DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19143152.30244%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

ÇOCUKLARDA EKRAN BAĞIMLILIĞI ‘ŞAŞILIK’ NEDENİ!
  • Haberm
  • Sağlık
  • ÇOCUKLARDA EKRAN BAĞIMLILIĞI ‘ŞAŞILIK’ NEDENİ!

ÇOCUKLARDA EKRAN BAĞIMLILIĞI ‘ŞAŞILIK’ NEDENİ!

ABONE OL
22 Mart 2024 12:01
ÇOCUKLARDA EKRAN BAĞIMLILIĞI ‘ŞAŞILIK’ NEDENİ!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İki gözün birebir noktaya odaklanamaması olarak tanımlanan şaşılık, ülkemizde her 100 çocuktan 3-5’inde görülen bir sorun.

Çocuklarda şaşılık göz tembelliğine, iki gözü bir ortada kullanma yeteneğinde azalmaya, derinlik  hissinin bozulmasına ve bunun sonucunda  görme işlevlerinde kalıcı bozulmaya yol açmasının yanında estetik tasa nedeniyle ruhsal sıkıntılara da neden olabiliyor.  

Acıbadem Fulya Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nazan Bengüdeniz, günümüzde giderek artan cep telefonu  ve tablet üzere küçük ekranlara olan bağımlılığa paralel olarak çocuklarda şaşılığın süratle yaygınlaştığı ihtarında bulunarak, “Bu nedenle çocuklar cep telefonundan tümüyle uzak tutulmalı, tableti 30 cm’den fazla yaklaştırmamak kaydıyla günde 1 saatten fazla kullanmamalı, mümkünse bu müddet ikiye bölünerek ortada öteki aktivitelere fırsat tanınmalı, kesinlikle ekran kullanılacaksa yaklaşmamak kaydıyla televizyon tercih edilmelidir” diyor.

Şaşılık tedavisinde erken çocukluk periyodunun çok pahalı olduğuna dikkat çeken Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nazan Bengüdeniz, “Hekime geç başvurmak tedaviyi çok uzatabilir, güçleştirir ve muvaffakiyet bahtını azaltır. Hasebiyle ebeveynlerin yeni doğan devrinden itibaren çocukların rutin göz muayenelerini yaptırmaları ve gözlerde en hafif kayma kuşkusunu bile dikkate almaları çok önemlidir” diyor. 

Başını daima omuzuna yatırıyorsa, dikkat! 

Çocuklarda şaşılığın pek çok nedeni oluyor. Yüksek numaralı göz bozuklukları, genetik yatkınlık, cep telefonu ile tablet üzere küçük ekranlara bağımlılık, doğumsal anomaliler, doğumsal katarakt ya da göz tümörleri, beyin tümörleri, travmalar, beyin felci ile hidrosefali yaygın nedenler ortasında yer alıyor. Şaşılığın en değerli belirtileri; iki gözün paralel bakmaması, vakit zaman ya da daima gözlerden biri sabit dururken başkasının farklı bir istikamete kayması, güneşte gözlerden birinin kapatılması, çift görme, okurken harf atlama ve satır kaydırma formunda sıralanıyor. Prof. Dr. Nazan Bengüdeniz, ebeveynler tarafından en çok gözden kaçan belirtilerden birinin baş durumları olduğunu vurgulayarak, “Örneğin başını sol tarafa eğdiğinde gözünde kayma olan bir çocuk, başını daima sağ omuzuna yatırarak kaymanın olmadığı durumu tercih edecektir. Çocuğun başını daima aşikâr bir konumda tutma eğilimi, bazen tortikollis ( eğri boyun hastalığı ) zannedilerek fizik tedavi ile düzeltilmeye çalışılmaktadır. Bu duruma vaktinde teşhis konur ve göz kaslarındaki sorun cerrahi olarak düzeltilirse baş konumu da düzelmektedir. Bu nedenle başı sola ya da sağa çevirme, çeneyi aşağı ya da üst kaldırma, başı omuza yatırma üzere bir durum fark edilirse, çocuk bilhassa şaşılık açısından detaylı bir muayeneden geçirilmelidir” diyor. 

Şaşılık büsbütün düzelebilir! 

Çocuklarda şaşılık tedaviyle büyük ölçüde düzeltilebilen bir durum. Bazen tam güzelleşme olabileceği üzere bazen de kayma kabul edilebilir hudutlara getirilecek formda azaltılıyor.  Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nazan Bengüdeniz, düzelmenin muvaffakiyetinin klinik bulgulara nazaran değiştiğini vurgulayarak, “Başarıyı etkileyen en değerli faktörler ise erken teşhis, tertipli takip ve çocuk ile ailesinin tedaviye ahenk sağlamasıdır” diyor.  Şaşılığın çeşitli hallerde tedavi edilebildiğini belirten Prof. Dr. Nazan Bengüdeniz, “Eğer kayma göz bozukluğu nedeniyle oluşmuş ise gözlük ile kayma azalabilir ya da düzelebilir. Göz tembelliği varsa, sağlam göz aşikâr vakitlerde kapatılarak tembel olan gözün görmesi arttırılabilir. Bazen bu gayeyle damlalardan da yararlanılmaktadır. Bu yollarla düzelmeyen kaymalarda ise şaşılık cerrahisi ile kayma düzeltilmektedir” diye konuşuyor. 

Ameliyat için büyümesini beklemeyin! 

Çocuklarda şaşılık ameliyatının ne vakit yapılacağı kaymanın çeşidine nazaran değişkenlik gösteriyor.  Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nazan Bengüdeniz, kimi kaymalarda, klinik bulgulara nazaran operasyonun 1 yaş ile 5 yaş ortasında gerçekleştirilmesi gerektiğine işaret ederek, “Zira, bilhassa doğuştan ya da erken çocukluk devri olmak üzere, birtakım cins kaymalarda ameliyatın ileri yaşlara bırakılması, ameliyat sonrasında çift görmelere neden olabilmektedir. Şaşılığı olan çocuklarda, iki gözün tıpkı noktaya bakmaması nedeniyle çift görmeyi engellemek için yanlış yere bakan gözün imajını beyin silmektedir, bu da o gözün giderek tembelleşmesine, yani görmenin kalıcı biçimde azalmasına neden olabilmektedir. Hasebiyle ameliyat için çocuğun büyümesi beklenmemelidir” ikazında bulunuyor.   Birtakım kaymalarda ise doktorun klinik bulgulara nazaran operasyonu çok daha ileri yaşlarda önerebildiğini belirten Prof. Dr. Nazan Bengüdeniz, “Ameliyata en yanlışsız vakitte karar verilebilmesi için çocuğun sistemli muayeneleri yapılır, ölçümleri ve bulguları kaydedilir. Bu izlem ameliyata karar verildiğinde gerçek planlamanın yapılması için çok kıymetlidir, zira şaşılığın standart bir cerrahisi yoktur. Operasyon için çok fazla seçenek vardır ve planlamaya çocuğun ameliyat öncesi ölçümleri ışık tutacaktır” 

Göz muayenesi yenidoğan devrinde başlamalı!

Bebeklerde birinci 3 ay şimdi görme gelişimi tamamlanmadığı ve fixasyon refleksi, yani gözün durağan bir amaca sabitlenme refleksi gelişmediği için kayma olağan kabul edilebiliyor. Prof. Dr. Nazan Bengüdeniz, lakin bebek 3 ayı doldurduğu halde kayma devam ediyorsa, en kısa vakitte göz muayenesinin yapılması gerektiği ihtarında bulanarak, şöyle devam ediyor: “Bebeklerde birinci göz muayenesi birinci bir ay içinde yapılır. Bu muayenede bebeğin bilhassa doğumsal bir göz hastalığının olup olmadığına bakılır. Bebeğin birinci bir aylık muayenesinde çıkan sonuçlar olağan ise ikinci muayenenin 6 ay sonra, yani bebek 6-7 aylıkken göz doktoru tarafından yapılması gerekir. 6-7 ay ortasında yapılan muayenede özel usuller ve aletlerle bebeğin görmesi, göz numaraları, kaymanın olup olmadığı üzere durumlar kıymetlendirilir. Akabinde sonraki muayenenin ne vakit yapılmasının uygun olacağına karar verilir” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.