Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Başkan Gürün, Datça-Betçe’ye Kesintisiz İçme Suyu Sağlayan Projenin Açılışını Yaptı

Başkan Gürün, Datça-Betçe’ye Kesintisiz İçme Suyu Sağlayan Projenin Açılışını Yaptı

admin admin -
138 0

Muğla Büyükşehir Belediyesi Datça Betçe bölgesinde tamamladığı 45 Milyonluk içme suyu temin projesinin açılış merasimini gerçekleştirdi. Merasimde konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün “Bu bölgenin su zahmetini ortadan kaldırmak için kelam vermiştik. Bu kelamımızı yerine getirmenin memnunluğunu yaşıyoruz” dedi.

Muğla’nın Datça ilçesi Betçe bölgesine Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 25 kilometrelik içme suyu çizgisi tamamlandı. 45 Milyon TL’ye mal olan proje ile Mesudiye, Sındı, Yaka ve Yazı mahallerine kesintisiz olarak su verilmesini sağlayan yatırımın açılış merasimi Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün konut sahipliğinde Sındı Mahallesi’nde gerçekleşti. Açılış merasimine Datça Belediye Lideri Gürsel Uçar, CHP Muğla Vilayet Lideri Hüseyin Erol, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün’ün kelam verdiği projelerden biri olan Betçe Bölgesi içme suyu projesi ile 25 kilometre içme suyu çizgisi, 3 adet 200 m³ içme suyu deposu, 3 adet 10 m³ maslak, 25 adet tahliye-vantuz üzere sanat yapıları ile Betçe yarım adasında Yazı ve Cumalı Mahallesi hududuna kadar çizgi döşenerek Yarımadanın içme suyu sorunu çözüldü. Yapılan bu büyük yatırım ile kışın 5 bin yaz aylarında ise turizm dönemi ile yaklaşık 15 bin olan nüfusa hizmet verilebilecek.

Cumalı Muhtarı Semih Çuhadar, “Bizim için Yüzyılın Projesi”

  Projenin bölge halkı için çok değerli olduğunu ve kesintisiz su sağlanacağı için çok keyifli olduklarını söyleyen Cumalı Mahalle Muhtarı Semih Çuhadar “Osman Liderimiz bize bugün burada bayram yaşatıyor. Betçe su projesi bu gün hayata geçti. Çok külfetli günler geçirdik. Bana nazaran bu 100 yıllık bir proje. Yer altı sularımız çok tuzluydu. Büyükşehir Belediyemiz suyu Karaköy’den getirdi. Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür ederim” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Anadolu Efes, kendi sektöründe ilk Entegre Raporu yayımladı

Sındı Mahalle Muhtarı Ramazan Bitezli ise “Betçe bölgesi olarak su derdimiz vardı. 5 büyük mahalle bu sorunu yaşıyordu. Muğla Büyükşehir Belediyesi elimizden tuttu. Betçe su projesi tamamlandı. 5 mahallede yerleşik 2 bin kişi yaz aylarında da 7-8 bin kişinin faydalanacağı bir yatırım. Başta Büyükşehir Belediye Liderimiz Dr. Osman Gürün olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Yaka Muhtarı Yılmaz, “Osman Liderim Verdiği Kelamı Tuttu Meselemizi Çözdü”

Yaka Mahallesi Muhtarı Serhat Yılmaz “Betçe bölgesinde olan 5 mahalle muhtarı olarak çok memnunuz. Uzun yıllara dayanan bir su sorunu vardı. Bölgede susuzluk vardı. 5 mahalle nüfusunun yanı sıra yaz aylarında 10 bine yakın nüfusumuz oluyor. Projenin hayata geçmesi bizleri çok keyifli etti. Osman Liderimize bu problemimizi anlattık. Liderimiz sağ olsun bu projeyi hayata geçirdi. Su meselesini çözeceğim dedi. Verdiği kelamı yerine getirdi. Betçe bölgesinde yaşayan tüm vatandaşlarımız ismine liderimize sonsuz teşekkürler ediyorum” dedi.

Mesudiye Mahalle Muhtarı Cüneyt Aydemir “Bugün sahiden çok memnunuz. Betçe bölgesinin su sorunu kanayan bir yaraydı. Susuzluk hayatta ki en makus şey. Su olmayınca ömür olmuyor. Hasebiyle suyun gelmesinden çok memnunuz. Kimi maniler çıkmasına karşın bu gün suyumuz geldi. Büyükşehir Belediyemize çok teşekkür ederiz” diye konuşurken,

Yazı Mahalle Muhtarı Mert Yalçın “ Betçe projesi için 100 yılın projesi diyebiliriz. Osman Liderim sayesine bu hizmeti aldık. Bu projeden Yazı, Mesudiye, Cumalı, Yaka ve Sındı  mahallelerimiz  faydalanacak. Bölge halkı olarak Datça’nın en ücra kısmında bulunuyoruz. Osman Liderimiz sayesinde şuan musluklarımızdan su akıyor” dedi.

Uçar, “Büyükşehir Belediyesi Olmasaydı Bu İşi Yapamazdık”

Datça Belediyesinin bütçesi ile içme suyu projesini yapmasının imkansız olduğunu belirten Datça Belediye Lideri Gürsel Uçar “Bu vakte kadar bu suyu dört gözle bekleyen 5 mahallede yaşayan vatandaşlarımıza iyi olsun. Çok kuvvetli bir süreçten geçtik. Bu bölgenin su külfetini çözmek için büyük gayret veren Muğla Büyükşehir Belediye Liderime hepinizin huzurunda teşekkür ederim. Bugün Büyükşehir Belediyesi olmasaydı Benim Datça Belediyesi olarak bu işi yapmaya imkanım yoktu” dedi.

İlginizi Çekebilir;  AK Parti Konya Milletvekili Altunyaldız ile Başken Pekyatırmacı'dan pazar ve sanayi ziyareti

Başkan Gürün, “13 İlçeye Eşit Hizmet Götürüyoruz”

Büyükşehir Belediyesi olarak 13 ilçeye ayrımcılık yapmadan hizmet götürdüklerini belirten Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün “Seydikemer’e de hizmet ediyoruz, Dalaman’a da, Bodrum’a da hizmet veriyoruz. Hiçbir formda o ilçenin hangi belediyeden olduğuna bakmıyoruz. Bizim için halka hizmet değerlidir. Datça’nın içme suyu için büyük problemler yaşadık. Farklı kurumlardan farklı finansman kaynakları aradık. Lakin tabi ki beklenen dayanağı alamadık ve kendi bütçemizden buradaki sorunu çözmeye karar verdik. Projelerimizi hazırlayıp finansmanımızı sağladıktan sonra çalışmaları başlattık ve süratli bir biçimde tamamladık. Lakin küçük bir kısımda oyalandık. Projeyi yaparken özel mülk gerekçesiyle çizginin geçeceği yolu kapattılar. Bir an evvel suya kavuşmayı bekleyen beşerler varken niçin o yol kapandı? Sonuç olarak sorunu aştık. O sorun olmasaydı buraya su 5 ay evvel gelmiş olacaktı” dedi. 

Başkan Gürün, “Biz Yatırımlarımızı Yaz Nüfusuna Nazaran Yapıyoruz”

Başkan Gürün Muğla’nın turizm merkezi olması nedeniyle yaz aylarında büyük nüfus artışları yaşandığını ve projelerini buna nazaran yaptıklarını söyledi. Lider Gürün, “Datça Betçe içme suyu projesi 45 Milyon TL’ye mal oldu. Burası için 24 bin metre içme suyu şebekesi yapıldı. Yarımadanın içme suyu ile ilgili meselesini tahlile kavuşturduk. Biz bu yatırımı yalnızca kış nüfusuna nazaran değil Datça’nın yaz nüfusuna nazaran yaptık. Yazın ve kışın hiçbir sorun olmadan su akacak.  Datça’da yalnızca içme suyu değil yol, sıhhat, toplumsal ve kültürel çalışmalarımız da orta vermeden devam ediyoruz. Bu kapsamda Datça’da 2014 yılından bu yana yeni sayılarla 208 milyon liralık yatırım gerçekleştirmişiz. Muğla vilayet genelinde toplam 5 milyar 149 milyon liralık yatırım gerçekleştirmişiz. Muğla’da en fazla yatırım yapan resmi kuruluş Muğla Büyükşehir Belediyesidir. Bu sayısı aktüel değerlendirmeye aldığımızda 9 milyar 262 milyon liradır” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Ulaşım ile teknolojiyi bir araya getiren Akıllı Kavşak Kontrol Merkezi ödül aldı

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar