DOLAR 32,2597 -0.16%
EURO 35,1600 0.53%
ALTIN 2.398,56-0,67
BITCOIN 2176131-0.28995%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Dr. Öğ. Ü. Yazıcı “Menopoz Döneminde Kadının Sağlığı ve Yaşam Kalitesi için Semptomlar Tedavi Edilmeli”
  • Haberm
  • Sağlık
  • Dr. Öğ. Ü. Yazıcı “Menopoz Döneminde Kadının Sağlığı ve Yaşam Kalitesi için Semptomlar Tedavi Edilmeli”

Dr. Öğ. Ü. Yazıcı “Menopoz Döneminde Kadının Sağlığı ve Yaşam Kalitesi için Semptomlar Tedavi Edilmeli”

ABONE OL
18 Ekim 2023 21:00
Dr. Öğ. Ü. Yazıcı “Menopoz Döneminde Kadının Sağlığı ve Yaşam Kalitesi için Semptomlar Tedavi Edilmeli”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SOSYOEKONOMİK SEVİYE MENOPOZA GİRİŞ YAŞINI ETKİLİYOR

Kadınlar on iki ay boyunca hiç adet görmemesi halinde menopoza girmiş olarak kabul edilse de, bu durumun şahsa nazaran değişkenlik gösterebileceğini söyleyen Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Bayan Hastalıkları ve Doğum, Tüp Bebek Uzmanı Dr. Öğr. Ü. Melis. G. Koçer Yazıcı, “Türkiye üzere orta sosyoekonomik düzeyde olan ülkelerle ortalama menopoza girme yaşını 48 diyebiliriz. Fakat, Avrupa, ABD üzere ülkelerde bu yaş biraz daha ileri giderek 55 yaşlara kadar çıkabiliyor. Buradan anlayacağımız kadarıyla sosyoekonomik seviye sınırlıysa yahut düşükse menopoza daha erken giriliyor.”

 

“GENETİĞİNİZ MENOPOZ DEVRİNİZİ DE BELİRLİYOR”

Menopoza giriş yaşının her bayanda farklı gelişmesinin temel nedeninin genetik faktörler olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Ü. Yazıcı, bunun yanında kilo ve sigara kullanımının da yaşı erkene çekebileceğine işaret etti. Dr. Öğ. Ü. Yazıcı kelamlarına şöyle devam etti: “Öncelikle annenizin menopoza girdiği yaş bizim için kıymetli. Anneniz, kız kardeşiniz, teyzeniz, halanız 45 yaştan evvel menopoza girmişse o vakit büyük ihtimalle siz de erken menopoza gireceksiniz. Lakin bu durum, 40 yaşından evvel gelişen “prematür ovaryan yetmezlik”  ile karıştırılmamalı. Bu daha farklı bir mevzu. Aile hikayesinin yanında kromozomlarla ilgili birtakım sıkıntılar, sigara içmek, antrenman yapılıp yapılmadığı ve bayanın vücut kitle indeksi de menopoz yaşını belirleyen etkenler ortasında yer almaktadır.”

 

“AİLE GEÇMİŞİNİZ DEĞERLİ GÖSTERGE”

“Menopoz, bayanların yaşadığı doğal bir olay ve geçiştir fakat zamanlama ve semptomlar herkes için farklıdır” diyen Dr. Öğr. Üyesi Yazıcı kelamlarına şöyle devam etti: “Çoğu bayan menopozun semptomlarını yaşayacaktır. Kimi bayanlar çok az semptom yaşayacak yahut hiç yaşamayacakken kimileri günlü ömrü etkileyecek kadar şiddetli olabilecektir. Ne vakit geçebileceğinize dair bir fikir edinmek için aile geçmişinize bakabilirsiniz. Muhtemelen annenizin yahut ablalarınızın menopoz semptomlarının başladığı yaşlar sizin için de benzeri olacaktır. Muhakkak ameliyatlar yahut kanser tedavileri nedeniyle menopoz da ortaya çıkabilir. Bu nedenler semptomların daha ani ve daha şiddetli olmasına neden olabilir.”

 

SEMPTOMLAR BAYANLAR ORTASINDA FARKLILIK GÖSTERİR
 

Farklı menopoz belirtilerinin olduğunu ve semptomların da bireyler ortasında farklılık gösterebileceğini hatırlatan Dr. Öğr. Ü. Melis Yazıcı, hususla ilgili şu bilgileri verdi: “Sıcak basması, gece terlemeleri, vajinal kuruluk yahut ağrı, düşük ruh hali yahut dert, beyin sisi ve hafıza meseleleri, uyumakta zorluk, yorgunluk, eklem ağrıları, cinsel dürtü kaybı (libido) ve migren en yaygın semptomlar ortasında yer alıyor. Adetlerin ortasındaki müddet, çoklukla büsbütün durmadan evvel birkaç ay yahut yıl içinde kısalabildiği üzere daha uzun aralıklarla da olabilir. Bazen adet apansız durabilir. Her iki yahut üç haftada bir ortaya çıkabilir yahut bir seferde aylarca ortaya çıkmayabilir. Sonunda, regller büsbütün duracaktır. Fakat kimi bayanlar için öteki menopoz semptomları devam edebilir. Bazı bayanlar regl periyotlarında düzensizlik olmadan da migren, sonluluk ve düşük ruh hali üzere belirtiler yaşayabilir.’’

 

KADININ ÖMÜR KALİTESİ İÇİN MENOPOZ SEMPTOMLARI TEDAVİ EDİLMELİ
 

Menopoza giren her bayana hormon replasman tedavisi verilmediğini bunun da bayana nazaran değiştiğini hatırlatan Dr. Öğr. Ü. Melis Yazıcı, “Eğer bize gelen bayanın ateş basması, terleme, sonluluk üzere şikayetleri çok ağırsa ve artık hayatını etkileyecek boyuta ulaşmışsa tedaviye başlıyoruz. Elbette bunun için bayanın tedaviyi kullanımını etkileyecek farklı bir durumu yoksa. Bunun yanında bayanın bu stil şikayetleri bulunmuyorsa yalnızca vajinal kuruluktan muzdaripse, bu durumda hormon tedavisi uygulamıyoruz lokal tedavi yapıyoruz” diye konuştu. 

 

TEDAVİDE ZAMANLAMA ÖNEMLİ
 

Menopoz tedavisi için zamanlamanın da çok kıymetli olduğunun altını çizen Dr. Öğr. Ü. Yazıcı, 60 yaşından küçük yahut menopoz başlangıcından sonraki 10 yıl içinde hormon tedavisine başlayan bayanların, menopoz sonrası  kronik hastalıklardan korunma açısından semptomatik rahatlama ve uzun vadede hayat kalitesini yükselttiği konusunda genel bir görüş vardır. Bu yüzden menopoz semptomları ortaya çıktığında en kısa müddette tedaviye başlamak uygun olacaktır” diye konuştu.

 

ÖSTROJEN ÇEKİLMESİYLE KEMİK YIKIMI KOLAYLAŞIYOR!

Menopozla birlikte bayanın sonraki hayatı için en değerli risklerden birinin de osteoporoz ve daha ileri yaşlarda kalça kırıkları olduğuna işaret eden Dr. Öğr. Ü. Yazıcı, “Menopozla birlikte çekilmeye başlayan östrojen bizim kemiklerimizi de koruyan bir hormondur. Östrojen çekildikten sonra kemik imali eskisi kadar yeterli olmayacaktır. Bilhassa daha ileri yaşlarda kalça kırığı riski gündeme gelir. Hatta, bayanlarda gündelik ömür içinde çok küçük darbelerle bile kırıklar yaşanabiliyor ki bunun temel nedeni östrojen eksikliğidir.” diye konuştu. 

 

MENOPOZDAN SONRA HAMİLE KALINABİLİR Mİ? 

Menopoz olan bir bayanın gebe kalması, çocuk sahibi olması mümkün mü” sorusunu Dr. Öğr. Ü. Yazıcı şöyle yanıtladı. “Yapılan değerlendirmeler ve muayeneler sonrasında yumurta rezervi büsbütün bitmiş bir bayanın hamile kalması güç. Fakat hala bir iki tane bile olsa yumurta tespit edilmişse bu durumda bu bayan hamile kalabilir. Yumurtalarını dondurabilir ya da tüp bebek tedavisiyle devam edebilir. Zira menopozda yumurtalar bitiyor. Rahim yerinde kalıyor. Kimi bayanlar için menopozdan sonra hamile kalma tercih etmediği bir durum olabiliyor.  Bu nedenle hastalarımıza 12 ay adet görmedikten sonra en az 2 sene korunun diyoruz.”

Menopozun cinsel hayatı da etkileyen şikayetlere neden olduğunu hatırlatan Dr. Öğr. Ü. Yazıcı, “Kadınlarda vajinal kuruluk, depresyon, uykusuzluk yaşanabilecek şikayetlerdir. Bazı kadınlarda da idrar kaçırma sorunları da bu periyotta artabiliyor ve cinsel hayat olumsuz istikamette etkilenebiliyor. Hatta bilhassa 60-70 yaşında yalnızca çamaşır değmesiyle bile rahatsızlık yaşayan bayanlar oluyor. Bu durumla lokal ilaçlarla dayanak olabiliyoruz.” diye konuştu. 

 

MENOPOZ PERİYODUNU RAHAT GEÇİRMEK İÇİN NELER YAPILMALI?

Hem menopoz periyodu hem de sonraki hayatı için bayanların öncelikle hayat stillerini değiştirmeleri gerektiğinin altını çizen Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Bayan Hastalıkları ve Doğum, Tüp Bebek Uzmanı Dr. Öğr. Ü. Melis. G. Koçer Yazıcı kelamlarını şöyle tamamladı: “Eğer bayanın fazla kilosu varsa öncelikle bunların verilmesi gerekir. Münasebetiyle sağlıklı beslenmenin yanında, dans, yürüyüş, pilates üzere antrenmanları hayatlarına almalı ve sistemli olarak idman yapılmalı. Bir öteki kıymetli öge sigara. Sigara kullanan bayanların daha erken menopoza girdiği unutulmamalı ve katiyetle sigara bırakılmalı. Ayrıyeten tertipli muayenelerini de ihmal etmemeli.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.