremzede çocuklarla birlikte sanat odaklı psikososyal dayanak çalışması yaparken, çocukların hislerini, kanılarını, acı veren travmalarını fotoğraf, heykel, dans, öykü üzere yollarla söz etmelerini sağlıyoruz. Psikologlarımız, çocukların birbirleriyle sağlıklı bir formda bağlantı kurma yeteneklerini geliştirmeyi ve içe dönük çocukları cesaretlendirip özgüvenlerini artırmayı amaçlıyor. Bu vakte kadar bölgedeki 1236 çocuğa psikososyal dayanak hizmeti sağlandı” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.