Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden kadın arıcılara kovan desteği

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden kadın arıcılara kovan desteği

admin admin -
167 0

Aydın Büyükşehir Belediye Lideri Hasret Çerçioğlu’nun kırsal kalkınma projelerinin içerisinde yer alan “Kadın Üreticiye Arı Kovanı Dayanağı Projesi” bu yıl da devam ediyor. En az 2 yıldır arıcılık ile uğraşan bayan üreticilere sağlanan proje kapsamında bayanlar hem üretiyor hem de aile ekonomilerine katkıda bulunmaya devam ediyor. Kent genelinde 17 ilçede gerçekleştirilen proje çerçevesinde Arıcılık Kayıt Sistemi’ne kayıtlı (Tarım Bakanlığı sistemi) bayan üreticilere 5’er adet arı kovanı takviyesi sağlanıyor. Hem bayan istihdamını artırmak hem de arıcılığı yaygınlaştırmak maksadıyla müracaatların devam ettiği dayanak projesi için ayrıntılı bilgiyi, 444 40 09 numaralı Aydın Büyükşehir Belediyesi Süratli Tahlil Merkezi’nden almak mümkün.

 

“Kadınlarımız mahallî iktisada katkıda bulunuyor”
Arıcılığın etrafın sürdürülebilirliği ve iktisadın canlılığı için büyük bir değere sahip olduğunu söz eden Çerçioğlu, “Bu projeyle kent genelinde arıcılık faaliyetlerini destekleyerek hem doğal ömrü koruyoruz hem de bayanlarımızın mahallî iktisada katkıda bulunmasına imkan sağlıyoruz” dedi.

 

Desteklerimiz devam edecek
Kadınları iktisadın içine katmak ve daha fazla etkin olmalarını sağlamak gayesi ile bu türlü bir proje gerçekleştirdiklerini söz eden Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Barış Altıntaş ise, “Yıllardır olduğu üzere Liderimiz Hasret Çerçioğlu, ziraî hizmetlere verdiği katkı doğrultusunda, artık de arıcılık yapan bayan üreticilerimize bu türlü bir takviyede bulunuyor. Bundan sonra Aydın Büyükşehir Belediyesi olarak dayanaklarımız devam edecek” dedi.

 

Kısa müddette dönüş aldım
Kardeşköy Mahallesi’nden 22 yaşındaki genç bayan teşebbüsçüsü Damla Yılmaz, “Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Bayan Üretici Arıcılık Takviye Projesi’ni duydum ve gerekli müracaatlarımı gerçekleştirdim. Ardından kısa bir mühlet içerisinde bana dönüş yapıldı.  Bu husustaki takviyelerinden ötürü Aydın Büyükşehir Belediye Lideri Hasret Çerçioğlu’na teşekkür ederim” dedi.

 

Aydın bölgesi arıcılığa çok uygun
6 yıldır arıcılık ile uğraştığını kaydeden Kerime Sonar, “Aydın bölgesi zati arıcılığa çok uygun. Bayan Üreticiye Arı Kovanı Takviyesi Projesi, çok hoş bir proje. Tam vaktinde verilmiş bir takviye. Şu an bölme süreci yapıyoruz. Bunun için de kovan muhtaçlığı oluyor. Benim için çok düzgün oldu. Aydın Büyükşehir Belediye Lideri Hasret Çerçioğlu’na yaptığı bu takviyeden ötürü çok teşekkür ederim” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  İş Bankası'ndan Girişimcilik Dünyasına 100. Yıl Armağanı: 100. Yıl Girişim Sermayesi

 

Her takviyenin değeri var
Eşinin mesleğine heves duyarak arıcılığa adım attığını söz eden Teslime Cindoruk ise “Şu an ana arıcılık yapıyorum. Arılar benim çocuklarım üzere oldu. Her dayanağın değeri var. Aydın Büyükşehir Belediye Lideri Hasret Çerçioğlu’na teşekkür ederim, Allah razı olsun” dedi.

 

Başkan Çerçioğlu her vakit dayanak oluyor
Senelerden beri arıcılıkla uğraştığını tabir eden Nazife Eğinç, “Bugüne kadar bütün her şeyimizi arıcılıkla elde ettik. Hoş bir meslek. Herkese uğraşmasını tavsiye ederim. Çıkarlı bir meslek” dedi. Eğinç, “Bu verilen kovanlar polen tuzaklı kovan olduğu için daha hoş.  Aydın Büyükşehir Belediye Lideri Hasret Çerçioğlu’na bu dayanağı için çok teşekkür ederim. Bizlere her vakit yardımcı oluyor. Biz tıpkı vakitte toprakla da uğraşıyoruz. Tekrar belediyemizin fidan dağıtımından da faydalandık.  Başta Liderimiz Hasret Çerçioğlu olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar