Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çocuk Faaliyet Merkezi bölgenin ilgi odağı oldu

Çocuk Faaliyet Merkezi bölgenin ilgi odağı oldu

admin admin -
152 0

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in kentsel imkanlara erişimi kısıtlı çocuklar için hizmete aldığı Yenişehir’deki İzmir Çocuk Faaliyet Merkezi kısa müddette bölgenin ilgi odağı oldu. Çocukları sanat, bilim ve tabiata yönlendiren renkli bir aktiflik programına sahip merkezde birebir vakitte psikososyal dayanak de veriliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı Yenişehir’deki İzmir Çocuk Faaliyet Merkezi okulların tatil olmasına karşın eğitime devam ediyor. Hem öğrencileri hem de anneleri şad eden merkezde çocuklar bilime, tabiata ve sanata meraklı yetişiyor. 

Çocukların sosyalleşebileceği alanlar yaratıyoruz
Yenişehir Çocuk Faaliyet Merkezi Ünite Sorumlusu Elmas Köçkün, “Yenidoğan mahallesinde hizmet veriyoruz. Bulunduğumuz mahalle dezavantajlı bir bölge. Yaklaşık 3 aydan beri hizmet veriyoruz. Ağır bir talep alıyoruz. Çocuklar bu merkezde sosyokültürel etkinliklere erişim fırsatı buluyor. Yalnızca kurumumuzda verilen hizmetler hobi ve branş dersleriyle hudutlu değil. Hem ailelere hem de çocuklara ruhsal dayanak de veriyoruz. Çocukların sosyo-ekonomik mahrumluklar sebebiyle gidemeyeceği yerleri de erişebilir hale getiriyoruz. Okullar kapanmasına karşın biz çocukların sosyalleşebileceği alanlar yaratmak istiyoruz ve bu yüzden kurumumuz yaz tatilinde de faaliyet vermeye devam ediyor” dedi. 

Okullar tatil olduğunda bile bu merkeze gelmek istiyoruz
İlköğretim ikinci sınıf öğrencisi Ecem Tanay Yenişehir Çocuk Faaliyet Merkezi’nde kendini çok memnun hissettiğini belirterek, “Burada çok eğleniyoruz ve çok memnunuz. Hem ders alıyoruz okul derslerime yardımcı oluyor hem de seyahatlere katılıyoruz. Yeni yerler keşfediyoruz. Ben okuldan daha çok burayı seviyorum” biçiminde konuştu.
Altıncı sınıf öğrencisi Mevlüt Cemil ise merkezin kendisini çok geliştirdiğini tabir ederek, “Ben birinci kez sokak hayvanlarının barınağını gördüm. PAKO’ya götürdü öğretmenlerim beni, çok şaşırdım orayı görünce. Sokak hayvanlarına mama verdik. Okulum tatil olduğunda bile ben buraya gelmek istiyorum” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Öztürk'ten Başkan Topaloğlu'na ziyaret

Çocuk Faaliyet Merkezi’nde neler yapılıyor?
7-14 yaş ortası kümeye fiyatsız hizmet veren merkez, çocukların okul dışında da eğitici, öğretici ve eğlenceli vakit geçirmelerini sağlarken bilim, sanat ve kültür alanlarında bilgi ve hünerlerini arttırıyor. Ayrıyeten merkezden hizmet alan çocuklar ve ebeveynleri, psiko-drama kümeleri ve küme terapilerine katılırken, kişisel danışmanlık hizmetinden de yararlanabiliyor. Farklı branşlarda eğitim veren merkezde fen, matematik, fotoğraf, Türkçe, İngilizce, el sanatları, yaratıcı drama, keman ve gitar derslerinin yanı sıra 36-53 ay aralığındaki çocuklar için Masal Konutu hizmeti de var. 

Nerelerde var?
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 7-14 yaş ortası kentsel imkanlara erişimi kısıtlı çocuklar ile ailelerine hizmet verdiği Çocuk Faaliyet Merkezleri Çiğli, Uzundere, Buca, Güzelbahçe, Toros, Örnekköy, Gümüşpala ve Limontepe’de yer alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar