DOLAR 32,2989 -0.06%
EURO 35,1928 0.61%
ALTIN 2.401,83-0,53
BITCOIN 2184540-0.12505%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Baumit, “Baumit ile Olasılıklar” Kitabı ile Geleceği Yeniden Düşünüyor
  • Haberm
  • Gündem
  • Baumit, “Baumit ile Olasılıklar” Kitabı ile Geleceği Yeniden Düşünüyor

Baumit, “Baumit ile Olasılıklar” Kitabı ile Geleceği Yeniden Düşünüyor

ABONE OL
15 Eylül 2023 16:12
Baumit, “Baumit ile Olasılıklar” Kitabı ile Geleceği Yeniden Düşünüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güçlü inovasyon kültürü, esaslı deneyimi, ekolojik hassaslığı ve vizyoner bakış açısıyla dünya için sürdürülebilir paha yaratmayı hedefleyen Baumit, inşaat dalının tüm aktörleriyle tahlil paydaşlığı kurarken, mimari yapıların geleceğine projeksiyon tutmayı sürdürüyor. Sürdürülebilir bir gelecek ismine eserleriyle ömür alanlarına çağdaş tahliller geliştiren şirket, konforlu, güç verimli ve estetik yapılar inşa etmenin formüllerini “Baumit ile Olasılıklar” kitabında buluşturdu. Mimar ve grafik dizayncı Dilara Sezgin’in tasarladığı kitap, bilimsel şartlar ve Baumit gereçleriyle bulunduğu bağlamla etkileşimde olan mimari yapılarına dair kesitler sunuyor. Kitabın lansmanı, 13 Eylül’de BoHo Bosphorus’ta mimarların iştirakiyle gerçekleşti. Kitaba, Baumit Türkiye web sitesi’nden yahut Baumit tarafından paylaşılan QR kod taranarak ulaşılabiliyor. 

 

Sürdürülebilir bir gelecek ismine, sağlıklı, güç verimli ve hoş yapılar inşa etmeleri için iş ortaklarına güç veren ve bu vizyon ile inovatif eserler geliştiren Baumit, değişen iktisat ve iklim şartlarının mimari yapılarda yarattığı dönüşümü Baumit ile Olasılıklar kitabında buluşturdu. Kitabın tanıtım toplantısı 13 Eylül tarihinde mimarların iştiraki ile BoHo Bosphorus’ta gerçekleşti. Mimar Nevzat Sayın ve Mimar Dilara Sezgin, kitapta Nevzat Sayın’ın “Ten ve Tin” başlıklı metniyle tıpkı isimde bir konuşma yaptı. Bu konuşmada, bir markanın lokal ve küresel ölçekte sağladığı imkânların dönüştüğü mimari karşılıklar ve bu imkânların bir yayına evrilme süreci üzerinde duruldu. Baumit Türkiye Pazarlama Müdürü Selin Tümer Ataoğlu, “Dönüşen iklimsel ve ekonomik şartlar ile bu şartlara yapısal manada verilebilecek ve verilmiş hakikat karşılıklar, Baumit ile Olasılıklar’ı bir kitap olarak somutlaştırdı. Bu yayın ile birlikte yapı stoğunun, aslen, en kıymetli ve belirleyici paydaşı olan mimarlara, cephe uzmanı bir marka ile yapabileceklerinin kapasitesini anlatabilmek istedik” dedi. “Baumit ile Olasılıklar”ın dizayncısı olan Mimar Dilara Sezgin, bu yayın aracılığıyla tabiata ve ekonomik şartlara hassas materyal seçimlerine odaklanan yenilikçi mimari yapıların, Baumit aracılığıyla sağladıkları heyecan verici tahlilleri bir ortaya getirmeyi hedeflediğini söz etti.

 

“Mimari yapılardaki dönüşümü tüm taraflarıyla ele alıyoruz”

Baumit olarak güçlü inovasyon kültürü, esaslı deneyimi, ekolojik hassaslığı ve vizyoner bakış açısıyla yalnızca inşaat kesimi için değil, dünya için de sürdürülebilir kıymet yarattıklarını kaydeden Selin Tümer Ataoğlu, “Baumit ile Olasılıklar kitabında, hayat alanlarını sağlıklı, konforlu ve güç verimli hale getirmeyi misyon edinmiş bir marka olarak, yapıların dönüşümüne sağladığımız katma bedeli, mimarların lisanıyla anlatarak geleceğin mimari yapılarına ışık tutmaya çalıştık. Kitabımızda yüz yılı aşan esaslı tecrübemizle mimari yapılardaki dönüşümü tüm taraflarıyla ele almaya çalıştık. Çok sayıda mimari yapının öyküsüne yer verdiğimiz kitabımızda; yapıları sağlıklı ve konforlu ömür, güç verimliliği ve sürdürülebilirlik kavramlarının şekillendirdiği yeni dünya tertibinin penceresinden anlatıyor, renklerin DNA’sını irdeliyor, cephelere özgün karakterini kazandıran dokuların dünyasını keşfe çıkıyor ve yapılara farklı kimlikler kazandıran tüm ögeleri bütünlüklü olarak ele alıyoruz” diye belirtti. 

 

Baumit, geleceğe yönelik fikirleri ile yol haritası sunmayı hedefliyor

Baumit’in Avusturya’da bulunan Yapı materyallerinin test edildiği Avrupa’nın en büyük mukayeseli Ar-Ge merkezi Viva Park’taki araştırmalarından faydalanarak hazırladıkları kitapla bilimsel destekleri insan ve etraf merkezli bir bakış açısıyla ele alarak yeni mimari yaklaşımlara yol haritası sunmaya çalıştıklarını söz eden Selin Tümer Ataoğlu, “Baumit ile Olasılıklar Kitabı iklimsel ve ekonomik şartlara bağlı olarak yapılarda yaşanan dönüşümün fotoğrafını çekmeyi hedefliyor. Kentlerin silüetini tamamlayan, konforlu ve özgün yapılar inşa etmenin usullerini mimarların lisanından anlatıyor. Yapı gereçlerinin bir ortaya gelerek mimari yapılara farklı kimlikler kazandırabileceğini örnekleriyle sunuyor. Nitelikli yapı tasarımı, uygulaması ve gereç seçiminin kıymetini örnekleriyle somutlaştırıyor. Mimari yapıların dış dünyayla olan birinci ve son teması pozisyonunda bulunan sıvanın, geçmişten bugüne ulaşan dönüşümüne projeksiyon tutarak geleceğin mimari yapılarına rehberlik ediyor” dedi.

 

Baumit, sürdürülebilir bir gelecek ismine, sağlıklı, güç verimli ve hoş yapılar vadediyor

Lansmanda ince yapı elemanı olarak tanımlanan sıvanın yüzyıllardır birçok yapının karakteristiğini tanımladığını belirten “Baumit ile Olasılıklar” kitabının dizayncısı Mimar Dilara Sezgin, “Tek başına sıva bir mimari yapıyı düz ve pürüzsüz hale getirerek güzelleştirebilir. Fakat sıvanın fonksiyonel özellikleri haneler ve nefes aldığımız gezegen için son yıllarda yadsınamaz kıymet taşıyor. Bir pakette toz halinde alınan ve çeşitli gereçlerle bileşerek fonksiyonel hale gelen Baumit eserleri, konforlu, güç verimli ve hoş yapılar vadediyor. Baumit, kaynakların sürdürülebilirliğini, gücün ünite maliyetinin tüketiciye bedelini, nefes alıp vermemizin kalitesini keder edinmiş bir şirket. Tüm çalışmalarına da bu doğrultuda istikamet veren ve geliştirdiği inovasyonlarla kalıcı tahliller sunan marka, “Baumit ile Olasılıklar” kitabıyla da dönüşen ekonomik ve iklimsel şartların yapılarda yarattıkları değişimleri açık bir halde aktarıyor” halinde konuştu. 

 

Kitapta yer alan projeler görüntü serisine dönüşüyor

Baumit Türkiye’nin birinci kere bu lansmanda duyurduğu “Baumit ile Olasılıklar | Great Stories Behind Great Buildings” isimli görüntü serisinin birincisi de aktiflikte ekranlara yansıtıldı. Baumit sistemleri ile hayata geçen özgün mimari yapıların öykülerini, yapıları birlikte gezerek mimarlarının ağzından, onların tecrübe ve yorumlarıyla aktaran bu görüntü serisi, kullanılan materyallerin yapılar üzerinde yarattığı tesirleri de gözler önüne seriyor. Lansmanda gösterilen bu görüntü serisinin birincisinde Mimar Nevzat Sayın, İzmir’de hayata geçirdiği Balçova Cemevi’nin kıssasını kendisi anlatıyor. Kitapta yer verilen projelerin kıssalarının, mimarlarının anlatımıyla görüntü haline getirilmesi planlanıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.