DOLAR 32,3853 0.07%
EURO 34,5520 0.33%
ALTIN 2.449,510,46
BITCOIN 21501863.11388%
İstanbul
17°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Coğrafi İşaret Tescilli Ürünlerle “Yerele Değer, Dünyaya Değer”
  • Haberm
  • Gündem
  • Coğrafi İşaret Tescilli Ürünlerle “Yerele Değer, Dünyaya Değer”

Coğrafi İşaret Tescilli Ürünlerle “Yerele Değer, Dünyaya Değer”

ABONE OL
17 Ocak 2024 15:36
Coğrafi İşaret Tescilli Ürünlerle “Yerele Değer, Dünyaya Değer”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

4. İstanbul Coğrafik İşaretler Doruğu, “Yerele Kıymet, Dünyaya Değer” temasıyla Metro Türkiye’nin konut sahipliğinde, Türk Patent ve Marka Kurumu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iş birliği ile gerçekleşti. Kamu, siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı dorukta Coğrafik İşaret tescillli eserlerin Türk mutfağının gelişimi ve tanıtımındaki değeri, gastronomi turizmine ve iktisada katkısı ele alınırken, Boğaziçi Lüferi ve Safranbolu Safranı’nın da Coğrafik İşaret tescili verildi. 

Türkiye’nin birinci gastronomi keşif platformu olan Gastronometro’da gerçekleşen doruğun açılış konuşmasını yapan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Sahip olduğumuz potansiyel ile yapılabilecek birçok şey var. Metro Türkiye olarak bizim en büyük hedefimiz Türk mutfak kültürünü ve pahalarını korumak ve gelecek jenerasyonlara aktarmak. Bu için de en kıymetli nokta, eseri korumak” dedi.

Türk mutfak kültürünü müdafaa ve gelecek jenerasyonlara aktarma misyonu doğrultusunda ülkemizin mahallî eserlerine yönelik çalışmalarını faaliyete başladığı 1990 yılından bu yana aralıksız olarak sürdüren Metro Türkiye, Türk Patent ve Marka Kurumu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği iş birliği ile gerçekleştirdiği 4. İstanbul Coğrafik İşaretler Zirvesi’nde kamu, siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimlerini, üreticileri ve mevzunun uzmanlarını bir ortaya getirdi.

Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng’ün açılış konuşması ile başlayan tepeye; Avrupa Komsiyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü Coğrafik İşaretler Ünitesi Yöneticisi Diego Canga Fano, Türk Patent ve Marka Kurumu Lideri Prof. Dr.  M. Zeki Durak ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İdare Şurası Üyesi Hakan Ülken katıldı. Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinden kooperatif temsilcileri, öğretim üyeleri, gastronomi muharrirleri ve Türk gastronomisinin önde gelen şefleri ise dorukta konuşmacı olarak yer aldı. 

Yerli eser sürdürülebilir olmazsa, Türk mutfağı sürdürülebilir olamaz

İlginizi Çekebilir;  Aksesuar Kampanyası MediaMarkt'ta Başladı

Coğrafi İşaret tescilli eserlerin Türk mutfağının gelişimine, gastronomi turizmine ve iktisada katkısının ele alındığı zirvede Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Metro Türkiye olarak, Türk mutfak kültürünü koruyup gelecek kuşaklara aktarma misyonumuzla lokal ve Coğrafik İşaret tescilli eserler konusunda kıymetli çalışmalar yapıyoruz. Bunların başında yerli eser sürdürülebilir olmazsa, Türk mutfağı sürdürülebilir olamaz anlayışıyla 2012 yılında başlattığımız Coğrafik İşaret Tescilli Eserler projemiz geliyor. Bu proje ile çalışmalarımızı üreticiye ve esere takviye, yeme içme dalı ve şeflere dayanak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak olarak üç açıdan ele alıyoruz. Randımanın nasıl artırılacağını, eserin nasıl yetiştirileceğini, tohumun nasıl saklanacağını, sürdürülebilirliğin nasıl sağlanacağını anlatarak üreticileri eğitimlerle destekliyoruz. Kooperatiflerle, küçük üreticilerle ve bayan girişimcilerle çalışıyor, alım garantisi sunuyor, ihracat konusunda da yol gösteriyoruz. Bugün, mevsimine ve dönemine bağlı olarak Coğrafik İşaret tescilli ve aday 200’den fazla besin ve besin dışı eseri raflarımızda sunuyoruz.

Bir taraftan da şefleri coğrafik işaretli eserlerle buluşturuyor, profesyonel mutfaklarda kullanımını artırmaya çalışıyoruz. Türk mutfağının geleceğe taşınması için mahallî eserleri şeflerimizin menülerinde daha çok görmeli, tüm toplumda farkındalık yaratmalıyız. Sahip olduğumuz bu hazineyi ülkemize ve dünyaya tanıtmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi. 

Boğaziçi Lüferi ve Safranbolu Safranı Coğrafik İşaret Tescili Aldı 

Coğrafi İşaret tescili almaya hak kazanan Boğaziçi Lüferi’nin evrakının verildiği dorukta, sürdürülebilir balıkçılığın değerine dikkat çeken Sinem Türüng, “Boğaziçi Lüferinin tescil almasını biz de uzun müddettir takip ediyorduk. İstanbul’un simgesi haline gelen lüferi gelecek jenerasyonların de tadabilmesi için sorumlu avcılık teknikleri uygunlanmalı. Metro Türkiye olarak on yılı aşkın müddettir raflarımızda çinekop ve sarıkanata yer vermiyor, 24cm altında lüferi raflarımızda bulundurmuyoruz” dedi. Ayrıyeten zirvede Avrupa Komsiyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü Coğrafik İşaretler Ünitesi Yöneticisi Diego Canga Fano Safranbolu Safranı da birinci Coğrafik İşaret Tescili alan baharat olarak açıklandı. 

İlginizi Çekebilir;  Skuter hız sınırı 5 ilçede 12.5 KM/Saat oldu

Metro Türkiye Meyve Zerzevat Kategori Müdürü Birol Ulusan, “Tüm Avrupa ülkelerinde Coğrafik İşaret tescilli eser sayısı 3.500 iken ülkemizde 2.500 – 3.000 ortası potansiyel eser bulunuyor. Üstelik Coğrafik İşaret tescili almış eserlerimizin sayısı şu anda 1.512 ve aday olan 648 eserimiz var. Sevindirici olan şu ki sayı gittikçe artıyor. Sahip olduğumuz potansiyel ile bu yolda yapılabilecek birçok şey var. Eserlerimizi muhafazalı ve ekonomik bir paha oluşturmalıyız”   dedi. 

Metro Türkiye ve Ulusal Eğitim Bakanlığı iş birliği ile okullarda mutfak eğitimleri 

Türk Mutfağı’nın potansiyelini ortaya çıkarmak için çalışmalarını sürdüren Metro Türkiye, Ulusal Eğitim Bakanlığı iş birliği ile eğitmenlerin de gelişimlerini destekliyor. Mağazasının bulunduğu 21 vilayette Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı “Yiyecek ve İçecek Alanı” eğitimi veren okullarda vazife alan eğitmenlerin yeni mutfak bilgi ve tekniklerini geliştirmek, mesleksel maharetlerini arttırmak hedefiyle Türkiye’nin birinci gastronomi keşif platformu olan Gastronometro’da bir eğitim programı uyguluyor. 14 farklı modülden oluşan ve toplamda 90 saatlik bir eğitim sunan program ile bugüne kadar 56 eğitmene 360 saat eğitim verildi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.