DOLAR 32,8127 0.05%
EURO 35,2677 -0.05%
ALTIN 2.448,360,14
BITCOIN 2177337-0.45898%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Borusan Sürdürülebilir Fayda Programı’nın İkinci Dönem Projeleri Belli Oldu
  • Haberm
  • Gündem
  • Borusan Sürdürülebilir Fayda Programı’nın İkinci Dönem Projeleri Belli Oldu

Borusan Sürdürülebilir Fayda Programı’nın İkinci Dönem Projeleri Belli Oldu

ABONE OL
16 Eylül 2023 01:00
Borusan Sürdürülebilir Fayda Programı’nın İkinci Dönem Projeleri Belli Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Borusan Sürdürülebilir Yarar Programı, ikinci devrinde “Birlikte İyileşiyoruz” bildirisiyle zelzele bölgesine odaklanırken programda desteklenecek projeler açıklandı. 

 

Sürdürülebilir bir dünya inşası için toplumsal ve çevresel faydayı faaliyetlerinin merkezinde konumlandıran Borusan’ın, Borusan Sürdürülebilir Yarar Programı’nda ikinci periyot için destekleyeceği projeler muhakkak oldu. Impact Hub İstanbul iş birliği ile gerçekleştirilen programın ikinci devrinde “Birlikte İyileşiyoruz” mesajıyla zelzele bölgesindeki toplumsal ve çevresel sıkıntıların tahliline yönelik orta ve uzun vadede tekrar inşa sürecine katkı sağlamayı amaçlayan projeler destekleniyor.  

 

Programın 2. periyot odak alanları ortasında, nitelikli eğitim dayanağı, eşitsizliklerin azaltılması, geçim kaynakları ve iş imkanları yaratma, etraf ve ekoloji başlıkları yer aldı. 25 Temmuzda müracaatları açılan ve 27 Ağustosta müracaatların kapandığı programa, 38 kentten 142 müracaat geldi. 

 

Projelere kapsamlı takviyeler veriliyor 

Kazanan projelere, 6 ay boyunca gereksinimlerine nazaran tasarlanacak kapasite ve proje geliştirme takviyesi, tesir modeli oluşturma dayanağı, eğitim ve atölye takviyesi, mentor ve uzman dayanağı ve görünürlük dayanağının yanı sıra, proje başına 300 bin TL’ye kadar hibe desteği sunulacak. Bununla birlikte, Borusan’ın ve Impact Hub İstanbul’un irtibat ağlarına dâhil olma fırsatı sağlanacak.

 

Seçilen projeler aşikâr oldu

Programın ikinci devrinin heyeti Gazeteci, Müellif, Akademisyen Dr. Fatoş Karahasan, Birleşmiş Milletler (BM) Bayan Ünitesi Ülke Yönetici Yardımcısı Zeliha Ünaldı, Yuvam Dünya Kurucusu & İdare Şurası Lideri Kıvılcım Kocabıyık, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Üreme Sıhhati Program Koordinatörü Gökhan Yıldırım, Sinemasal Kurucusu & İdare Heyeti Lideri Enes Kaya ve Borusan Holding İnsan, İrtibat ve Sürdürülebilirlik Küme Lideri Nursel Ölmez Ateş’ten oluştu. 

Borusan Sürdürülebilir Yarar Programı’nda desteklenecek 4 proje;

Ayşe Kaşıkırık’ın Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı, toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı afet idaresi kategorisinde, bayanlara kapasite güçlendirme dayanağı sunarak, afet ve kriz periyotlarının yarattığı olumsuz tesirleri, bayan liderliğinde birer fırsata dönüştürebilmeyi ve bayan potansiyelinin ortaya çıkmasını hedefliyor.

Kevser Özcan’ın Sağlık Hakkı Derneği, sağlık haklarına erişimi kolaylaştırma kategorisinde, afet periyodunda ortaya çıkan üreme sıhhati sorunlarına yönelik Hatay’da yaşayan bayanları, sıhhat sorunlarına yönelik bilgilendirmek ve sıhhat okuryazarlığı seviyesini artırmak üzere bir elçi düzeneği inşa etmeyi amaçlıyor.

Seben Ayşe Dayı ve Serim Berke Yarar’ın Erişilebilir Her Şey girişimi, sarsıntı ve tekrar yapılanma sürecinde faal rol oynayan aktörleri ve karar alıcıları, erişilebilir kentler tasarlama konusunda harekete geçirici, bilinçlendirici, kamuoyu oluşturulacak bir bağlantı ve savunuculuk kampanyası yürütülmesine odaklanıyor.

Uğur Mursaloğlu’nun Çiftçiden Eve adlı dijital platformu, geçim kaynakları ve istihdam yaratma başlığı altında, kurduğu sipariş sistemi aracılığıyla afet bölgesindeki satış yapan üreticilerin eserlerini, tüketici ile buluşturmayı ve afet bölgesindeki istekli aşevlerine yahut süreksiz kentlerde yaşayan insanlara besin ulaştırarak kırsal kalkınmaya dayanak olmayı amaçlıyor.

Borusan Sürdürülebilir Yarar Programı’nın ikinci periyoduna yönelik görüşlerini lisana getiren Borusan Holding İnsan, İrtibat ve Sürdürülebilirlik Küme Lideri Nursel Ölmez Ateş, “6 Şubat tarihinde yaşadığımız felaket ile ülkesine gönül borcu olan her kurum üzere bizler de istikametimizi zelzele bölgesine çevirdik ve neler yapabileceğimize odaklandık. Birlikte İyileşiyoruz ana temasını taşıyan programımızın ikinci devrinde sarsıntı bölgesine yarar yaratmayı amaçladık. Cumhuriyet’in 100.yılında meyvelerini topladığımız Borusan Sürdürülebilir Yarar Programının birinci periyodunda, tesir alanı geniş, hoş çıktılar elde ettik. Birinci periyottaki tecrübeleri, ilerleme evrelerini ve gelinen noktayı bir belgesel haline getirerek unutulmaz kıldık. İkinci devrimizde de yarara odaklanan ve fark yaratan bir süreç yaşanacağına inanıyorum” dedi.

 

Programın birinci devri belgesel haline getirildi

Borusan Sürdürülebilir Yarar Programı’nın birinci devrini geçtiğimiz haftalarda tamamlayan Borusan, birinci periyot projelerin yer aldığı bir belgesel sineması de çekti. Vedat Atasoy’un direktörlüğünü üstlendiği belgeselde, projelerin ilerleme süreçleri, dayanak alınan periyotta yapılanlar anlatılırken Borusan’ın toplumsal yarar odaklı yaklaşımını da gözler önüne seriyor. Belgeselin birinci gösterimi 2 Ekim Pazartesi günü saat 20.00’de Digiturk beIN İZ kanalında olacak. Sonrasında ise Borusan Holding’in toplumsal medya hesaplarında yayınlanacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.