Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dünya baharat sektöründen kalıntıya karşı güçbirliği

Dünya baharat sektöründen kalıntıya karşı güçbirliği

admin admin -
61 0

Dünya baharat kesiminden kalıntıya karşı güçbirliği

 

Baharat ihracatçılarının gündemi sürdürülebilirlik ve besin güvenliği

 

Türk baharatları izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik asıllı üretiliyor

 

 

Kalıntısız üretim ve ihracatın sürdürülebilirliği için Avrupa’nın dört yanından baharat üreticileri ve ihracatçıları bir ortaya geldi. Dünyada 20 milyar dolarlık baharat dalına istikamet veren en değerli üç kuruluştan biri olan Avrupa Baharat Birliği’nin (ESA) Teknik Komite Toplantısı gerçekleştirildi.

 

Kekik ve defnede ihracatta dünya birincisi olan Türkiye’yi ESA Toplantısında muvaffakiyetle temsil eden Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Lider Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, Avrupa Birliği’ndeki (AB) dalla ilgili son gelişmelerden haberdar olmak ve Türkiye menşeli eserler hakkında görüş bildirdiklerini söyledi.

 

“Özellikle Ege Bölgesi Türkiye’nin baharat ihracatının merkez üssü. Türkiye’nin baharat ihracatının yüzde 60’ından fazlasını Egeli ihracatçılar gerçekleştiriyor. Türkiye geneli baharat ihracatımız Ocak-Eylül periyodunda 184 milyon dolar olarak gerçekleşti. Avrupa, Türkiye’nin baharat ihracatından yüzde 30 hisse alıyor. ESA’da Avrupa’dan ABD’ye Hindistan’a, Güney Afrika’dan İngiltere’ye çok geniş bir üye profili mevcut. Kesimimizde kalıntı meselesinin yaşanmaması, üreticinin emeğinin karşılığını alması, eserlerin geri dönmemesi için ağır mesai harcıyoruz. Üreticilerle sık sık toplantılar yapıyoruz, üniversitelerle işbirliği halindeyiz.”

 

Tarakçıoğlu, “Ulusal birliklere çok vazife düşüyor. Rastgele bir yüksek kalıntı tespitinde ESA’ya haber verilmesi gerekiyor. Bilhassa Çin’den gelen eserlerde kimi kalıntılara rastlandığı ve tedbir alınmaması konusunda karar alındı. Kimi ülkelerden gelen eserlerde sıklıkla çıkan kalıntılara yönelik müsaade verilmemesine karşın sorunun hala tam olarak çözülemediği ve dikkatli olunması gerektiği konusunda mutabık kalındı. Risk teşkil eden kalıntıları da istişare ettik. Tağşiş ve kurutma faktörü bahislerini görüştük.” diye konuştu.   

 

Avrupa Birliği başta olmak üzere tüm dünyaya ihracatın devamlılığı için PA probleminin tahlilinin hayati kıymet taşıdığına değinen Nurettin Tarakçıoğlu kelamlarını şöyle sürdürdü:

İlginizi Çekebilir;  Mudanya Belediyesi'nin temmuz ayı olağan meclis toplantısı Tirilye Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

 

“PA konusunu da ayrıntılıca istişare ettik. Bilhassa numune almanın yanlışsız PA tahlili yapabilmek için kaide olduğuna karar verildi. Denizli Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte Türkiye’nin kekik üretiminin yüzde 90’ının yapıldığı Denizli’de “Kekik Tarımının Sıkıntıları ve Tahlil Yolları”na yönelik uzun müddettir düzenlediğimiz toplantılarda üreticilere kekikte yabancı ot kalıntısı nedeniyle ortaya çıkan PA probleminin ortadan kaldırılması için yapılması gerekenleri anlatıyoruz. Başarılı çıktıları olan bu projemizi de Komite Toplantısında gündeme getirdik.”

 

Tarakçıoğlu, “ESA kalite standartları hakkında bilgi verildi. Çalışmaların daha faal gitmesi için çalışma kümesine takviye olunması için yeni üyeler bekleniyor. Kurutma faktörü konusunda da komitenin çalışması gerekiyor. Mineral yağ kalıntısı da görüşüldü. Bu hususta getirilen sınırlamaların yükseltilmesi için gerekli adımların çabucak atılacağı ve 2024 birinci yarısında bunun sonuçlarının alınabileceği konusunda fikir birliğine varıldı. Şu ana kadarki en verimli teknik komite toplantılarından biriydi. Görüşlerimizi bildirerek yönlendirmeye çaba ettik. Teknik komite ESA’nın, ESA da AB’nin Müracaat Şurası üzere çalıştığı için bu toplantılar ve alınan kararlar değer arz ediyor.” dedi.  

 

Nurettin Tarakçıoğlu, “Amacımız etrafa hassas, üretimlerimizde izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik kaidelerini yerine getirerek üretim yapmak, üreticilerimizi bu tarafta bilgilendirecek projeleri hayata geçirmek. İzlenebilirlik ve sürdürülebilirlik temelli üretilen Türk baharatlarının ihracatını tertipli olarak artırmak. Günümüzde yıllık 200-250 milyon dolar aralığında olan baharat ihracatımızı 1 milyar dolar düzeyine taşımayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar