DOLAR 32,1908 -0.12%
EURO 34,9556 0.01%
ALTIN 2.426,320,34
BITCOIN 0%
İstanbul
°

SABAHA KALAN SÜRE

Çocukluk travmaları kekemeliği ortaya çıkarıyor
  • Haberm
  • Sağlık
  • Çocukluk travmaları kekemeliği ortaya çıkarıyor

Çocukluk travmaları kekemeliği ortaya çıkarıyor

ABONE OL
31 Ekim 2023 23:24
Çocukluk travmaları kekemeliği ortaya çıkarıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çocukluk travmaları kekemeliği ortaya çıkarıyor

 

Kişilerin kekemelikleri tıpkı parmak izleri üzere kendine özel

 

Kekemelik, konuşma akıcılığının bozulmasıyla karakterize edilen bir lisan ve konuşma bozukluğu olarak tanımlanabiliyor. Kekemeliğin direkt ruhsal sebeple ortaya çıkar denilemeyecğini belirten Uzman Lisan ve Konuşma Terapisti Hazel Ezgi Dündar,  psikolojik sebeplerin sadece varolan akıcılık bozukluğunun şiddeti, sıklığı, ortaya çıkışı üzere özelliklerini etkileyebileceğini söylüyor. Dündar, çocukluk periyodu tecrübeleri yahut travmalarının kekemeliğin ortaya çıkmasının gözle görünür hale gelmesinde tesirli olabileceğine dikkat çekiyor.

 

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Lisan ve Konuşma Terapisti Hazel Ezgi Dündar,

kekemeliğin ruhsal nedenleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Psikolojik nedenlerle ilişkilendirilebiliyor

Kekemeliğin, konuşma akıcılığının bozulmasıyla karakterize edilen bir lisan ve konuşma bozukluğu olarak tanımlanabileceğini tabir eden Dündar, kelamlarına şöyle devam etti:

“Akıcılık bozukluklarından olan kekemelik genetik faktörler, beyin fonksiyonları, çevresel şartlar ve lisan gelişimi üzere çeşitli faktörlerle ilişkilendirildiği üzere ruhsal nedenlerle de ilişkilendirilebilir. Fakat kekemelik direkt ruhsal sebeple ortaya çıkar diyemeyiz. Ruhsal sebepler sırf var olan akıcılık bozukluğunun şiddeti, sıklığı, ortaya çıkışı üzere özelliklerini etkileyebilir.”  

Çocuklu periyodu travmaları tesirli mi?

Kekemeliğin ortaya çıkmasında çocukluk periyodu travmalarının rolüne işaret eden Dündar, “Çocukluk periyodu tecrübeleri yahut travmaları, hayatımızın pek çok alanını olduğu üzere lisan ve konuşma gelişimimizi de etkileyebilir lakin şahısta kekemeliği yoktan var etmez. Bunun yerine kekemeliğin ortaya çıkmasının gözle görünür hale gelmesinde tesirli olabilir ya da belirtileri olumsuz manada tetikleyebilir.” halinde söz etti.

Terapi süreci şahsa özel

Kekemeliğin tedavisi hakkında bilgi veren Dündar, “Kişilerin kekemelikleri tıpkı parmak izleri üzere özgündür bu sebeple de terapi süreçlerinin de tıpkı formda bireye özel olması gerekir. Bu alanda kullanılan, konuşmanın daha akıcı gelmesini hedefleyen teknikleri içeren pek çok yaklaşım olmakla birlikte izlenecek en yanlışsız yol bir lisan ve konuşma terapistinden kıymetlendirme alarak kekemeliğin ve kişinin özelliklerine uygun bir terapi planlaması yapmak olacaktır.” dedi.

Erken müdahale son derece önemli

Kekemelik tedavisinde erken müdahalenin değerine de vurgu yapan Dündar, şunları kaydetti:

“Erken müdahale, kekemeliğin tesirlerini azaltmak ve terapi sürecini kolaylaştırmak açısından büyük ehemmiyet taşır. Kekemelik belirtilerinden şüphelenildiğinde, ebeveynlerin bir lisan ve konuşma terapisi uzmanına başvurması ve terapist ile iş birliği içinde çocuğu desteklemesi son derece kıymetlidir. Bu süreçte ebeveynler sabırlı ve destekleyici olmalı, çocuğun konuşma akıcılığının ve kendine itimadının arttırılmasına taban hazırlayacak bir ortam oluşturmalıdırlar. Tüm bunların temelinde de uygun lisan ve konuşma terapisi seçeneklerine erişim sağlanmasını içeren bir yaklaşım benimsenmelidir.”

Dündar, yetişkinlik devrinde kekemelikle başa çıkmak, lisan ve konuşma terapisi sürecine değinerek, “Yetişkinlik periyodunda kekemelikle başa çıkmak bazen güç olabilir zira bu durum toplumsal etkileşimler ve mesleksel muvaffakiyetler üzerinde olumsuz tesirler yaratabilir. Lakin bu terapi sürecinin de yarar sağlamayacağı manasına gelmemektedir. Şahsa uygun sürecin yanlışsız formda bir lisan ve konuşma terapisti ile planlanması, bireyin günlük hayatına uyarlanması, kişinin iş ve toplumsal hayatını da içine alacak formda destekleyici bir yaklaşım benimsenmesi ile yetişkinlik periyodunda de kekemeliğin hayat kalitesi üzerindeki olumsuz tesirleri ile baş etmek mümkündür.” biçiminde kelamlarını tamamladı. Doi numarası: https://doi.org/10.32739/uha.id.42724

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.