Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Aydem Yenilenebilir Enerji, Yeni Mor Kanatlarıyla Uşak’taki Rüzgâr Kurulu Gücünü İki Katına Çıkardı

Aydem Yenilenebilir Enerji, Yeni Mor Kanatlarıyla Uşak’taki Rüzgâr Kurulu Gücünü İki Katına Çıkardı

admin admin -
62 0

 

Aydem Yenilenebilir Güç, Yeni Mor Kanatlarıyla Uşak’taki Rüzgâr Şurası Gücünü İki Katına Çıkardı

Türkiye’nin yenilenebilir güçte öncü şirketi Aydem Yenilenebilir Güç, Uşak’ın Banaz ilçesindeki rüzgâr güç santralinin (RES) kapasitesini 11 yeni türbinle iki katına çıkararak, santral şurası gücünü 127,5 MW’a ulaştırdı. Kuş popülasyonun sürdürülebilirliği için mor renge boyanan rüzgâr türbinleri, Türkiye’nin pak güç arzına katkı sunmaya başladı. 

Yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan güç üreten Türkiye’nin en büyük şirketi Aydem Yenilenebilir Güç, Uşak’ta rüzgâr kapasite artışı yatırımları kapsamında 11 yeni türbini üretime dahil etti. Türkiye’de güç üretimi gerçekleştiren en büyük rüzgâr türbinleri olan bu yatırımla birlikte, Uşak RES’in heyeti gücü 61,5 MW’tan 127,5 MW’a yükseldi.

Dünyanın en büyük mor kanatlı türbinleri ülkemizde

Aydem Yenilenebilir Güç Genel Müdürü Serdar Marangoz, yatırımlara sürat kesmeden devam ettiklerini belirterek, şunları söyledi: “Kapasite artış yatırımımız kapsamında, Uşak RES’te planladığımız 17 rüzgâr türbinini, geçtiğimiz yıl aralık ayında alana taşımaya başladık. 165 metre rotor çapına ve 6 MW güce sahip, dünyanın en büyük mor kanatlı 11 türbininin kurulumunu 8 ay üzere kısa müddette tamamladık. Ağustos ayındaki Bakanlık kabulünün akabinde da pak güç üretimine başladık. Yeni türbinlerin üretime dahil olmasıyla, toplam 52 türbinin yer aldığı Uşak RES ile ülkemizin pak güç arzına ve sürdürülebilirliğine katkı sunmaktan gurur duyuyoruz. Proje kapsamında 6 türbinimiz için de çalışmalarımız devam ediyor.”  

Uşak’ta 300 bin konutun güç muhtaçlığı karşılanacak

Uşak RES’te mevcut konseyi gücün yeni türbinlerle 2 katına çıktığının altını çizen Serdar Marangoz, şöyle devam etti: “Geçtiğimiz mayıs ayına kadar 61,5 MW heyeti güç ile güç üretimi gerçekleştirdiğimiz Uşak RES’te, devreye aldığımız 11 türbin ile heyeti gücümüz 127,5 MW’a ulaştı. Devreye alınan türbinlerle birlikte şirketimizin toplam şurası gücü de 1.168 MW’a yükseldi. Uşak RES, portföyümüzdeki 3 rüzgâr santralimiz içindeki en büyük şurası güce sahip santralimiz olma özelliğini de taşıyor. Başka yandan geçtiğimiz şubat ayında devreye aldığımız 82,15 MW heyeti gücünde ve yardımcı kaynak noktasında Türkiye’nin en büyük hibrit GES’i olan Uşak Hibrit GES ile birlikte Uşak santralimizin toplam konseyi gücü 209,65 MW’a yükseldi. Uşak santralimizde ulaştığımız üretim kapasitesi ile yıllık yaklaşık 300 bin konutun güç muhtaçlığı karşılanacak. Alanımızda gerçekleştirilecek pak güç üretimimiz ile her yıl absorbe edeceğimiz emisyon ölçüsü ise, yaklaşık 10 milyon kızılçam ağacının emisyon ölçüsüne eşit. Uşak santralimizi ülkemizin yenilenebilir güçte kıymetli merkezlerinden biri haline getirmek için yatırımlarımızı sürdüreceğiz.”

İlginizi Çekebilir;  Türkiye'nin köklü grubu Ziver Holding, inşaat şirketinin filosuna 30 MAN kamyon kattı

88 mor kanatlı türbin ile sorumlu üretim yapılıyor

Doğaya uyumlu üretim anlayışını temel prensip olarak benimsediklerini hatırlatan Serdar Marangoz, “Mor renk, kuşların beslendiği canlıların dikkatini en az çeken renk. Yeni türbinlerimizin kanatlarını da alandaki öteki türbinlerimizin kanatları üzere mor renge boyadık. Böylelikle kuşların beslenmek için kanatlara yaklaşmasını ve çarpmasını engelliyoruz. Sorumlu güç üretim anlayışıyla 2013 yılında bilimsel araştırmalar sonucunda başlattığımız Mor Kanat Projemiz ile Uşak ve Yalova’daki rüzgâr santrallerimizde 88 türbinimizin kanatları mor renge sahip. Dünyada tek mor kanatlı rüzgâr türbinlerine sahip şirket olarak, güç üretimimizde tabiatla ahenk içinde sorumlu üretim anlayışını sürdürmeye ihtimam gösteriyoruz” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar