Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bornova’da atıklar gübreye dönüşüyor

Bornova’da atıklar gübreye dönüşüyor

admin admin -
147 0

Sürdürülebilir bir etraf yaratma maksadıyla çalışmalarını sürdüren Bornova Belediyesi, budama ve çim biçiminden elde ettiği atıkları kompost gübreye dönüştürüyor. Elde edilen gübre ziraî üretim ve peyzaj çalışmalarında kullanılıyor.

Sürdürülebilir etraf ve sürdürülebilir tabiat için budama ve çim biçiminden elde ettiği atıkları kompost gübreye dönüştüren Bornova Belediyesi, klasik üretimden çağdaş tekniğe geçti. Kompostun imal sürecini kısaltmak, işgücünü azaltmak emeliyle yeni teknoloji karbon kapanı konteynerlerde kompost üretimine başlandı. 

Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne ait  fidanlıkta kurulan geri dönüşüm tesisindeki 15m³ hacme sahip karbon kapanı konteynerde yaklaşık 20 günlük kompostlaşma müddeti sonucunda 5-8 ton civarında hazır kompost elde ediliyor.

 

Yerel üreticiye dayanak oluyoruz

Daha yeşil bir Bornova için yaptıkları çalışmaların devam ettiğini söyleyen Bornova Belediye Lideri Dr. Mustafa İduğ, “Daha çağdaş bir sisteme geçtiğimiz çalışmayla organik atıkları geri kazanırken, ürettiğimiz kompost gübreyi bitkisel üretim ve peyzaj çalışmalarında kullanıyoruz. Bu çalışmayla mahallî üreticiye de dayanak oluyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Budama Atıkları Dönüştürme Merkezi Hizmete Açıldı

İlgili Yazılar