Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Başkan Soyer İzmir Körfezi’nde tüple dalış yaptı

Başkan Soyer İzmir Körfezi’nde tüple dalış yaptı

admin admin -
62 0

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İzmir Körfezi’ndeki temizlenme sürecini takip etmek ve su altındaki canlı ömrünü gözlemlemek için Güzelbahçe Halk Plajı’ndan tüplü dalış yaptı. Dalış sırasında mor boncuk mercanıyla karşılaşan Lider Soyer, “Giderek temizlenen, her geçen gün bir modül daha renklenen Körfez’imiz var. Bunun gururunu yaşıyorum. Körfez temizlendikçe daha da tipler çoğalacak. Çok daha pırıl pırıl günler göreceğiz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla sürat kazanan İzmir Körfezi’ndeki temizlenme süreci sualtı imgelerine de yansıyor. İzmir Körfezi’ndeki durumu gözlemlemek için Güzelbahçe İkinci Liman Halk Plajı’ndan saat 07.00 sularında tüplü dalış yaparak su altındaki canlı ömrü inceleyen İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, mor boncuk mercanıyla karşılaştı. 

Çok daha pırıl pırıl günler göreceğiz
İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Sualtı Görüntüleme Ekibi Kaptanı Murat Kaptan ve grubu ile suyun altında incelemelerde bulunan Lider Soyer, “İzmir Körfezi’nin temizlendiğinin delili mor boncuk mercanının olduğu noktaya daldık. Bugün yaptığımız bu dalışta su altından çektiğimiz fotoğraflarda görüyoruz ki Körfez’deki canlı hayat çeşitlenerek devam ediyor. Giderek temizlenen, her geçen gün bir kesim daha renklenen Körfez’imiz var. Bunun gururunu yaşıyorum. Körfez temizlendikçe daha da çeşitler çoğalacak. Çok daha pırıl pırıl günler göreceğiz” dedi.

Mor mercan deniz temizliğinin bir göstergesi
Murat Kaptan ise, “Yaklaşık üç sene evvel bu noktada dalış yaptığımda mor boncuk mercanından yalnızca iki üç kısım vardı. Bu kayaların üstü artık mercan ile sarılmış. Mor mercan deniz temizliğinin bir göstergesidir. Bu çok uyguna işarettir. Zira oksijen, ışık geçirgenliği varsa ve deniz temizse o canlı yaşayabilir” diye konuştu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Antalya Büyükşehir Emekliler Kahvesi emeklilere nefes aldırıyor

İlgili Yazılar