Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dicle Elektrik Ekibine Saldırıp Direkleri Tahrip Ettiler

Dicle Elektrik Ekibine Saldırıp Direkleri Tahrip Ettiler

admin admin -
170 0

Geçtiğimiz hafta Şırnak’ın Oyalı köyünde kaçak elektrik kullananların saldırısına uğrayan Dicle Elektrik saha takımları, burada ve Mardin’in Derik ilçesinde yine taarruzlarla karşı karşıya kaldı.  Kaçak elektrik kullanmakta ısrarcı olan kimliği belgisiz şahıslar, iki ilçede toplam 23 direği balyozlarla tahrip edince çalışmalar süreksiz olarak durduruldu. Çalışma tekrar başlatılınca Derik’te bir küme, Dicle Elektrik takımlarına taşlarla saldırıp araçlarını tahrip etti. Olayla ilgili 3 kişi gözaltına alındı. 

Her yıl ülke iktisadına milyarlarca lira ziyan vermenin yanı sıra, vatandaşların kaliteli ve kesintisiz elektrik almasının önünde önemli bir mahzur teşkil eden kayıt dışı elektrik tüketimi, birçok toplumsal sorunu da beraberinde getiriyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki 6 ile elektrik dağıtım hizmeti veren Dicle Elektrik, şebeke yenileme ve güçlendirme yatırımlarına devam ederken kaçak elektrik tüketmekte ısrarcı olan bölümlerce tekrar engellendi. 

Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Oyalı köyü ve Mardin’in Derik ilçesine bağlı kırsal Söğütözü Mahallesi’nde kaçak elektrik kullanmakta ısrarcı olan şahıslar, şebeke yenileme çalışmaları için istif edilen yahut dikilen beton elektrik direklerini balyozlarla tahrip etti. Kaçak elektrik tüketimi yüzde 87 oranında olan Oyalı köyünde dikilen 28 direkten 12’si, kimliği bilinmeyen şahıslarca kırılıp devrilirken Mardin’in Derik ilçesine bağlı kırsal Söğütözü Mahallesi’nde ise 2 milyon 412 bin liralık yatırım için istiflenmiş 11 beton elektrik direği balyozlarla tahrip edildi. Direklerin tahrip edilmesi nedeniyle durdurulan çalışmalar tekrar başlatılınca, Söğütözü’nde bu sefer kaçak elektrik kullanmakta ısrarcı olan kümeler jandarmaya aldırmadan takımlara taşlarla saldırdı, araçları tahrip etti.

18 köye 158 milyonluk yatırım

Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Oyalı köyünde, yüzde 87 oranında kayıt dışı tüketimin de tesiriyle yıpranan elektrik şebekesinin yenilenmesi için Dicle Elektrik tarafından 6.4 milyon liralık bir yatırım çalışması başlatıldı. Köyde bulunan şebekenin tamamı, izoleli kablolarla değiştirilip meskenlerin içerisinde bulunan elektrik sayaçlarının Direk Üstü Sayaç Otomasyon Panolarına (DÜSOP) alınması için bir mühlet evvel harekete geçildi. Lakin sayaçlarının mesken dışına çıkarılması ile artık kaçak elektrik kullanamayacaklarını fark eden birtakım şahıslar, gruplara saldırarak jandarmayı taşladı. Oyalı ile birlikte tıpkı sınırdan beslenen 18 köyde yapılacak 158 milyon liralık yatırım çalışması, yaşanan olaylar sebebiyle kısa mühlet durdurulduktan sonra tekrar başlatıldı. Lakin bu kere de köyde dikilen elektrik direkleri gece kimliği bilinmeyen bireylerce balyozlarla tahrip edilip devrildi. Hasar tespiti ve jandarmanın incelemesinin akabinde yatırım çalışması bir kere daha tekrar başlatıldı.

İlginizi Çekebilir;  Kadın girişimciliği UN Women ve Yıldız Holding iş birliği ile hızlanıyor

 Derik Söğütözü’nde taşlarla saldırdılar

Mardin’in Derik ilçesine bağlı Söğütözü köyünde ise 11 elektrik direği kimliği meçhul şahıslarca istiflendikleri yerde balyozlarla tahrip edildi. Kısa müddet durdurulan çalışmalara dün sabah yine başlandı. Lakin kaçak elektrik kullananlar, çalışma yapan gruplara ve araçlarına taşlarla saldırdı. Güvenlik önlemi alan jandarmaya karşın gerçekleşen taarruzda yaralanan olmazken, bir araba ile bir kamyon hasar gördü. Yaşanan olayların akabinde yapılan tespitler nedeniyle kısa bir müddet durdurulan yatırım çalışması jandarma nezaretinde yine başlatıldı.  Saldırının akabinde jandarma 3 kişiyi gözaltına aldı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

“Mardin ve Şırnak’a toplam 3 milyar TL ‘ye yakın yatırım yapacağız”

İyileştirme çalışmalarının yanı sıra EPDK’dan onay alıp hayata geçirdiği birçok yararlı projeyle bölgeye çok taraflı katkı sağladıklarını belirten Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, bu cins olayların bölge halkına yönelik hizmetin önünde mani teşkil etmediğinin altını çizdi. Arvas, özelleşmeden 2023 yılına uzanan 10 yıllık süreç boyunca Mardin’e toplam 2 milyar 62 milyon TL; Şırnak’a 1 milyar 124 milyon TL tutarında yatırım yapıldığını belirterek, “Dicle Elektrik olarak Mardin için bu yıl gerçekleştireceğimiz yatırım 1 milyar 263 milyon TL olacak. Bu, Mardin için 10 yılda yapılan yatırımın yarısından fazla. Şırnak için ise geçtiğimiz 10 yılda gerçekleşen yatırımların toplam fiyatını aşarak 1 milyar 716 milyon TL meblağında yatırım yapacağız. Yapılan yatırımlar abonelerimizin kesintisiz hizmet alması için hizmet niteliği taşıyor” sözlerini kullandı. 

Suç duyurusunda bulunuldu

Söz konusu direklerin tahrip edilmesi nedeniyle abonelerin daha kaliteli ve kesintisiz elektrik alabileceği yeni iletim çizgisindeki çalışmalar süreksiz olarak durduruldu. Toplam maliyeti 271 bin lira olan 23 beton elektriğin yine temin edilmesinin akabinde yatırım çalışmasının yine devam edeceği öğrenildi. Dicle Elektrik tarafından savcılığa hata duyurusunda bulunulurken, her iki ilçede de jandarma tarafından başlatılan soruşturma kapsamında etraftaki güvenlik kameraları incelemeye alındı.

İlginizi Çekebilir;  Umudu Taşımak İçin Yeniden Yola Çıkıyorlar

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar