Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Başkan Büyükakın’dan çağrı; İnsani koşullara uygun adımlar atın

Başkan Büyükakın’dan çağrı; İnsani koşullara uygun adımlar atın

admin admin -
65 0

Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, Türk Delegasyonu Lideri olarak bulunduğu Avrupa Kurulu Kongresi 45. Şurasında Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş Yılı münasebetiyle bir aktiflik düzenledi. Kongre Lideri Marc Cools ile TBB Lideri Yücel Yılmaz’ın da katıldığı aktiflikte kongre üyelerine yönelik yaptığı konuşmada dünyaya seslenen Lider Büyükakın, ‘’Ukrayna ve Filistin’de çocuklar ve bayanlar çok sıkıntı şartlar altındalar. Kentlerin alt yapısına saldırıyorlar. Sorumsuzluk içindeki hükümetlere insani şartlara uygun adım atmaları için davette bulunuyorum’’ dedi.

 

ATATÜRK VE ARKADAŞLARINI ANDI

Kongrenin fuaye alanında Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılını bir aktiflikle kutlayan Lider Büyükakın, dünya gündemine ait de değerlendirmelerde bulundu. Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını bir kere daha anan Lider Büyükakın, ‘’Türk heyetinin lideri olarak sizleri selamlıyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlediğimiz aktifliğe katılımınızdan ötürü hepinize teşekkür ediyorum. 100 yıl evvel Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu için çok büyük efor ve fedakârlık gösterdi. Bu aktiflik vesilesiyle bir kere daha Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını anıyorum’’ tabirini kullandı.

 

ÇOCUKLAR VE KADINLAR

Ukrayna ve Filistin’de yaşananlara da değinen Lider Büyükakın, ‘’Bu vesileyle dünyadaki birtakım hususlara değinmek istiyorum. Bilhassa sivil insanları etkileyen hususlar. Çocuklar ve bayanları etkileyen bahisler. Ukrayna ve Filistin’de tüm günahsız beşerler hükümetlerin sorumsuz hücumlarına maruz kalıyor. Kentlerin altyapısına saldırıyorlar. Kabul edilmesi epey sıkıntı şartlar yaşanıyor Ukrayna ve Filistin’de. Bu yüzden sorumsuzluk içindeki hükümetlere de insani şartlarla ilgili olarak hukuka uygun adımlar atmalarına yönelik davette bulunuyorum’’ açıklamasını yaptı.

 

PORTEKİZ HEYETİYLE MUTABAKAT

Öte yandan Avrupa Kurulu Kongresi 45. Genel Heyetinde Portekiz Heyeti ile işbirliği ve dayanışma mutabakatı imzalandı. Lider Büyükakın, iş birliği ve dayanışma protokolünün imzalanması nedeniyle Portekiz Heyet Lideri ve heyetine, Türk Heyeti Lideri olarak teşekkür ettiğini vurguladı.

İlginizi Çekebilir;  Milli İrade Meydanı çevresindeki şerit genişletildi

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar