DOLAR 32,6110 0.25%
EURO 34,8014 0.31%
ALTIN 2.416,21-0,67
BITCOIN 0%
İstanbul
17°

KAPALI

13:07

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Çevrimiçi flört edenlerin yaklaşık dörtte biri dijital takibe maruz kalıyor
  • Haberm
  • Teknoloji
  • Çevrimiçi flört edenlerin yaklaşık dörtte biri dijital takibe maruz kalıyor

Çevrimiçi flört edenlerin yaklaşık dörtte biri dijital takibe maruz kalıyor

ABONE OL
13 Şubat 2024 17:12
Çevrimiçi flört edenlerin yaklaşık dörtte biri dijital takibe maruz kalıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kaspersky tarafından dünya genelinde 21 bin şahısla yapılan yeni anket, dijital istismarın boyutları hakkında şok edici bilgiler ortaya koydu. İştirakçilerin neredeyse dörtte biri (%23) yeni çıkmaya başladıkları kişi tarafından çevrimiçi takibe maruz kaldı. İştirakçilerin üçte biri (%34), çıkmaya başladığınız kişinin toplumsal medya hesaplarını Google’da aramanın yahut denetim etmenin kabul edilebilir olduğuna inanıyor ve %41’i biriyle çıkmaya başladığında bunu yaptığını itiraf ediyor.

Dünya genelinde 21 ülkede 1.000 şahısla görüşülerek yapılan araştırmaya nazaran, online randevuyla tanışanlar aşk arayışında kendilerini korumak için adımlar atma konusunda istekli. Bununla birlikte bireyler Sevgililer Günü’nde pozisyon ayarları, bilgi kapalılığı ve çok paylaşımdan kaynaklanan riskler nedeniyle takip ve istismarın telaş verici artışına karşı hala savunmasız durumda.

İstismar tipleri de çeşitlilik gösteriyor. İştirakçilerin üçte birinden fazlası (%39) mevcut yahut evvelki partnerlerinden bir cins şiddet yahut istismar gördüğünü bildirdi. İştirakçilerin %16’sına istenmeyen e-postalar yahut bildiriler gönderilirken, tahminen de en tasa verici olanı %13’ünün isteği olmadan sinemaya alınması yahut fotoğrafı çekilmesi oldu. İştirakçilerin %10’u pozisyonlarının izlendiğini, %10’u toplumsal medya hesaplarının yahut e-postalarının ele geçirildiğini ve %7’si istekleri olmadan aygıtlarına takip yazılımı yüklendiğini itiraf etti.

Erkek iştirakçilere kıyasla oransal olarak daha fazla bayan iştirakçi şiddet yahut istismara maruz kaldı (%42’ye karşı %36). Uzun vadeli bağlantısı olanlara kıyasla yeni flört edenler daha fazla şiddet yahut istismara maruz kaldı (%48’e karşı %37). İştirakçilerin %34’ü internette takip edilme ihtimalinden kaygı duyduklarını belirtiyor ve bayan iştirakçiler bu ihtimalden erkeklere kıyasla daha fazla telaş duyuyor (erkek iştirakçilerin %31’ine kıyasla erkeklerin %36’sı bu mevzuda telaş duyuyor).

Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı David Emm, hususa ait şunları söyledi: “Nesnelerin interneti yahut ilişkili dünya bize sayısız mümkünlük ve fırsat sunuyor. Lakin fırsatların yanında tehditler de geliyor. İrtibatlı dünyanın bu tehditlerinden biri de bizi istismara karşı savunmasız bırakan, izlenebilir bilgilere erişim kolaylığı sunması. Bu davranışların hatası taciz mağdurlarına ilişkin değil, lakin mağdurların riskleri en aza indirecek adımları atma konusunda üzerlerinde birtakım sorumluluklar var. İnsanların çevrimiçi ortamda kimliklerini doğrulamak için adım atmasının kusursuz olduğunu düşünüyorum. Onları paylaştıkları rastgele bir bilgi, parola yahut bilgi üzerinde süratli bir durum denetimi yapmaya ve bu bilgilerin berbat niyetli bireyler tarafından nasıl kullanılabileceğini düşünmeye teşvik ediyorum.”

Refuge Teknoloji Takviyeli İstismardan Korunma ve Ekonomik Güçlendirme Başkanı Emma Pickering de şunları ekledi: “Çevrimiçi flört ve sanal alanlarda gezinmek güç olabilir. Toplumsal medya ve flört uygulamalarının, kullanıcıların profillerinin gerçek fotoğraflarıyla eşleştiğini doğrulamaya yardımcı olabilecek süreçleri uygulaması çok kıymetlidir. Bildiğim kadarıyla Bumble şu anda bu seviyede doğrulama kullanan tek arkadaşlık uygulaması. Oburlarının de misal güvenlik tedbirlerini benimsediğini görmek isterim. Ayrıyeten, güvenlik kılavuzlarına ve kaynaklarına çevrimiçi olarak birden fazla lisanda basitçe erişilebilmeli, böylelikle savunmasız bireylerin uygulamaya kaydolmalarına gerek kalmadan gerekli takviyeye sahip olmaları sağlanmalıdır. Birleşik Krallık’ın Çevrimiçi Güvenlik Yasası, kullanıcıları korumak için platformları düzenleyerek bir emsal teşkil ediyor. Takip ve teknoloji takviyeli istismarın yaygın tabiatı göz önüne alındığında, bireylere şifreleri ve hesapları da dahil olmak üzere çevrimiçi varlıklarını teminat altına almalarını tavsiye ediyoruz.”

Kaspersky, çevrimiçi flört sırasında inançta kalmak için kimi değerli ipuçlarını bir ortaya getirdi. Daha fazla detay için lütfen güvenli flört rehberimize göz atın yahut Stalkerware’den korunmanın öteki yolları için https://stopstalkerware.org/resources/ adresini ziyaret edin

  • Şifrelerinizi kendinize saklayın ve karmaşık ve eşsiz olduklarından emin olun.
  • Eğer bir durum gerçek olamayacak kadar güzel görünüyorsa, muhtemelen öyledi. Kuşkunuz varsa denetim edin. 
  • Dijital kapalılık ayarlarınızı denetim etmek için vakit ayırın.
  • Paylaşmadan evvel düşünün. İnternetin geniş bir hafızası vardır ve çok fazla şeyi çok erken paylaşmak sizi savunmasız bırakabilir.
  • Dijital dünyadan gerçek dünyaya geçtiğinizde bir ‘güvenli plan’ oluşturun.
  • Kendinizi korumak için kapsamlı bir siber güvenlik yahut VPN çözümü kullanmayı değerlendirin.
İlginizi Çekebilir;  A101 Avantajlı Fiyatlı Teknolojik Ürünleri Müşterileriyle Buluşturmaya Devam Ediyor

Kaspersky bu bahiste bilgi paylaşmak, hem profesyonelleri hem mağdurları desteklemek için mağdur takviye hizmetleri ve fail programlarından araştırma ve devlet kurumlarına kadar aile içi şiddet alanındaki uzmanlarla ve kuruluşlarla birlikte çalışıyor. Kaspersky, takipçi yazılımlarla çaba etmeye ve aile içi şiddetle savaşmaya adanmış memleketler arası bir küme olan Coalition Against Stalkerware’in kurucu ortaklarından biri pozisyonunda. Kaspersky, 2021’den beri Avrupa Birliği Haklar, Eşitlik ve Vatandaşlık Programı tarafından ortaklaşa finanse edilen DeStalk isimli AB projesinin konsorsiyum ortağı. Kaspersky ayrıyeten aygıtlarda takip yazılımları ve izleme uygulamaları olup olmadığını denetim etmek için fiyatsız, inançlı ve kullanımı kolay bir araç olan TinyCheck uygulamasını başlattı ve sürdürüyor.

 

Anket Detayları

Ocak 2024’te Arlington Research, Kaspersky ismine aşağıdaki 21 ülkenin her birinden 1.000’er kişi olmak üzere 21 bin çevrimiçi görüşme gerçekleştirdi: İngiltere, Almanya, İspanya, Sırbistan, Portekiz, Hollanda, İtalya, Fransa ve Yunanistan, ABD, Brezilya, Arjantin, Şili, Peru, Kolombiya ve Meksika, Asya-Pasifik: Çin, Singapur, Rusya, Hindistan ve Malezya. İştirakçiler 16 yaş ve üzerindeydi. Hepsi ya uzun periyodik bir bağlantı içindeydi (örneklemin %62’si), biriyle çıkıyordu (%16) ya da şu an biriyle çıkmıyordu / ilgisi yoktu lakin geçmişte vardı (%21).

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.