DOLAR 32,2805 0.14%
EURO 34,9221 0.18%
ALTIN 2.423,290,08
BITCOIN 2184209-0.80938%
İstanbul
22°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

DEÜ Cumhuriyet’in 100. Yılını dolu dolu kutlayacak
  • Haberm
  • Eğitim
  • DEÜ Cumhuriyet’in 100. Yılını dolu dolu kutlayacak

DEÜ Cumhuriyet’in 100. Yılını dolu dolu kutlayacak

ABONE OL
24 Ekim 2023 02:48
DEÜ Cumhuriyet’in 100. Yılını dolu dolu kutlayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ) Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü, birbirinden coşkulu etkinliklerle kutlanacak. 23 Ekim’de başlayıp 29 Ekim tarihine kadar devam edecek ‘Cumhuriyetin 100. Yılı Etkinlikleri’ kapsamında DEÜ, merasim programları, konserler, paneller, 100. Yıl Bayrak Yürüyüşü, Körfez’de kutlama seyri ve halk oyunları şovları düzenleyecek. Ünlü müzikçi Cem Adrian’ın DEÜ mensuplarıyla buluşacağı etkinlikler kapsamında, DEÜ öğrencileri 30 kilometrelik Cumhuriyete Hürmet yürüyüşü gerçekleştirecek, Piri Reis Gemisi İzmir Körfezi’nde Kutlama Seyri yapacak. Cumhuriyet’in 100. Yılının “Türkiye Yüzyılı”na yaraşacak formda coşkuyla kutlanması emeliyle aktiflik planlaması yaptıklarını belirten DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “DEÜ olarak, 29 Ekim haftasını Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı etkinlikleriyle dolu dolu ve coşku içinde geçirmeye hazırlanıyoruz” dedi.

Adını İzmir’in kurtuluşu ve Kurtuluş Savaşı’nın sona ermesini simgeleyen günden alan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünü birbirinden coşkulu etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. 23 Ekim’de başlayıp 29 Ekim tarihine kadar devam edecek ‘Cumhuriyetin 100. Yılı Etkinlikleri’ kapsamında DEÜ, merasim programları, konserler, paneller, 100. Yıl Bayrak Yürüyüşü, Körfez’de kutlama seyri ve halk oyunları şovları düzenleyecek. Kutlamalar, 23 Ekim tarihinde ‘Cumhuriyet Çocuklarından Bayrağa Hürmet Töreni’ ile DEÜ Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi’nde başlayacak. Birebir gün, DEÜ Anadolu’dan Esintiler Stilize Halk Dansları Topluluğu tarafından Konak Meydanı’nda saat 14.00’te Zeybek Gösterisi gerçekleştirilecek.

 

CEM ADRİAN DEÜ’LÜLERLE BULUŞACAK

DEÜ’nün Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, 24-25 Ekim tarihlerinde DEÜ Fen Fakültesi’nin düzenleyeceği ‘Cumhuriyetin 100. yılında Temel Bilimler Kongresi’ ile devam edecek. Tıpkı gün akşam saatlerinde ünlü müzikçi Cem Adrian, DEÜ mensupları ile buluşarak Sabancı Kültür Sarayı’nda özel bir konser verecek. 25 Ekim tarihinde DEÜ Rektörlüğü tarafından DEÜ Daima Eğitim Merkezi’nde (DESEM), ‘Cumhuriyetin 100. Yılı Kutlama Programı’ düzenlenecek. 26 Ekim tarihinde ise DEÜ Devlet Konservatuvarı tarafından Sabancı Kültür Sarayı’nda ‘Birinci Jenerasyondan Son Nesle 100. Yıl Cumhuriyet Bayramı Özel Konseri’ gerçekleştirilecek.

 

CUMHURİYET İÇİN YÜRÜYECEKLER

Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılı aktiflikleri kapsamında DEÜ, ses getirecek bir aktifliğe de imza atmaya hazırlanıyor. DEÜ, Türkiye’nin 81 farklı vilayetinden 81 öğrencisinin iştirakiyle ‘Cumhuriyete Hürmet 100. Yıl Bayrak Yürüyüşü ve Bayrak Teslim Töreni’ düzenleyecek. DEÜ öğrencileri, İzmir’in kurtuluşunu temsilen Bornova Belkahve’den Konak Cumhuriyet Meydanı’na ve oradan da Buca’ya kadar yürüyecek. Yürüyüş sırasında öğrencilerin taşıyacağı Türk bayrağı ve Üniversite flaması, Belkahve, İzmir Limanı, 1. Kordon, Cumhuriyet Meydanı, DEÜ Rektörlüğü güzergahının akabinde; Türkiye’nin birinci bayrak müzesi olan Buca’daki DEÜ Bayrakbilim ve Türk Bayrakları müzesine teslim edilecek. Yürüyüş yaklaşık 30 kilometre sürecek.

 

PİRİ REİS GEMİSİNDEN KÖRFEZ’DE KUTLAMA SEYRİ

DEÜ’nün aktiflikleri bununla da bitmeyecek. 27 Ekim tarihinde DEÜ Devlet Konservatuvarı, ‘Birinci Jenerasyondan Son Nesle 100. Yıl Cumhuriyet Bayramı Özel Konseri’ni bu kere Konak Meydanı’nda düzenleyecek. Konser 18.00’de başlayacak. 27-29 Ekim tarihleri ortasında ise Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Koca Piri Reis Gemisi, İzmir Körfezi’nde Kutlama Seyri gerçekleştirecek. Gemi ayrıyeten Pasaport’a yaklaşıp halkın ziyaretine açılacak. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ise DEÜ mensupları, Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı ve Geçit Töreni’ne katılacak.

 

“CUMHURİYET HAFTASI COŞKUYLA GEÇECEK”

Cumhuriyet’in 100. Yılının “Türkiye Yüzyılı”na yaraşacak formda coşkuyla kutlanması gayesiyle aktiflik planlaması yaptıklarını belirten DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü, İzmir’in kurtuluşunun 101’inci ve Üniversitemizin kuruluşunun 41’inci yılının tıpkı devirde yaşandığı bir devri yaşıyoruz. Bundan ötürü son derece gururluyuz. DEÜ olarak, 29 Ekim haftasını Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı etkinlikleriyle dolu dolu ve coşku içinde geçirmeye hazırlanıyoruz. Yeni devirde de Türkiye Yüzyılı vizyonuna uygun yapıtları hayata geçirmeyi hedefleyen kurumumuz, refah ve bilgi toplumu için çalışmakta, üstlendiği sorumluluklarla fark yaratmaktadır. Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana geçen bir asır boyunca sağlıktan eğitime, teknolojiden savunma sanayine, dış siyasetten kültür ve sanata kadar birçok alanda ivmelenen başarısına, bizler de Dokuz Eylül Üniversitesi olarak gereken katkıyı sunmaya devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını şimdiden kutluyor, birçok yüzyıllara ulaşmasını diliyoruz” sözlerini kullandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.