DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21164430.3836%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Audi In-Campus Hizmete Açıldı

Audi In-Campus Hizmete Açıldı

ABONE OL
16 Eylül 2023 14:24
Audi In-Campus Hizmete Açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Audi, In-Campus teknoloji parkını hizmete açtı. Yedi yıl süren kapsamlı taban güzelleştirme ve inşaat çalışmalarının akabinde açılan alanda ulaşımın geleceğini şekillendirecek yeni bir Araç Güvenlik Merkezi ve Bilgi Süreç Merkezi bulunuyor. Ayrıyeten Volkswagen Kümesi’nin yazılım şirketi CARIAD’ın da en büyük teknoloji merkezi burada yer alıyor.

 

Audi’nin ortak teşebbüs çalışmalarından biri olan In-Campus GmbH hizmete açıldı. Tam manasıyla bir teknoloji parkı olan In-Campus’te Audi’nin yeni Araç Güvenlik Merkezi ve yeni Bilgi Süreç Merkezi de bulunuyor. 

 

Araç Güvenlik Merkezi

In-Campus bünyesindeki en büyük bina yeni Araç Güvenlik Merkezi. Pistlerle birlikte 130 x 260 metre ölçülerine sahip. Tesis tasarlanırken geliştirme imkanları bilhassa dikkate alındı. Örneğin 50 x 50 metrelik sütunsuz bir entegre bir çarpışma alanına sahip. Buradaki çapraz çarpışma şeritleri, araç-araca çarpışma dahil test konfigürasyonlarına imkan tanıyor. En uzun pist 250 metre uzunluğunda olup, çarpışma anında evvelden fren müdahaleleri ile test imkanı sağlıyor.

 

Sabit bir çarpma bloğu ve dört istikametli hareketli çarpma bloğu çalışma verimliliğini arttırıyor. Bu, Audi’nin her yıl Ingolstadt’taki fabrika tesislerinde daha evvel kullandığı çarpışma alanında olduğundan çok daha kapsamlı araç çarpışma testleri gerçekleştirilmesini mümkün kılıyor. Yeni Araç Güvenlik Merkezi birebir vakitte alandaki yaklaşık 100 çalışana sistemler, gövdeler ve bileşenler için farklı ek test imkanları da sunuyor. 

 

Bilgi Süreç Merkezi
 Araç Güvenlik Merkezi’nin yanına yeni bir Audi Bilgi Süreç Merkezi de inşa edildi. Burası, yaklaşık 10.000 metrekarelik alan üzerinde AUDI AG’nin gelecekteki projelerini en ileri teknolojiye sahip donanım ve yazılımlarla destekliyor. Burada 2.400 metrekarelik alanda 800’e yakın sunucu ve data depolama ünitesi yer alıyor. Birinci kademede potansiyel üretimi iki megavat civarında olup, bu bedel 4,4 megavat’a çıkarılabilecek durumda. Bilgi Süreç Merkezi’nin teknik konseptinde azamî kullanılabilirlik, en üst seviyede arıza güvenliği ve güç verimliliği en kıymetli öncelik. Örneğin yeni bir konsept sayesinde, sunuculardan gelen atık ısı yerleşkenin genel güç tedarik ağına yönleniyor ve alandaki öbür yerleri ısıtmak için kullanılabiliyor. Bu, Bilgi Süreç Merkezini güç tüketicisinden bir jeneratöre dönüştürüyor.

 

In-Campus’te yazılım hünerleri ve dijitalleşme

In-Campus’teki özel binalardan biri de proje meskeni. Kompleks, tesisin kuzeybatısındaki dört binadan oluşuyor. 42.000 metrekarelik ofis ve atölye alanının tamamı kiralanmış durumda.

 

CARIAD’ın 2020’nin sonundan bu yana In-Campus’te bir teknoloji merkezi bulunuyor. Tesis, yazılım şirketinin en büyük lokasyonuna konut sahipliği yapıyor. 2.000’in üzerinde CARIAD işçisi burada, dijital sürüş tecrübesi, otonom sürüş, teknoloji platformları ve bulut hizmetlerinin geliştirilmesi de dahil olmak üzere tüm Volkswagen Kümesi markalarına yönelik teknolojiler üzerinde çalışıyor. CARIAD ayrıyeten Audi ve Porsche modelleri için burada yeni Premium Platform Electric (PPE) için premium yazılım ve elektronik mimari geliştiriyor. 

 

CARIAD ve ortağı Bosch’un otonom sürüş işlevlerini geliştirmek için birlikte çalıştığı Otomatik Sürüş İttifakı da burada bulunuyor.

 

Buradaki çağdaş ofisler esnek bir formda seçilebilen çalışma alanlarına sahip ve çevik çalışmayı ve grup değişimini teşvik edecek biçimde tasarlanmış durumda. CARIAD grupları, atölye ve laboratuvarlarda yazılımın Audi ve öbür Küme markalarına ilişkin araçlara entegrasyonu için çalışıyor.

 

Kampüsün kuzeydoğusunda iki katlı fonksiyonel bir bina yer alıyor. Ingolstadt Teknik Meslek Yüksekokulu, Audi’nin proje ortağı olarak burada otomatik ve kontaklı sürüşe yönelik dijital bir test alanı olan IN2Lab projesi denetim merkezini kurdu. Binada ayrıyeten eğitim odaları, In-Campus için özel bir itfaiye istasyonu ve muhafaza tesisleri bulunuyor. In-Campus’un A9 otoyoluna direkt kontağı bulunuyor. Bu otoyolun bir kısmı yıllardır otonom sürüşün geliştirilmesi için dijital test alanı olarak hizmet veriyor.

 

Yenilikçi güç tedarik konsepti

In-Campus mümkün olan en âlâ güç verimliliği için tasarlandı ve sıfır güçlü bir yerleşkeye dönüşmesi amaçlanıyor. Teknoloji parkı şu anda dışarıdan yeşil güç alıyor, fakat gelecekte tükettiği kadar yenilenebilir güç de üretecek. Atık ısı kullanımı, güç depolama ve akıllı denetim sistemleri bu hedefe yönelik önlemler. In-Campus’ün modüler güç konsepti üç temel bileşene dayanıyor: su bazlı boru sistemi, iki taraflı ısı pompaları ve çapraz güç konsepti. Boru ağı ve iki taraflı ısı pompaları sayesinde In-Campus binaları, Bilgi Süreç Merkezi üzere öteki binalardan gelen atık ısıyla ısıtılıyor. Bu, güç tasarrufu sağlarken olağanda kullanılamayacak olan enerjiyi kıymetlendiriyor.

 

In-campus yer altı suyu arıtma sistemi de ısıdan yararlanıyor. On adet kuyunun elektrikli pompaları kirli yeraltı suyunu topraktan çekiyor. Lakin bu su arıtıldıktan sonra öbür bir yere ulaşmadan evvel ısı eşanjörlerinin binaları soğuttuğu yahut ısıttığı boru sistemine besleniyor.

 

İhtiyaç fazlası ısıtma ve soğutma gücü, Güç Denetim Merkezi’ndeki 3.000 metreküp kapasiteli üç termal güç depolama sistemine besleniyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, düzgünleştirme sırasında tampon havuz fonksiyonu gören eski yangın korunma havuzu, yıl boyunca güç tedarik etmek üzere yaklaşık 29.000 metreküplük ek bir ısı depolama misyonu görecek.

 

Akıllı bir çapraz güç konsepti, tüm teknik bileşenlerin etkileşimini yönetiyor, güç jeneratörlerini ve tüketicilerini denetim ediyor, fazla enerjiyi depoluyor ve dönüştürüyor, tüketimin tepe yapmasını önlüyor ve yükleri ortadan kaldırıyor. Yenilikçi bileşenler kademeli olarak modüler güç sistemine entegre ediliyor. Güç Denetim Merkezinin çatısındaki birinci fotovoltaik sistem hala yeşil güç sağlıyor.

 

Tesissin güzelleştirilmesi: Güçlü bir görev

Rafineri 2008 yılında kapatılana kadar, yer ağır endüstriyel kullanıma maruz kalmıştı. Bu nedenle; 900 metrik ton akaryakıt, 200 metrik ton hafif akaryakıt ve eski itfaiye teşkilatının yangın söndürme köpüğünden gelen toksik perflorlu ve poliflorlu kimyasallar (PFC’ler) ile kirlenmişti. AUDI AG ve Ingolstadt Belediyesi’nin ortak teşebbüsü olan IN-Campus GmbH, 2015 sonbaharında 75 hektarlık alanı satın aldı ve birkaç ay sonra bir kamusal ve resmi bir uygunlaştırma mukavelesi imzaladı.

 

Toprak ve yeraltı sularının gerekli ıslahı 2016 sonbaharında başladı. Süreci ARGE In-Campus GbR idaresinde üç uzman şirketten oluşan bir çalışma kümesi yürüttü. Hava püskürtme ismi verilen kullanılan yollardan biriydi. Bu usulde zehirli kirleticiler topraktan buhar çıkarma, petek hafriyatı ve aşağı istikamette toprak yıkama yoluyla uzaklaştırılıyor. Düzgünleştirme çalışmalarının birçok 2021’in sonlarında tamamlandı. Kapsamlı bir halde işlenen alanın 15 hektarlık kısmı etraf için ayrıldı. Burada, özel bitki çeşitlerinin bulunduğu neredeyse doğal bir alüvyon ormanı, ekolojik bir telafi alanı olarak hizmet veriyor.

 

In-Campus yer altı suyu düzgünleştirme çalışmalarının 2028 yılına kadar devam etmesi öngörülüyor. Burada yeraltı suyu, alanın kenarındaki on adet kuyu tarafından dışarı pompalanıyor. Bir arıtma sistemi, mevcut kirleticilerin yüzde 99,9’undan fazlasını gidererek suyu temizliyor. In-Campus uygunlaştırma Almanya’daki en büyük yer güzelleştirme projelerinden biri ve Bavyera’da bir rafineri alanında gerçekleştirilen birinci tam kapsamlı uygunlaştırma.

İleri teknoloji bölgesini geliştirme gayelerinden biri, In-Campus’ü Ingolstadt kentinin bir modülü haline getirmekti. Yaklaşık 50 metre genişliğindeki yerleşke arteri bunun örneklerinden biri. Bu arter, tesisin ortasında çalışanlara ve ziyaretçilere bağlantı ve toplantı alanları sağlayan yeşil alanların bulunduğu bir kilometre uzunluğunda park yolu. Aynı vakitte 15 hektarlık ekolojik telafi alanında oluşturulan alüvyon orman biyotopu sayesinde In-Campus, Tuna ırmağı kıyılarına huzura ve tabiatına dönüş imkanı sağlıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.