DOLAR 32,5235 0.22%
EURO 34,8671 0.38%
ALTIN 2.487,381,03
BITCOIN 1984425-3.98024%
İstanbul
17°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Daha yeşil ve temiz bir dünya için yerel seçimler bir fırsat!
  • Haberm
  • Gündem
  • Daha yeşil ve temiz bir dünya için yerel seçimler bir fırsat!

Daha yeşil ve temiz bir dünya için yerel seçimler bir fırsat!

ABONE OL
26 Ocak 2024 06:00
Daha yeşil ve temiz bir dünya için yerel seçimler bir fırsat!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

COP28 doruğunun, global iklim kriziyle çabada kıymetli adımların atıldığı bir platform olduğunu söz eden uzmanlar, alınan kararların, gelecekteki iklim siyasetleri ve sürdürülebilir kalkınma stratejileri için bir temel teşkil ettiğini de söylüyor.

 Ülkelerin 2030’a kadar yenilenebilir güç kapasitesini üç katına çıkarma ve güç verimliliğini iki katına artırma taahhüdü konusunda Türkiye’nin tavrını da kıymetlendiren Prof. Dr. İbrahim Özdemir, “Türkiye’nin, Çin ve Hindistan üzere büyük ekonomilerle birlikte bu taahhüdü imzalamaması, kendi güç ve ekonomik gereksinimlerini dikkate alan bir yaklaşımı temsil ediyor.” dedi. Özdemir, daha yeşil ve pak bir dünya için ise yaklaşan lokal seçimlerin bir fırsat olduğunu kelamlarına ekledi.

Üsküdar Üniversitesi Etraf Ahlakı Forumu Yöneticisi Prof. Dr. İbrahim Özdemir, Dubai’de yapılan COP28 İklim Doruğunun akabinde değerlendirmelerde bulundu. 

 

İklim değişikliği ve ekolojik problemler gelecek jenerasyonlar için de varoluşsal tehditler ortasında yer alıyor

Üsküdar Üniversitesi Etraf Ahlakı Forumunun COP28 öncesi hazırladığı raporun tüm dünyada ses getirdiğini tabir eden Prof. Dr. İbrahim Özdemir, yeniden üniversite olarak hazırlanan “Mizan-Dünya Etraf Sözleşmesi” nin COP28’de bir panelde tartışıldığını hatırlattı.

İklim değişikliği ve ekolojik meselelerin, yalnızca bizler için değil, birebir vakitte gelecek kuşaklar için de varoluşsal tehditler ortasında yer aldığını kaydeden Prof. Dr. İbrahim Özdemir, “Bu problemlerin boyutunu gerçek bir formda anlamak ve onlara uygun halde karşılık vermek, yalnızca şu anki kuşak için değil, torunlarımız ve gelecekteki jenerasyonlar için de büyük ehemmiyet taşıyor.” dedi.

 

Geleceğimizi korumak için artık harekete geçme zamanı

Yeryüzünde hayatın sürdürülebilirliğini korumak ve daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için gerekli tedbirlerin alınmasının değerine işaret eden Özdemir, “Her birimizin bu mevzuda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi, müşterek bir gayret ile mümkün olacaktır. Geleceğimizi korumak için artık harekete geçme vakti.” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  DeFacto 'Cumhuriyet Değerlerini Taşıyan Marka' Seçildi

COP28’deki kararın, dünyanın güç üretiminde fosil yakıtların hissesini azaltma konusunda kıymetli bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İbrahim Özdemir, şöyle devam etti:

 

Küresel karbonsuzlaşma süreci hızlanıyor

“118 ülkenin bu hususta fikir birliğine varması, global iklim değişikliğiyle uğraşta birlikte hareket etmenin kıymetini vurgular. Örneğin, Avrupa Birliği’nin yenilenebilir güce geçiş için yaptığı yatırımlar ve Çin’in güneş gücü kapasitesini artırma gayretleri, bu kolektif hareketin bir modülüdür. Bu karar, Paris Muahedesi’nin maksatlarına ulaşmak için gerekli olan global karbonsuzlaşma sürecini hızlandıracak bir adımdır.

Ülkelerin 2030’a kadar yenilenebilir güç kapasitesini üç katına çıkarma ve güç verimliliğini iki katına artırma taahhüdü, hem tezli hem de mecburidir. Bu maksatlara ulaşmak için, Almanya’nın rüzgar gücü ve Danimarka’nın biyokütle gücü üzere yenilenebilir güç alanlarındaki başarılarından öğrenilebilir. Lakin, bu amaçların gerçekleştirilmesi ulusal siyasetlerin yanı sıra milletlerarası iş birliğine ve yüksek mali yatırımlara bağlıdır.”

 

Türkiye’nin taahhüdü imzalamaması ne manaya geliyor?

Ülkelerin 2030’a kadar yenilenebilir güç kapasitesini üç katına çıkarma ve güç verimliliğini iki katına artırma taahhüdü konusunda Türkiye’nin tavrını da pahalandıran Prof. Dr. İbrahim Özdemir, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin, Çin ve Hindistan üzere büyük ekonomilerle birlikte bu taahhüdü imzalamaması, kendi güç ve ekonomik muhtaçlıklarını dikkate alan bir yaklaşımı temsil ediyor. Türkiye’nin yenilenebilir güç ve doğalgaz üzere alternatif güç kaynaklarına yatırım yaparken, bu taahhütten uzak durması, ülkenin kendi güç güvenliği ve ekonomik büyüme önceliklerini yansıtıyor. Bununla birlikte, bu durum Türkiye’nin uzun vadeli iklim siyasetleri ve sürdürülebilir kalkınma amaçları açısından ele alınmalıdır.

Türkiye bu mevzuda kısa vadeli tahliller yerine bilimin ışığında ahlaki bir sorumlulukla hareket etmelidir. Bu siyasetleri belirlerken tüm paydaşları dinlemelidir. Etrafla ilgili kararlar büyük bir dayanışma sonucu alınmalıdır. Böylelikle toplum da bu kararları seve seve uygular.”

İlginizi Çekebilir;  Abdi İbrahim & Inoliva'dan, Mevsim Geçişlerinde 3'lü Destek: LIPOZONE CD3Çinko

 

Nükleer gücün karbonsuz güç kaynakları ortasındaki rolü

“Nükleer Enerjiyi Üç Katına Çıkarma Deklarasyonu” nu da pahalandıran Prof. Dr. İbrahim Özdemir, “Nükleer gücün karbonsuz güç kaynakları ortasında değerli bir rol oynayabileceğini gösteriyor. Lakin, nükleer gücün getirdiği zorluklar, Fransa’nın nükleer atık idaresi ve Japonya’nın Fukushima felaketinden sonra güvenlik tedbirlerini artırma gayretleri üzere örneklerle açıkça görülüyor. Bu deklarasyon, nükleer güce olan ilgiyi artırabilir, lakin bu ilginin güvenlik, çevresel tesirler ve maliyet aktiflik açısından istikrarlı bir biçimde ele alınması gerekiyor.” dedi.

 

COP28 değerli adımların atıldığı bir platform oldu

Genel olarak, COP28 tepesinin, global iklim kriziyle çabada kıymetli adımların atıldığı bir platform olduğunu anlatan Prof. Dr. İbrahim Özdemir, “Bu dorukta verilen kelamların gerçekleştirilmesi için, bilhassa gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğiyle uğraşta desteklenmesi, finansman sağlanması ve teknoloji transferi yapılması gerekiyor. Alınan kararlar, gelecekteki iklim siyasetleri ve sürdürülebilir kalkınma stratejileri için bir temel teşkil ediyor ve Paris Muahedesi’nin maksatlarına ulaşma yolunda değerli bir adım olarak kıymetlendirilebilir.” halinde söz etti.

 

Zirvenin sonuçları, global iklim krizine karşı alınması gereken tedbirleri ortaya koydu

Prof. Dr. İbrahim Özdemir, sonuç olarak, COP28 doruğunun, iklim değişikliğiyle çabada değerli kararların alındığı bir aktiflik olduğunu, tepenin sonuçlarının, global iklim krizine karşı alınması gereken tedbirleri ve geleceğe yönelik stratejileri net bir biçimde ortaya koyduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Öncelikle, dünya genelinde fosil yakıtların kullanımını azaltma ve yenilenebilir güç kaynaklarına geçiş yapma konusunda güçlü bir taahhüt sergilendi. Bu bağlamda, birçok ülkenin güç üretiminde yenilenebilir kaynakların hissesini artırma ve güç verimliliğini geliştirme kelamı verdiği görüldü. Bunun yanı sıra, nükleer gücün potansiyeli de dikkate alınarak, birtakım ülkeler tarafından nükleer güç kapasitelerini artırma istikametinde adımlar atıldı. Bu karar, nükleer gücün karbon emisyonlarını azaltmada oynayabileceği rolü vurguluyor.

İlginizi Çekebilir;  Gemlik Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri saha denetimlerine devam ediyor

Ancak, COP28’deki kararların aktif bir biçimde uygulanabilmesi için memleketler arası iş birliği, politik irade ve kâfi finansmanın sağlanması gerektiği de açıkça ortaya çıktı. Bu tepe, iklim değişikliğiyle uğraşta atılan adımların yalnızca başlangıç olduğunu ve daima efor gerektirdiğini bizlere hatırlatıyor.”

 

Daha yeşil ve pak bir dünya için lokal seçimler bir fırsat

Yaklaşan lokal seçimlerin kıymetli bir fırsat sunduğunu da kaydeden Prof. Dr. İbrahim Özdemir, “Bu seçimlerde, çevreci bir anlayışla hareket ederek, oylarımızı kullanalım. Unutmayalım ki, lokal idareler, etrafımızı direkt etkileyen kararlar alır. Bu nedenle, adayların etraf sıkıntılarına yönelik plan ve projelerini ayrıntılıca sormalı, onların vizyonlarını ve taahhütlerini değerlendirmeliyiz. Daha yeşil, daha pak ve sürdürülebilir bir etraf oluşturma sorumluluğu, seçim sandığında başlar. Bu nedenle, çevresel sürdürülebilirlik konusunda somut adımlar atmayı taahhüt eden, yeşil siyasetleri destekleyen ve etraf muhafazasını öncelik haline getiren adayları destekleyelim. Mahallî seçimler, bu şuurla hareket etme ve etrafımızı müdafaa ismine atacağımız değerli bir adımdır.” diye kelamlarını tamamladı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.