DOLAR 32,8673 0.04%
EURO 35,6763 -0.04%
ALTIN 2.551,950,28
BITCOIN 2163803-1.27225%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Cumhuriyet Bayramı coşkusunu istasyonlarına taşıyan OPET, Eceabat Maydos Karargâhı’nı 100. yıl anısına restore ediyor
  • Haberm
  • Gündem
  • Cumhuriyet Bayramı coşkusunu istasyonlarına taşıyan OPET, Eceabat Maydos Karargâhı’nı 100. yıl anısına restore ediyor

Cumhuriyet Bayramı coşkusunu istasyonlarına taşıyan OPET, Eceabat Maydos Karargâhı’nı 100. yıl anısına restore ediyor

ABONE OL
25 Ekim 2023 20:48
Cumhuriyet Bayramı coşkusunu istasyonlarına taşıyan OPET, Eceabat Maydos Karargâhı’nı 100. yıl anısına restore ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 

Cumhuriyet Bayramı coşkusunu istasyonlarına taşıyan OPET, Eceabat Maydos Karargâhı’nı 100. yıl anısına restore ediyor

 

Cumhuriyet’in 100. yılı nedeniyle tüm istasyonlarını ‘İlelebet’ iletisi içeren poster ve Türk bayrakları ile donatan OPET, Çanakkale Savaşları’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19. Tümen Komutanlığı yaptığı devirde kullandığı Eceabat/ Maydos Fırka Karargâhını da 100. yıl anısına restore ediyor. Karargâh, 2024 yılında Cumhuriyet’imizin 2. yüzyılına armağan olarak ziyarete açılacak. 

 

Türkiye’de doğup, Türkiye’de büyüyen her kurum ve kuruluşun ülkesine karşı vazife ve sorumluluğu olduğu vizyonuyla hareket eden OPET, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı coşkusunu istasyonlarına taşıyor. Cumhuriyet’imizin 100. Yıl dönümü onuruna tüm istasyonlarını “İlelebet” bildirisi taşıyan Atatürk posterleri ve Türk bayrakları ile donatan OPET, “Cumhuriyet’imizin 100. yılındayız. Projelerimizle cumhuriyetimizi ebediyen yaşatacağız” bildirileri ile müşterilerini karşılıyor. “Tarihe Hürmet Projesi ” ile Cumhuriyet’te giden yolda büyük ehemmiyet taşıyan Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı alanlarındaki çalışmalarına, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş sırasında kumanda merkezi olarak kullandığı Maydos Fırka Karargâhının onarımını üstlenerek devam ediyor. 

 

 “Tarihe Hürmet Projesi” ile 2006 yılından bu yana Eceabat Yarımadası’nı rehabilite eden, şehitlikler, mescitler ve okullarla bölgeyi kalkındıran OPET, Cumhuriyet’imizin 100. yılı anısına Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşları sırasında kumanda merkezi olarak kullandığı Maydos Fırka Karargâhı’nı da restore ediyor. 25 Şubat 1915 tarihinde Çanakkale Cephesi’ne giden Ulu Başkan Atatürk’ün bugünkü ismiyle Eceabat olan Maydos’a gelerek karargâh olarak iki ay boyunca kullandığı bina, tarihi dokusu korunarak restore edilecek ve müze olarak yine düzenlenecek. Karargahta; Atatürk’ün yazdığı ve yazdırdığı buyruk, rapor ve mektuplar da sergilenecek. 

 

“ÇANAKKALE’DE YAKILAN KURTULUŞ MEŞALESİ BİZİ CUMHURİYET’İN İLANINA TAŞIDI”

 

Cumhuriyet’in 100. yılını kutlamanın coşkusunu tüm OPET istasyonlarında yaşatmak istediklerini lisana getiren OPET İdare Heyeti Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, “Müşterilerimiz, bayilerimiz ve tüm Türkiye ile birlikte bağımsızlık, özgürlük ve çağdaşlık yolunun başlangıcı olan Cumhuriyet’imizin ilanının 100. yılını kutlamanın gururu ve memnunluğunu yaşıyoruz. İstiyoruz ki bu coşku istasyonlarımıza gelen herkesi sarsın. Cumhuriyet’imizin 100. yılında Çanakkale Eceabat’ta onarımına başladığımız Maydos Fırka Karargâhını da milletimize armağan etmek istiyoruz. Bu karargâh ülkemizin tarihinde çok değerli bir yere sahip. Burada yakılan kurtuluş meşalesi, bizi Ulusal Mücadele’ye ve Cumhuriyet’imizin ilanına taşıdı” değerlendirmesinde bulundu. 

 

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ÇANAKKALE’DEKİ BİRİNCİ KARARGÂHI 

 

OPET’in onarımını üstlendiği Maydos Fırka Karargâhı, Türkiye’nin tarihinde özel bir yere sahip. 25 Şubat 1915’te 57. Alay ile birlikte, Tekirdağ’dan Halep ve Şam Vapurları ile Maydos’a ulaşan Yarbay Mustafa Kemal’in önderliğindeki 19. Tümen, İstanbul’dan gönderilen 72. ve 77. Alaylar’ın katılmasıyla Maydos’da yine tesis ve teşkil edildi. 

19. Piyade Tümeni, Gelibolu Yarımadası’na yönelik 25 Nisan 1915’te başlayan kara harekâtında kuzey kümesinin bulunduğu alandaki muharebelerin en ön sınırında İngiliz-Anzak birliklerine karşı çaba ederek kazandığı zaferlerle ismini Türk tarihine altın harflerle yazdırdı.  Mustafa Kemal Atatürk, yaklaşık 2 ay boyunca 19. Tümen Komutanlığı’nı Maydos’taki iki katlı bir binada kurulan karargâh üzerinden yürüttü. Rum meskenleri mimarisine sahip olan yapı, Cumhuriyet devrinde bir mühlet askerlik şubesi, bir müddet de kaymakamlık binası olarak kullanıldıktan sonra 2005 yılından itibaren Kültür Müzesi’ne dönüştürüldü. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.