Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bucalı gençler enerjisini güneşten alacak

Bucalı gençler enerjisini güneşten alacak

admin admin -
146 0

BUCA Belediyesi, çevresel sürdürülebilirlikle ilgili örnek projelerini arka arda hayata geçiriyor.  Kuraklıkla çaba çalışmaları kapsamında yağmur suyu hasadı yapan belediye, artık de kurduğu yağmur bahçesi ile kuraklığa güçlü bitki yetiştiriciliğine başlarken, güneş gücü kullanılarak elektronik aygıtların şarj edilmesini sağlayan solar bank ile de elektrik gücü tüketimini azaltmayı hedefliyor.

Buca Belediyesi, iştirakçisi olduğu İsveç Lund Üniversitesi’nin “Sürdürülebilir, Dirençli ve Kapsayıcı Kamusal Alanlar ve Hizmetler İçin Ortak 2022-2023 Tasarım Programı” kapsamında pilot bölge seçilen Işılay Saygın Gençlik Merkezi’nde çalışmalarını sürdürüyor. Belediye, projenin birinci etabında iklim dirençli kentler yaratmak ismine yağmur suyu hasadına başladı.  Bu çerçevede çatıya düşen yağmur suyu toplandı; önümüzdeki kurak günlerde merkezin bahçesini sulamada kullanılacak.

 

TASARRUF SAĞLAYACAK

Daha sonra, Işılay Saygın Gençlik Merkezi’nin bahçesinde yağmur bahçesi uygulama alanı oluşturuldu.  Kuraklığa güçlü 9 farklı bitki seçilerek iklime güçlü yeşil alan yaratıldı.  Ayrıyeten, merkezin bahçesine kurulan ve güneş gücü kullanılarak öğrencilerin elektronik aygıtlarını şarj etmelerini sağlayacak 2 adet solar bank ile elektrik masraflarının de azaltılması hedefleniyor.

 

HEDEF PROJEYİ BÜYÜTMEK

Buca Belediye Lideri Erhan Kılıç, günümüz dünyasında epey değerli hale gelen toplumun, tabiatın ve iktisadın sürdürülebilirliği için üretilen projelere büyük değer verdiklerini söyledi. Hayata geçirdikleri pilot projenin muvaffakiyetle ilerlediğini belirten Lider Kılıç, maksatlarının projeyi tüm hizmet binalarında hayata geçirmek olduğunu kelamlarına ekledi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Temizlik Personeline Sürpriz Doğum Günü Kutlaması

İlgili Yazılar