Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. “Bayramda kalori ve porsiyon kontrolüne dikkat etmek gerekiyor”

“Bayramda kalori ve porsiyon kontrolüne dikkat etmek gerekiyor”

admin admin -
152 0

QNET’in Uzman Diyetisyeni Orçun Kürüm, yaklaşan bayram tatili için sağlıklı ve istikrarlı beslenmekle ilgili ipuçlarını paylaştı. Kürüm porsiyon denetiminden, etlerin saklanması ve pişirilmesine kadar geniş bir yelpazede tavsiyelerde bulundu.

Bayram tatillerinde dinlenmek ve motive olmak herkesin hakkı. Bilhassa çalışanların beklediği dokuz gün sürecek uzun soluklu bir tatil olacak. Tatile gidilecek, ailelerle vakit geçirilecek dinlenileceği için genelde sevilen besinler tüketilecek. Tüm bu süreçte sağlıklı beslenmenin kıymetine değinen Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm, porsiyon denetimine, hamur işi ve tatlı tüketimine bilhassa dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.  Kurban Bayramı’na özel beslenme tavsiyeleriyle huzurlu ve sağlıklı bir bayram geçirmenin yollarını anlattı.

 

“Kronik hastalığı olanlar denetimli yemeli”

 

Fazla kilosu ve kronik hastalığı olanların bilhassa dikkatli olması gerektiğini savunan Kürüm, “Tansiyon, kalp-damar hastalığı, diyabet, reflü yahut farklı bir kronik hastalığı olan şahısların küçük porsiyonlarda, az tuzlu yahut tuzsuz, yemeğin yanında 1-2 dilim ekmek yahut 3-4 kaşık bulgur olacak halde denetimli beslenme alışkanlıklarını kaybetmemeleri sıhhat açısından ehemmiyet taşıyor” dedi. 

 

“Sindirimi sıkıntı besinler az porsiyonda tüketilmeli”

Kürüm sindirimi kolaylaştıracak ipuçlarını da sıraladı. “İlk ve en kıymetlisi et ve yağlı hamur işi üzere sindirimi uzun süren besinleri daha az porsiyonlarda tüketmeye ihtimam gösterilmeli. Zerzevat ve süt eserleri ekseriyetle sindirimi daha kolay besinlerdir. Meyveleri ana öğünden 1 saat evvel yahut 2 saat sonra yemek daha uygun olacaktır. Ayrıyeten yemek sonrası rezene ve nane üzere bitki çayları tercih edilebilir, filtre edilmiş su içerisine yarım çay kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı elma sirkesi atılarak suyun zenginleşmesi sağlanabilir”

 

 “Kalori yakmak için her gün yürüyüş yapılmalı”

Tatile gidenlerin kalori ve porsiyon tercihlerini yanlışsız yapması gerektiğini hatırlatan Orçun Kürüm; “Bayramı büyük kentlerden uzaklaşıp dinlenebilmek için otelde yahut memleketinde tatil yaparak değerlendirenlerin de dikkat etmesi gereken şeyler var. Porsiyon denetimine, tatlı, hamur işi tüketimine ve alkol tüketimine dikkat edilmeli. Yasak koymadan her şeyi tatilin tabiatı gereği tadılabilir ama tatil dönüşü pişmanlık duymamak için kalori ve porsiyon tercihleri denetimli yapılmaya devam edilmelidir. Her gün kısa bir mühlet bile yapılacak aktivite hem fazladan aldığınız kalorileri yakmanıza yarayacaktır hem de kendinizi daha yeterli hissetmenizi sağlayacaktır. 60 dk yürüyüş yahut 30 dk daha ağır tempolu bir antrenman yaparak hem kilo denetimini sağlamış hem de sindirim sisteminizin tatilde nizamlı çalışmasına yardımcı olmuş olursunuz” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Can dostlar unutulmuyor

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar