DOLAR 32,2643 0.1%
EURO 34,9135 0.18%
ALTIN 2.425,750,19
BITCOIN 2180271-1.05139%
İstanbul
22°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Cumhuriyetimizin 100. Yılında Tek Yürek Olduk
  • Haberm
  • Gündem
  • Cumhuriyetimizin 100. Yılında Tek Yürek Olduk

Cumhuriyetimizin 100. Yılında Tek Yürek Olduk

ABONE OL
1 Kasım 2023 01:12
Cumhuriyetimizin 100. Yılında Tek Yürek Olduk
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşun 100. yılında coşku sokaklara taştı. Yaklaşık 100 bin Çorlulu, 100. Yıl Fener Alayı’nda tek beden olarak yürüdü. Konser alanını dolduran 100 bin Çorlulu, 100. Yıl Cumhuriyet Konseri’nde harika bir koro oluşturdu.

28 Ekim 2023 Cumartesi günü Atatürk Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, hürmet duruşu ve İstiklâl marşımızın okunmasıyla başladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünde Çorlu Kaymakamı Murat Eren, 5’inci Kolordu ve Garnizon Kumandanı Tümgeneral Muammer Alper ve Çorlu Belediye Lideri Ahmet Sarıkurt tarafından anıta çelenk sunumu gerçekleştirildi, hürmet duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı’mızın okunmasının akabinde merasim sona erdi.

Törene Çorlu Kaymakamı Murat Eren, Tekirdağ Milletvekilleri Gökhan Diktaş ve İlhami Özcan Aygun, 5’inci Kolordu ve Garnizon Kumandanı Tümgeneral Muammer Alper ve Çorlu Belediye Lideri Ahmet Sarıkurt, siyasi parti temsilcileri, askeri ve sivil erkân, askeri birlikler, öğrenciler, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı kapsamında Çorlu Belediyesi Ziya Berhan Kılıç Spor Salonu’nda 100. Yıl Satranç Turnuvası ve Çorlu Belediyesi kent Stadı’nda 100. Yıl Futbol Turnuvası düzenlendi.

Cumhuriyetimizin 100. yılında Çorlu Kaymakamlığı makamında düzenlenen tebrikat merasiminde Çorlu Kaymakamı Murat Eren, 5. Kolordu ve Garnizon Kumandanı Tümgeneral Muammer Alper, Tekirdağ Milletvekili Gökhan Diktaş, Çorlu Belediye Lideri Ahmet Sarıkurt ve Çorlu Cumhuriyet Başsavcısı Bilgehan Yücel, tebrikleri kabul etti.

Çorlu Halkını Selamlayarak Bayramlarını Kutladılar

Tebrikat merasiminin akabinde merasimler Atatürk Meydanı’nda devam etti. Çorlu Kaymakamı Murat Eren, 5. Kolordu ve Garnizon Kumandanı Tümgeneral Muammer Alper ve Çorlu Belediye Lideri Ahmet Sarıkurt merasim aracı ile halkı, öğrencileri ve askeri birlikleri selamlayarak bayramlarını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklâl marşımızın 5. Kolordu Bando Komutanlığı eşliğinde okunmasının akabinde Çorlu Kaymakamı Murat Eren tarafından günün mana ve ehemmiyetini belirten bir konuşma gerçekleştirildi. Merasim, Arif Nihat Asya Anadolu Lisesi öğrencisi Umut Can Mayti ve Abdülhamithan Ortaokulu Öğrencisi Seden Özen’in okuduğu şiirlerin akabinde, cumhuriyetimizin 100. yılı nedeniyle düzenlenen yarışlarda dereceye giren öğrencilere mükafatları takdim edildi.

Cumhuriyetin İlanını Canlandırdılar

Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün 28 Ekim 1922 akşamı “Efendiler, yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz!” telaffuzunun akabinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanını canlandıran Çorlu Abdülhamithan Ortaokulu ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk Spor Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo ile yine canlandırıldı.

Çorlu halkının ağır ilgi gösterdiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama merasimi, Çorlu Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyunları gruplarının sergilediği şovların akabinde resmigeçit merasimi ile son buldu.

Kutlama programı kapsamında Çorlu Belediyesi Memduh Şevket Esendal Sahnesi’nde düzenlenen “Öncü Kadınlarımız” karma fotoğraf standının açılışı gerçekleştirilirken açılışa katılanlar stanttaki yapıtları tek tek incelediler.

5. Kolordu Bölge Bandosu Komutanlığı tarafından Atatürk Anıtı’nda düzenlenen “Cumhuriyet Konseri” alanı dolduran vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladı.

100 Bin Kişilik Mükemmel Cumhuriyet Yürüyüşü

Çorlu Şehitliği önünde toplanan genç yaşlı yaklaşık 100 bin Çorlulu “Yaşa Mustafa Kemal Paşa”, “Yaşasın Cumhuriyet” nidalarıyla evvel Atatürk Meydanı’na akabinde Cumhuriyet Parkı’na yürüdü. Motosiklet ve ortalarında klasik arabalarında bulunduğu konvoy görülmeye bedeldi. Ellerinde Fener Alayı’na katılan Çorlulular, ellerinde Türk bayrakları ile birlikte yaklaşık 4 kilometre yürüdü.

Zumba Gösteri İzleyenleri Coşturdu

Çorlu Rit’m Dance Fitness grubu tarafından gerçekleştirilen zumba şovları, alanı dolduran on binlerce Çorlulu’yu coştururken vatandaşlar vakit zaman şovlara eşlik etmeyi de ihmal etmedi.

“Sizlerle Gurur Duyuyorum”

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle bir konuşma gerçekleştiren Çorlu Belediye Lideri Ahmet Sarıkurt, Çorlu halkıyla gurur duyduğunu ve harika kalabalıkta bir fener alayı korteji ile Cumhuriyet Parkı’na kadar yürüdüklerini söz ederek, “Düzenlediğimiz fener alayına katılan on binlerce vatandaşımız ile harika kalabalık bir yürüyüş gerçekleştirerek Cumhuriyet Parkı’na geldik. Cumhuriyetimizin 100. yılında bu sahneden kendinizi görmenizi isterdim. Sizlerle gurur duyuyorum!” dedi.

Başkan Sarıkurt konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Çorlu’muzun hoş insanları, değerli hemşehrilerim, Cumhuriyetin umudu sevgili gençler…

Bugün günlerden 29 Ekim. Barışın ve huzurun gölgesinde büyüyen, 100 yıllık dev bir çınar olan, ulu başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği en değerli hazinemiz Cumhuriyet’in doğduğu gün bugün. Bugün en kutlu bayramımız…

“Cumhuriyet, 100 Yıldır Sönmeyen Meşale”

Cumhuriyetin 100 yıldır hiç sönmeyen meşalesinin aydınlığında; bu coşkuya, bu gurura ortak olan tüm hemşehrilerime kucak dolusu sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum! Güzel geldiniz…

Cumhuriyet… Türk ulusu için ne büyük bir talih, ne büyük bir kudret…

Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük uğraşıyla kurulan, milletimizin bağımsızlık ve özgürlük arayışının sonucunda doğmuş bir ulusun yapıtıdır.

“Cumhuriyet, Türk Milletine Bırakılmış En Büyük Mirastır”

Ulu Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ekim 1923 tarihinde “Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan yönetim, cumhuriyet yönetimidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk milletine bırakılmış en büyük mirastır.

Atatürk’ün “Türk milleti yüksek karakteri, zekâsı ve çalışkanlığı ile uygar dünyada en yüksek mevkiye layıktır.” kelamı, Cumhuriyetimizin temel ideolojisini özetler. Bu kelam, milletimizin yeteneklerine, özgürlüğüne ve eşitliğe duyduğu inancı söz eder. Bizler, Çorlu halkı olarak bu inancı canıgönülden taşıyor ve yaşatıyoruz.

“Cumhuriyet, Ömür Biçimidir”

Sevgili Çorlulular;

Cumhuriyet Bayramı, yalnızca bir tarih değil, tıpkı vakitte bir ömür biçimidir. Özgürlüğümüzün, egemenliğimizin, laikliğin, adaletin ve barışın ismidir Cumhuriyet. Bugünlerde bu bedellere çok daha fazla muhtaçlığımız var, biliyorsunuz. “Yurtta barış, dünyada barış.” diyen Ulu Liderimizin kelamının ne kadar değerli olduğunu bugün bir sefer daha anlıyoruz. Sırtımızı inançla yasladığımız Cumhuriyetimizi bize kazandıran Mustafa Kemal Atatürk’ü sürekli minnetle anıyoruz!

Cumhuriyet; özgürlüktür, bağımsızlıktır, umuttur, gelecektir, direniştir, eşitliktir, birliktir…

Cumhuriyet; benim, sensin, biziz. Biz hepimiz cumhuriyetin ta kendisiyiz!

Şehitlerimizin kanlarıyla sulanan bu topraklar üzerinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacak, jenerasyondan jenerasyona aktarılacak ve Türk milletinin ellerinde daha da yücelecektir. Zira bu; Cumhuriyet’i kuran Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarına, bu uğurda birçok bedeller ödeyen milletimize karşı tarihî sorumluluğumuzdur.

“Söz Veriyoruz!”

Bu sorumluluğun şuuruyla; “Egemenlik kayıtsız, koşulsuz milletindir.” diyen ve Türkiye Cumhuriyetini bizlere emanet eden ulu başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda ebediyen ilerleyeceğimize kelam veriyoruz!

“Eğilmez başımıza taç yaptık hürriyeti, zaferle kalbimize yazdık Cumhuriyeti…”

En hoş bayramımızı kutlamak için bugün burada bulunan; bu gururu, bu coşkuyu bizlerle birlikte yaşayan siz sevgili Çorlulu hemşehrilerim; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun! Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun! Yaşasın Mustafa Kemal Atatürk, Yaşasın Cumhuriyet!”

Başkan Sarıkurt’un konuşmasının akabinde 100. Yıl Cumhuriyet Konseri, klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici’nin sahne almasıyla başladı. Yaklaşık olarak 1 saat boyunca sahnede kalan Şenlendirici, alanı dolduranlara unutulmaz bir klarnet resitali sundu.

Son olarak sahneye çıkan ünlü sanatçı Hakan Altun, birbirinden hoş müzikleri Çorlulular ile birlikte seslendirdi. Gece yarısına kadar süren konserde, Çorlu Belediye Lideri Ahmet Sarıkurt gecenin anısına Çorlu halkı ismine konuk sanatkarlara çiçek takdim etti ve alanı dolduran on binlerce Çorlulu ile birlikte 10. Yıl marşını okudu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.