Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Deprem bölgesindeki çocuk ve aile merkezlerinin sayısı 3’e ulaştı !

Deprem bölgesindeki çocuk ve aile merkezlerinin sayısı 3’e ulaştı !

admin admin -
61 0
DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÇOCUK VE AİLE MERKEZLERİNİN SAYISI 3’E ULAŞTI

 

TÜRKİYE VODAFONE VAKFI VE ANNE ÇOCUK EĞİTİM VAKFI, AFET BÖLGESİNE TAKVİYESİNİ SÜRDÜRÜYOR

 

Türkiye Vodafone Vakfı ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) iş birliğiyle başlatılan proje kapsamında Adıyaman’ın akabinde Gaziantep ve Hatay’da da Çocuk ve Aile Merkezleri kuruldu. Gaziantep’teki merkezin açılışını TC Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş gerçekleştirdi. Çocuklar, ebeveynler ve bayanlara yönelik destekleyici çalışmaların yapıldığı merkezlerde, bir yılda 4 bin 500 çocuk ve ebeveyn ile birlikte 2 bin 500 genç bayana da ulaşılması hedefleniyor. 

 

6 Kasım 2023 – Türkiye Vodafone Vakfı ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), afet bölgesinde yaşayanların desteklenmesi emeliyle hayata geçirdiği projeyi geliştirmeye devam ediyor. Proje kapsamında Adıyaman’ın akabinde Gaziantep ve Hatay’da da Çocuk ve Aile Merkezleri kuruldu. Merkezlerde, sarsıntıdan etkilenenlerin psikososyal taraftan desteklenmesi, çocukların öğrenme kayıplarının telafi edilebilmesi, anne babaların ebeveynlik rollerinde güçlendirilmesi ve bu süreçte çocuklarının gelişimini destekleme hünerlerinin artırılması ve birebir vakitte genç bayanların güçlenmesine yönelik çalışmalar yapılıyor. Adıyaman ve Gaziantep’te 160’şar, Hatay’da ise 120 çocuk kapasitesine sahip olan merkezlerde birinci yıl 4 bin 500 çocuk ve ebeveyn ile birlikte 2 bin 500 genç bayana da erişilmesi hedefleniyor.

 

Proje kapsamında Gaziantep’te hayata geçirilen merkezin açılışına TC Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Türkiye Vodafone Vakfı Lideri Hasan Süel, AÇEV İdare Şurası Lideri Ayşecan Özyeğin Oktay ve AÇEV Genel Müdürü Senem Başyurt katıldı. Bakan Göktaş, açılış merasiminde şunları söyledi: 

 

TC Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, şöyle konuştu:

 

“Asrın felaketi üzerinden tam bugün 9 ay geçti. Aslında hepimizin kalbi o gün orada kaldı. İlk günden itibaren acıyı derinden hissettik. Ancak durmadan yorulmadan da bölge için çalışmaya devam ettik. Bugün de Anne Çocuk Eğitim Vakfımız AÇEV’in sarsıntı bölgesinde gerçekleştirdiği sayısız çalışmalardan birini daha hizmete açma sevincini daima birlikte yaşıyoruz. Asrın felaketinin akabinde annelerimiz ve çocuklarımız için yaptığımız her hizmette AÇEV başta olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşlarımızı yanımızda görmek hepimize güç kattı. Devlet ve sivil toplum kuruluşları birlikte çalışınca çok daha hoş şeyler ortaya çıktığını ve el ele gönül gönüle işler yaptıkça da vatandaşlarımızın gerçek gereksinimine ulaştığını, gerçek gereksinimlerine karşılık verdiğimizi de görüyoruz. Hakikaten bu örnek de bunun bir tanesi. Bu merkezin yapılmasında büyük emeği olan AÇEV’e ve Türkiye Vodafone Vakfı’na sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.”

 

 

Türkiye Vodafone Vakfı Lideri Hasan Süel, şöyle konuştu:

 

“Türkiye Vodafone Vakfı olarak, afet bölgesindeki çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. AÇEV iş birliğiyle başlattığımız projeyle bölgede hem çocuklara ve ebeveynlerine hem de bayanlara takviye oluyoruz. Proje kapsamında bölgede açtığımız Çocuk ve Aile Merkezi sayısı 3’e ulaştı. Bu merkezlerde afetten etkilenen çocuk ve bayanların desteklenmesi ve güçlenmesine yönelik pek çok çalışma yapılıyor. AÇEV’in bilimsel temelli eğitim programlarının uygulandığı merkezlerde, Türkiye Vodafone Vakfı’nın ‘Yarını Kodlayanlar’, ‘Dijital Benim İşim’ ve ‘Kırmızı Işık’ üzere mevcut projeleri de uygulanacak. Projenin birinci yılında amacımız, 4 bin 500 çocuk ve ebeveyn ile 2 bin 500 genç bayana ulaşmak. Bu projeyle, bölgede kıymetli bir toplumsal muhtaçlığa karşılık vereceğimize inanıyoruz. Bölgedeki vatandaşlarımız için tüm imkânlarımızı kullanarak elimizden gelenin en uygununu yapmayı sürdüreceğiz.”

 

AÇEV Genel Müdürü Senem Başyurt ise şunları ifade etti:

 

“AÇEV olarak, 30 yıldır, beyin gelişiminin büyük bir kısmının tamamlandığı, bireyin sosyo-duygusal, fizikî, bilişsel ve lisan hünerlerinin en fazla formlandığı ve bu devir öğrenilenlerin tüm hayatı etkilediği erken yaşları odağımıza alarak bilimsel temelli eğitim programları geliştiriyor ve uyguluyoruz. Hem erken çocuklukta müdahale alanındaki uzmanlığımız ve yetkinliğimiz hem de afet sonrası dayanak konusundaki tecrübemiz, sarsıntı bölgesinde başta çocuklar olmak üzere anne babalar ve birebir vakitte genç bayanların muhtaçlıklarını en gerçek formda tespit edebilmemize imkan sağlıyor. Alanda yaptığımız incelemeler bize gösteriyor ki çocukların en temel gereksinimi, inançlı bir ortamda, yaşıtlarıyla birlikte, bir yetişkin nezaretinde toplumsallaşmak ve gelişimlerini destekleyecek faaliyetlere katılmak. Anne babaların da başka anne babalarla bir ortaya gelerek toplumsallaşmaya, tecrübelerini paylaşmaya ve çocuklarının gelişimine dayanak olabilmek, onlarla ilgilerini güçlendirebilmek için bilgi ve hünerlerini artırmaya muhtaçlıkları var. Biz, zelzele bölgesinde Türkiye Vodafone Vakfı’nın da pahalı dayanaklarıyla açtığımız Çocuk ve Aile Merkezlerimizde, bu gereksinimlere odaklanarak yaz boyunca bilimsel temelli eğitim programları uygulayarak yüzlerce beşere ulaşma fırsatı yakaladık. Artık de yeni başladığımız kış periyodu program uygulamalarımızı zelzeleden etkilenenlerle buluşturmanın heyecanı içindeyiz.”

 

Erken yaştaki çocuklar için dayanak programları

 

Çocuk ve Aile Merkezlerinde, uzman öğretmenler eşliğinde inançlı bir ortamda, erken yaş kümesindeki çocuklara yönelik takviye programları uygulanıyor. Kış periyodu boyunca toplam 34 hafta süren program uygulaması, sabah ve öğle kümesi olmak üzere yarım günlük akışlardan oluşuyor. Program ile çocukların sosyo-duygusal, bilişsel ve lisan gelişimleri başta olmak üzere tüm gelişim alanlarının ve buna bağlı olarak ilkokula hazır olmalarının desteklenmesi hedefleniyor.  

 

Kitap okuma alışkanlığı kazandırılıyor

 

Çocuk ve Aile Merkezlerinde bulunan kitap ve oyuncak kütüphanelerinde, konteyner kentte yaşayan 3-14 yaş ortasındaki çocuklara yönelik olarak kendi yaş kümelerine özel vakit dilimlerinde çeşitli etkinlikler, oyunlar ve kitap okuma vakitlerini kapsayan akışlar uygulanıyor. Kütüphanelerde hem çocukların akranlarıyla oyunlar oynaması hem de kitap okuma alışkanlığı kazanması hedefleniyor. Kitap ve oyuncak kütüphanelerinden kış devrinde her bir merkez için 240 çocuk olmak üzere toplamda 720 çocuğun faydalanması hedefleniyor. 

 

Ebeveynler için takviye eğitimleri veriliyor 

 

Çocuk ve Aile Merkezlerinden faydalanan çocukların anne babalarına yönelik olarak çeşitli dayanak eğitimleri uygulanıyor. Merkezlerde kış periyodunda uygulanacak olan ve annelere yönelik düzenlenen Anne Dayanak Programı ile 3-6 yaş periyodunda çocuğu olan annelerin, çocuklarının sağlıklı gelişimini desteklemeleri için ebeveynlik maharetlerinin güçlendirilmesi hedefleniyor. Program, 30 hafta boyunca, haftada bir gün 1,5 saatlik toplantılar biçiminde gerçekleştiriliyor. Babalara yönelik uygulanan Ebeveyn Dayanak Uygulaması ile de babanın güzel olma hali desteklenerek çocuğun gelişiminin, aile içi irtibatın ve aile dayanıklılığının güçlendirilmesi amaçlanıyor. Uygulama, ortalama 15 kişilik kümelerle, 6 hafta boyunca, haftada bir gün 1,5 saatlik toplantılar formunda gerçekleştiriliyor. 

 

Genç bayanlara özel eğitim programı

 

Çocuk ve Aile Merkezlerinde konteyner kentlerde yaşayan genç bayanların güçlenmesi ve ömür marifetlerini artırarak hayat içinde daha etkin rol alabilmesi için yapılandırılmış Hayat Dolu Buluşmalar eğitim programı da uygulanıyor. Programa katılan bayanların eğitime devam, bayan sıhhati, eleştirel düşünme, teknolojiyi kullanma, haklarını bilme ve kullanma üzere bahislerde bilgi edinmesi hedefleniyor. 

 

Travma sonrası psikososyal dayanak hizmetleri

 

Çocuk ve Aile Merkezlerinde, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı (ASHB) ve Travma ve Afet Ruh Sıhhati Çalışmaları Derneği (TARDE) ile iş birliğinde sarsıntıdan etkilenenler için travma sonrası psikososyal takviye hizmetleri de sunuluyor.

 

İlginizi Çekebilir;  Kemalpaşa'nın guru tablosu 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar