Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. “Avcılar Modeli” Üst Üste İkinci Defa Birleşmiş Milletler’de

“Avcılar Modeli” Üst Üste İkinci Defa Birleşmiş Milletler’de

admin admin -
142 0

Avcılar Belediye Lideri Turan Hançerli Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Toplumsal Kurul toplantısında konuştu. Türkiye’de örnek olan “Avcılar Modeli’ni anlatan Hançerli, bu toplantılara üst üste ikinci sefer katılan birinci belediye lideri oldu.

Hançerli BM Kürsüsünde

Avcılar Belediye Lideri Turan Hançerli, 10-19 Temmuz 2023 tarihlerinde Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Toplumsal Konseybünyesinde yapılmakta olan toplantılara davetli olarak A.B.D.’nin New York kentine gitti. Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde “Tabandan Kalkınma ve Mahallî İdarelerin Rolü” üzerine düzenlenen panelde konuşma yapan Hançerli, dünyadaki tüm lokal idarelerin nasıl desteklenebileceği konusunda tecrübe ve görüşlerini paylaştı.

ECOSOC Başkanı Tarafından Davet Edildi

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Toplumsal Kurulu (ECOSOC) Lideri tarafından üst seviye siyaset forumuna davet edilen Lider Hançerli, bu kritik değere sahip foruma üst üste iki kez katılan birinci belediye lideri oldu.

Hançerli BM kürsüsünden ‘Avcılar Modeli’ni anlattı

Sürdürülebilir kalkınma maksatlarının değerlendirildiği ve siyaset yapıcıların tecrübelerini paylaşabildiği Birleşmiş Milletler Üst Seviye Siyaset Forumu’nda (High Level Political Forumu – HLPF) İngilizce konuşma yana Avcılar Belediye Lideri Turan Hançerli Dünya’ya örnek olan başarılı çalışmalarını anlattı.

Sunumunu İngilizce yapan Turan Hançerli’nin konuşması şöyle;

Saygıdeğer Moderatör,

Türkiye’nin İstanbul kentinin güç dolu Avrupa yakasında bulunan ve yarım milyon beşere konut sahipliği yapan capcanlı ilçesi Avcılar’ın Belediye Lideri olarak bugün ortanıza katılmaktan memnunluk duyuyorum.

Bugünkü tartışma hususumuz, alternatif yönetim modellerimize istikamet veren temel bir prensip olarak “Tabandan Üste Kalkınma”.

“Tabandan Üste Kalkınma,” Avcılar halkının refahının bizim için öncelikli olduğu manasına gelmektedir. Bu anlayış, kaynak tahsis kararlarımızda, proje idarelerimizde ve gelecek planlamalarımız ile aksiyonlarımız için tesirli bir halde performansımızı ölçmemizde bize takviye olmaktadır. “Tabandan Üste Kalkınma” amaçlarımıza ulaşmamız için bize açık bir yol göstermektedir.

İlginizi Çekebilir;  Yeni Flik Flak Miraculous™ Saatler, Tam Evdeki Süper Kahramanlara Göre

Biz Avcılar olarak çeşitli bir nüfusa mesken sahipliği yapmaktayız ve sarsıntı tehdidi, göç baskısı, düşük sosyoekonomik refah seviyesi, sıhhat telaşları üzere meselelerle yüz yüzeyiz.

Biz buna karşılık olarak 6 temele dayanan “Avcılar Kentsel Dönüşüm Modeli”ni geliştirdik.Bu model, bir yandan Avcılar’ı “dayanıklı bir kent” haline getirmeyi, öteki yandan da 2030 Gündemi ve Sürdürülebilir Kalkınma Emelleri ile uyumlu olarak, gerçek meselelere gerçek tahliller sunma ve tecrübelerimizi dünyayla paylaşma kararlılığımızı yansıtmaktadır.

Kentimizin kıymetli başarılarından biri, kentsel dönüşüm siyasetlerinde kaydettiğimiz ilerlemedir. Bu program aracılığıyla, kentimizdeki 65 binden fazla bireye inançlı, yeşil ve beğenilen komşuluklar sunan geleceği garanti altına aldık. Bu teşebbüs, yalnızca vatandaşlarımızın refahını teşvik etmekle kalmıyor, tıpkı vakitte sürdürülebilir ve sağlam kentlerin sağlanmasını amaçlayan SKA 11’e de katkıda bulunuyor.

Değerli Konuklar ve Meslektaşlarım,

Eğitim, genel stratejimizin merkezinde yer almaktadır. Sosyoekonomik art planlarına bakmaksızın herkes için fiyatsız özel ders merkezleri ve eşit eğitim fırsatları sunmak gayesiyle önemli yatırımlar yaptık.

İklim değişikliğiyle uğraş de değerli bir meseledir ve biz kendimizi SKA 13 – İklim Hareketi’ne adamış durumdayız. Bu alanda perma-kültür projeleri ve bu projelerin uygulamalı örnekleri bilhassa kentimizde genç nüfus tarafından giderek artan bir ilgi görmektedir. Tüm bunları ve daha fazlasını Belediyemizin web sitesinde kamuya açık olarak yayında olan VLR’mizde yer almaktadır.

Değerli Arkadaşlar,

Yerel idareler, mahallî meselelere yakınlıkları ve bu problemlerle iç içe olmaları nedeniyle gerçek sıkıntılara gerçek tahliller, vakitli, uygun ve sağlam tahliller sunmak için öteki idari idare kademelerinden çok daha uygun konumlanmış durumda olup kendine has imkanlara sahiptir.

Son 4 yıl içinde, pandemi devrinde, akabinde gelen ekonomik krizlerde ve halkımızda trajik can kayıplarının yaşandığı sarsıntılarda; insanların muhtaçlıkları için lokal idarelerin devreye girerek süratli ve tesirli tahliller sunma kapasitesine tanıklık ettik ve etmeye devam ediyoruz.

İlginizi Çekebilir;  Sabancı Üniversitesi "Geleceğe Söz Ver" Burs Fonu Depremzede Öğrencileri Destekliyor

Değerli Arkadaşlar,

Yerel idarelerin dönüştürücü gücüne inanıyoruz.

Yerel idarelerin toplumlarına öncülük ederek onları krizden kurtarma kapasiteleri kanıtlanmıştır. Lakin ulusal ve memleketler arası seviyelerde dönüştürücü ve uzun vadeli değişim yaratabilmek için dayanağa gereksinimimiz var.

Yerel idareleri; halk öncülüğünde yürütülen büyüme projeleri başlatma, destekleme ve geliştirmeye yönelik daha fazla idari yetkiyle donatmak ve emele özel mali kaynakları erişilebilir kılmak vasıtasıyla kentlerimizin potansiyelini açığa çıkarabilir, toplumumuzun görmezden gelinen kesitlerini ayağa kaldırabiliriz.

Değerli Arkadaşlar,

Sonuç olarak, bu Konferansa katkı sağlayan herkese teşekkür ederim. Sık sık buluşup öğrenmeye ve paylaşmaya devam ederek sürdürülebilir ve kapsayıcı bir gelecek inşa etmek için birlikte çalışalım. Avcılar olarak, bu seyahatin bir kesimi olmaya hazır ve heyecanlıyız. Birlikte, SKA’ların global vizyonunu mahallî bir gerçekliğe dönüştürebiliriz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar