Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Doğan Holding ve UNICEF, çok sayıda çocuğun değerlerini keşfederek hayatında olumlu etki yaratmayı amaçlayan Değer Çarkı oyununu tanıttı.

Doğan Holding ve UNICEF, çok sayıda çocuğun değerlerini keşfederek hayatında olumlu etki yaratmayı amaçlayan Değer Çarkı oyununu tanıttı.

admin admin -
161 0

İSTANBUL, 19 Haziran 2023 – Doğan Holding ve UNICEF’in iş birliğinde hayata geçirilen ve çocuklara sevgi, topluma katkı ve hürmet üzere kozmik bedellerin ehemmiyetini kavratmayı amaçlayan yeni oyunun tanıtımı yapıldı. 

‘Değer Çarkı’ oyunu, önümüzdeki üç yılda toplumsal marifet gelişimlerine katkıda bulunarak en az 5 milyon çocuğa yarar sağlayacak. Değer Çarkı, 7-10 ve 11-14 olmak üzere iki farklı yaş kümesine hitap eden; okulda, gençlik ve toplum merkezlerinde, arkadaşlar ve aile üyeleri ile oynanabilen interaktif bir küme oyunu. 

Çocuklar oynayarak öğrenirken; öğretmenler, ebeveynler ve faaliyet kolaylaştırıcıları Bedel Çarkı’nı bir eğitim aracı olarak kullanabiliyor. Dürüstlük, nezaket, etik ve eşitlik üzere pahaları öne çıkaran Kıymet Çarkı, kapsayıcı, sürdürülebilir ve kıymet odaklı bir toplum inşa etme muhtaçlığının anlaşılmasına katkıda bulunuyor.  

Değer Çarkı birçok lisanda oynanabilir olacak ve Doğan Holding, çatışma ve öbür krizlerden etkilenen bölgelerde dağıtılmak üzere 150.000 oyun seti bağışlayacak. UNICEF, oyunu, çocukların toplumsal maharetlerini güçlendirmek için yenilikçi bir araca dönüştürme gayesiyle farklı bağlamlara uyarlayacak.

Doğan Holding, ferdî kıymetlerin üniversal bedellerle bağını keşfederek toplumdaki ayrışma ve kutuplaşma eğilimlerini ortadan kaldırmak gayesiyle 2016 yılında Ortak Bedeller Hareketi’ni başlattı ve bu hareket, kıymet odaklı ve kolektif gelişim projeleri geliştirmeye devam ediyor. Bu projelerden birincisi olan “Değer Taşı” oyun projesi, ortak bedelleri ve hayalleri birlikte konuşmanın herkes için düzgün olacağı niyetinden hareketle 16 üzeri yaş kümesi için tasarlandı ve liselerde, üniversitelerde, iş dünyasında ve sivil toplum kuruluşlarında 25.000 bireye ulaştı. Hareketin bir öteki kıymetli kilometre taşı olarak da ‘Değer Çarkı’ ve Doğan Holding bu defa dünyanın farklı yerlerindeki çocuklara ulaşmak için UNICEF ile paydaşlık kuruyor.

 

Doğan Holding İdare Heyeti Lideri Begüm Doğan Faralyalı ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis ev sahipliğinde düzenlenen protokol imza merasiminde konuşan Faralyalı, kıymetlerin insanın özü olduğunu ve bu kıymetlerin çocukluktan itibaren yol göstericimiz olması gerektiğini söyledi. Faralyalı şöyle konuştu: “Bugün benim için çok değerli bir gün. Kıymetler uzun müddettir üzerine çalıştığım bir husus. En kıymetli özdenetim düzeneğimiz olan değerlerimizle ne kadar ahenk içinde yaşarsak o kadar memnunuz. Kendinden kopuk bireyler, birbirinden kopuk toplumlara dönüşüyor ve birbirinden kopuk toplumlar mutsuz toplumlar oluyorlar. Kıymet odaklı bireyler, kıymet odaklı şirketler ve paha odaklı bir toplum olursak daha keyifli bir toplum oluruz. Ortak Bedeller Hareketi’ni bu inançla başlatmıştık. Ancak ‘değer’ sıkıntı bir kavram. Bunu toplumda konuşabilmek için de Kıymet Taşı diye bir oyun geliştirdik ve Türkiye’nin 7 bölgesinde 25.000’den fazla şahısla oynadık. Kıymetlerin birleştirici gücünü her keresinde hissettik. Fark ettik ki, ne kadar erken yaşta, yani çocuklarla bedelleri konuşmaya başlarsak o kadar uygun. UNICEF ile bir arada, iki farklı yaş kümesi çocuklar için kendi pahalarını keşfedecekleri “Değer Çarkı” oyununu geliştirdik. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde UNICEF ve Doğan Holding iş birliğiyle 5 milyon çocuk ortak pahalarını Bedel Çarkı oynayarak keşfedecek. Bu manada Doğan Holding olarak UNICEF ile güçlerimizi birleştirdiğimiz için çok memnunum. Sayın Regina De Dominicis ve tüm takıma çok teşekkür ediyorum.”
 

İlginizi Çekebilir;  GameX 2023 30 Ağustos'ta Başlıyor

UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis, bu oyununun çocukların ortak bedelleri anlamalarına yardımcı olarak sosyal-duygusal öğrenmelerini ve hayat hünerlerini geliştirmelerini hızlandırmaya da yardımcı olacağı söyledi. De Dominicis, kelamlarına şöyle devam etti: “Oyunları çocukların öğrenmesine yardımcı olacak bir araç olarak sıklıkla kullanıyoruz; bu da, eğlenceli ve ilgi alımlı formüllerle kıymetli marifetler edinmenin ve kıymetleri anlamanın öteki bir yaratıcı örneğini teşkil ediyor. Paha Çarkı oyununun pek çok çocuğun insan haklarına, çeşitliliğe ve empatiye hürmet duymasını sağlayarak toplumsal ahengi ve barış inşasını teşvik edeceğine yürekten inanıyoruz. Doğan Holding ile yaptığımız bu iş birliğini memnuniyetle karşılıyoruz; özel dal ortakları, tüm çocukların tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmak için sırf kaynaklarını değil, uzmanlıklarını ve yenilikçi bakış açılarını da getirerek çalışmalarımızda kritik rol oynuyor.”  

 Doğan Holding ve UNICEF, çocukların her istikametiyle toplumda kişisel bir ömür sürmeye hazırlanması ve başta barış, bedeller, müsamaha, özgürlük, eşitlik ve dayanışma olmak üzere Birleşmiş Milletler Antlaşması’nda belirtilen mefkurelerle yetiştirilmesinin gerekliliğini dikkate alan bir ortak pahalar tabanında muahedeye varmaktan duydukları memnuniyeti lisana getirdiler.

Doğan Holding Hakkında:

64 yıldır Türkiye iktisadına bedel katan Doğan Şirketler Kümesi Holding A.Ş., iş dünyasına, Onursal Lider Aydın Doğan’ın 1959 yılında Mecidiyeköy Vergi Dairesi’ne kaydolması ve 1961’de otomotiv alanında birinci şirketini kurması ile girmiştir. Bugün Doğan Kümesi Şirketleri faaliyette bulundukları elektrik üretimi, sanayi & ticaret, otomotiv ticareti & pazarlama, finansman & yatırım, internet & cümbüş ve gayrimenkul alanlarında yenilikçi vizyonları ile öncü rol üstlenmektedir. Doğan Grubu’nun, bünyesinde yer alan tüm şirketleriyle birlikte uyguladığı kurumsal ve etik pahalar, iş dünyasındaki öteki kurumlara da örnek teşkil etmektedir. Üretim faaliyetleri ve ticari faaliyetlerinde global başarıyı hedefleyen Doğan Kümesi, yurt içindeki ve yurt dışındaki gelişmeleri yakından takip etmekte, milletlerarası kümelerle kurduğu stratejik iş birlikleri sayesinde faaliyetlerini verimli bir biçimde yürütmektedir. www.doganholding.com.tr 

İlginizi Çekebilir;  Temsilcimiz Next Rüya, 4,2 milyon TL ödül havuzu bulunan PMPL Avrupa Şampiyonu oldu 

UNICEF Hakkında:

UNICEF, dünya genelinde en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en şiddetli yerlerinde faaliyetlerini yürütüyor. 190’dan fazla ülke ve bölgede, herkes için daha âlâ bir dünya inşa etmek için her yerde, tüm çocuklar için çalışıyoruz.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar