DOLAR 32,8372 -0.07%
EURO 35,7180 -0.07%
ALTIN 2.548,770,16
BITCOIN 2157806-1.33317%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

‘Büyüme Ağrısı’nda İhmale Gelmez 5 Kritik Sinyal!
  • Haberm
  • Sağlık
  • ‘Büyüme Ağrısı’nda İhmale Gelmez 5 Kritik Sinyal!

‘Büyüme Ağrısı’nda İhmale Gelmez 5 Kritik Sinyal!

ABONE OL
13 Şubat 2024 16:00
‘Büyüme Ağrısı’nda İhmale Gelmez 5 Kritik Sinyal!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anne babalar dikkat!

Çocukluk çağı kanserlerinde bu yanılgıya çok sık düşülüyor!

Çocuğunuzun bu şikayetlerini asla ihmal etmeyin!

Çocuklarda kemik ağrısı her vakit temiz olmayabilir!

Bel, bacak ve kol ağrısından kemik ağrısına…

‘Büyüme ağrısıdır’ denilerek geç kalınıyor!

Çocukluk çağında birtakım belirtilerin katiyetle ihmal edilmemesi ve gerekli tetkiklerin kesinlikle yapılması gerekiyor. Çünkü pak üzere görünen ve çoğunlukla ‘büyüme ağrısına’ bağlanan bu şikayetler çok önemli nedenlerden kaynaklanabiliyor! Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Funda Vesile Çorapcıoğlu “Anne babaların hangi durumlarda kemik ağrılarını ciddiye alarak kesinlikle doktora başvurmaları gerektiği konusunda farklı yaklaşımlar vardır. Kimi belirtiler kemik ağrılarının aslında son derece önemli bir hastalığın habercisi olduğu tarafında uyarıcıdır. Toplumumuzda ‘büyüme ağrısıdır, biraz izleyelim’ biçiminde  yaygın bir inanış vardır ve bu yanlış niyet ne yazık ki kanserin ilerlemesine neden olabilmektedir” diyor. Prof. Dr. Funda Çorapcıoğlu, 15 Şubat Çocukluk Çağı Kanser Günü kapsamında yaptığı açıklamada ‘büyüme ağrısı’ olarak görülen kemik ağrılarında ihmale gelmez 5 kritik sinyali anlattı, değerli ikazlar ve tekliflerde bulundu. 

 

Kimi vakit üst teneffüs yolu hastalıklarında da sık görülen öksürük, uzunluğunda şişlik, ateş ya da halsizlikle kendini gösteriyor, kimi vakit bacaklarda morarma ya da kemik ağrılarıyla sinyal veriyor. Kimi vakit da hiçbir belirti vermeden sinsice ilerliyor. Lakin çeşitli nedenlerle erken teşhis edilemediğinde çok önemli sonuçlara yol açabiliyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Funda Çorapcıoğlu, çocuklarda birtakım şikayetlerin kesinlikle önemsenmesi gerektiğini vurgulayarak “Bu şikayetler çocukluk çağında sık görülen lösemi, lenfoma, beyin tümörü ve yumuşak doku sarkomu üzere kanserlerin habercisi olabilir. Lakin ülkemizde kimi yanlışlara çok sık düşülebiliyor. Bu yanlışların en sık görülenlerinin başında da; kemiklerdeki ağrı için ‘büyüme ağrısı’ olabileceği, bacaklardaki morluk için de çocuğun hareketli bir yapısı olduğu ve bacaklarını sık sık bir yerlere çarptığı fikri yatıyor” diyor. 

 

Erken teşhis çok değerli ama!

Çocukluk çağı kanserlerinde erken teşhisin son derece kıymetli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Çorapcıoğlu şöyle konuşuyor: “Çocuklarda kol ve bacak ağrıları nedeniyle çok sayıda müracaat olmaktadır. Fakat birçok vakit aile bu şikayetlerle doktora başvursa da; başvurulan çocuk tabibi yahut ortopedi tabibi tarafından teşhis ‘büyüme ağrısı’ olarak sunulur. Bu büyüme ağrılarının bir müddet izlenmesi sonucunda aslında daha öteki hastalık teşhislerinin konulduğu bir gerçektir. O nedenle bu şikayetleri, ağrıları olan çocukların hangi durumlarda vakit kaybedilmemesi gerektiği hekimler tarafından söz edilmelidir. Tekrar klinik tecrübelerimize nazaran; kimi ailelerin bu ağrıları son derece önemseyerek büyüme ağrısı olup olmadığından emin olmak ismine doktora başvurduğu halde, tabiplerin rastgele bir tetkik yapma gereği duymadan büyüme ağrısı olarak bu durumu izlemeleri, kemik tümörlerinde teşhiste gecikmeye neden olmaktadır. Bilhassa birtakım kemik tümörleri ve yumuşak doku tümörlerinin teşhisinin geciktiği çok yeterli bilinmektedir.”

 

Kemik ağrılarında ihmale gelmez 5 belirti! 

Küçük çocuklarda ekseriyetle 4-7 yaş ortasında yahut daha büyük çocuklarda adölesan (ergenlik) periyoda hakikat 11-12 yaşlarından 18 yaşına kadar; uzunluk uzamaları nedeniyle kemik ağrıları görülebiliyor. Anne babaların hangi durumlarda kemik ağrılarını ciddiye alarak kesinlikle doktora başvurmaları gerektiği konusunda son derece farklı yaklaşımlar olduğunu belirten Prof. Dr. Funda Çorapcıoğlu “Çocuk ısrarla bir kemiğinin ağrıdığını söylüyorsa bu durumda kesinlikle tetkik gerekliliği bulunmaktadır” diyor. Prof. Dr. Çorapcıoğlu, kemik ağrıları ile ilgili dikkat edilmesi gereken 5 belirtiyi şöyle sıralıyor: 

  • Aktivite ile orta ara olan sonra geçen, tekrar ağır aktivite ile ortaya çıkan ağrılar çoklukla büyüme ağrılarını gösterir. Fakat ağrı süreklilik arz ediyorsa ve çocuk her gün bu ağrıdan şikayet ediyorsa kesinlikle altında yatan neden araştırılmalıdır. 
  • Ağrı dışında ağrıya eşlik eden o bölgede; kolda, bacakta, bedenin rastgele bir yerinde şişlik varsa, dokunmakla hassasiyet, ısı artışı ve kızarıklık görülmekteyse bu durumu büyüme ağrısına bağlamak mümkün değildir.
  • Kemik ağrılarının kanserle bağlı olduğunun en değerli belirtisi; bilhassa çocuğu gece uykudan uyandıran ağrı olmasıdır. Bu son derece kıymetli bir belirtidir ve kanser açısından ve kemik tümörü açısından kesinlikle araştırılması gereken bir durumdur. 
  • Kemik ağrısına kilo kaybı, ateş, gece terlemesi üzere belirtilerden biri dahi eklenme kesinlikle Çocuk Onkoloji Uzmanına başvurulması gerekmektedir.
  • “Çocuklarda kemik ağrılarıyla ilgili en çarpıcı durumlardan biri de bel ağrısıdır” diyen Prof. Dr. Çorapcıoğlu kelamlarına şöyle devam ediyor: “Erişkinlerin tersine çocukluk yaş kümesinde ne kadar aktivite yaparsa yapsın, ne kadar yorulursa yorulsun çocukların bel ağrısı hep bir hastalığın habercisidir. Ve bu nedenle tümör olup olmadığı kesinlikle araştırılmalıdır.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.