Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bir maratondasınız ve bitiş çizgisine hiç varamıyorsunuz!

Bir maratondasınız ve bitiş çizgisine hiç varamıyorsunuz!

admin admin -
63 0
Bir maratondasınız ve bitiş çizgisine hiç varamıyorsunuz!

Sürekli bir şeylere yetişmeye çalışmak yıpratıcı bir süreç…

İş, aile, arkadaşlar, şahsî muhtaçlıklar üzere birçok alanı tatmin edici halde yaşamanın ömür kalitemizi de artırdığını söz eden uzmanlar bu alanlar ortasında istikrar kurmanın kıymetli olduğunu söylüyor. İstikrar kurmanın kolay olmadığını tabir eden Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Zeynep Başabak Bhais, birçok faktörün kişinin istikrarlı bir hayat sürmesini zorlaştırdığını ve kişinin hem fizikî hem de duygusal sıhhatinin olumsuz etkilendiğine dikkat çekiyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Zeynep Başabak Bhais, şahısların iş, aile ve ferdî ömürleri ortasında istikrar kurma konusundaki zorlukları hakkında açıklamalarda bulundu ve bu istikrarın neden değerli olduğuna değindi.

Kişinin yardım istememesi istikrarlı bir hayat sürmesini zorlaştırıyor

Yaşam memnuniyetimizi belirleyen birçok hayat alanımız olduğuna işaret eden Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Zeynep Başabak Bhais, iş, aile, arkadaşlar, ferdî muhtaçlıklar üzere birçok alanı tatmin edici halde yaşamanın hayat kalitemizi de artırdığını söz etti. Bu alanlarda istikrar kurarak memnuniyeti arttırmanın memnun bir hayat için ön şart olduğunu beliren Bhais, “Ancak bu sanıldığı kadar kolay olmuyor. Kişinin kendi önceliklerini belirleyememesi, bir alana başkalarından daha fazla ehemmiyet ve emek vermesi, bu alanlara dair gerçekçi olmayan yüksek standartlarının olması, kaldırabileceğinden daha fazla sorumluluk alması, uygun dayanak sisteminin olmaması ya da olsa bile yardım istememesi üzere birçok durum kişinin istikrarlı bir hayat sürmesini zorlaştırıyor. Bu da kişinin hem fizikî hem de duygusal sıhhatini olumsuz etkiliyor.” biçiminde konuştu.

Aile içi dayanak sistemi oluşturulmalı, vakit idaresi maharetleri geliştirilmeli 

Çalışan ebeveynlerin sıklıkla deneyimlediği, çocuklara gereğince vakit ayıramadığı, gereksinimlerine yetişemediği kanısının ruhsal ve fizikî sıhhat üzerindeki tesirlerine değinen Dr. Aslı Zeynep Başabak Bhais, “Bu, hem ebeveynleri hem de çocukları etkileyen bir durum. Ebeveynler açısından, gerilim, suçluluk duygusu, yetersizlik hissi ve buna bağlı tükenmişlik ve öteki ömür alanlarında memnuniyetsizliğin artması üzere birçok sonucu olabilir.” dedi. 

Ebeveyni ile yetersiz bağ kurmanın çocuğun da pek çok açıdan önemli sıkıntılar yaşamasına sebep olacağına vurgu yapan Bhais kelamlarına şöyle devam etti:

“İlgisiz ebeveynlerle büyümek, ruhsal açıdan düşük özsaygı, korku, depresyon, öfke denetim meseleleri üzere birçok probleme sebep olabilir. Buna bağlı yanlış arkadaş etrafı, düşük okul başarısı, davranış meseleleri, bağımlılık üzere sonuçlara sebep olabilir. Fizikî sıhhat açısından da yetersiz beslenme ve yetersiz harekete bağlı problemler oluşabilir. Bu tesirleri hafifletmek ve dengeyi sağlamak için ebeveynlerin aile içi takviye sistemleri oluşturmaları, vakit idaresi hünerlerini geliştirmeleri ve iş ile aile ömrünü daha düzgün dengelemeleri değerlidir. Ayrıyeten açık irtibat ve kaliteli vakit geçirme de olumlu tesirler yaratabilir.”

Sadece koşmanız gerekiyor ve ne kadar daha koşacağınız belirli bile değil

Sürekli bir şeylere yetişmeye çalışma ve yetişememe psikolojisinin, insanları çeşitli formlarda etkileyebileceğine ve bu durumun altında yatan nedenlerin karmaşık olabileceğine dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Zeynep Başabak Bhais, “Öncelikle şunu net olarak söyleyebiliriz ki ister nitekim, ister kişinin niyeti olsun, uzun müddet bir şeylere yetmeye çalışmak, kişiyi çok yoran ve yıpratan bir süreçtir. Bir maratondasınız ve bitiş çizgisine hiç varamıyorsunuz, hiç dinlenemiyorsunuz yalnızca koşmanız gerekiyor ve ne kadar daha koşacağınız muhakkak bile değil. Bu herkes için yıpratıcı olacaktır.” dedi.

Bu durumun yaratacağı gerilim ve tükenmişlik hissinin, kendimize olan inançta azalmaya, mutsuzluğa ve yetmeye çalıştığımız başka alanlarda daha da yetersiz olmamıza sebep olacağını lisana getiren Bhais, “Bu psikolojinin tesirlerini hafifletmek için kendimizi ve yapmamız gerekenleri düzgün tanımlamak, gerçekçi beklentiler içinde olmak ve takviye ağı oluşturulması kıymetli. Ayrıyeten, şahısların önceliklerini belirlemesi ve vakitlerini daha istikrarlı bir formda kullanmaya çalışması da yardımcı olabilir. Sonuç olarak, daima bir şeylere yetişme ve yetişememe psikolojisi, insanları olumsuz etkileyebilir ve altında farklı nedenler yatabilir. Bu durumu anlamak ve yönetmek, daha sağlıklı bir ömür stili oluşturmak için değerlidir.” formunda konuştu.

Dengeli bir hayat, verimli bir hayat demektir 

Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Zeynep Başabak Bhais, bireylerin hayatlarındaki beklentileri nasıl dengeleyebilecekleri ve bu istikrarın korunması kıymetini anlatarak kelamlarını şöyle tamamladı:

“Dengeli bir hayat, keyifli, sağlıklı ve verimli bir hayat demektir. İstikrarlı bir hayat için önceliklerimizi gerçek belirlemek, işlerin her vakit istediğimiz üzere gitmeyeceğini kabul etmek ve bu türlü durumlarda yeni planlar yapabilmek, âlâ bir vakit idaresi mahareti ve toplumsal takviye ağına sahip olmak kıymetlidir.” 

İlginizi Çekebilir;  İnegöl'de Eskiyen Parklar Yenileniyor

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar