Haberm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Askıda fatura dünyaya açıldı

Askıda fatura dünyaya açıldı

admin admin -
166 0

İstanbulluların dayanağıyla, pandemi ve ekonomik kriz devirlerinde eşsiz bir kent dayanışması oluşturan Askıda Fatura platformu, sarsıntı yardımlarının sürdürülebilmesi gayesiyle dünyaya açıldı. Dünyanın her tarafındaki yardımseverler, hazırlanan İngilizce site üzerinden İBB’nin yönlendirmesiyle gereksinim sahiplerine yardımcı olabilir hale geldi. Ödüllü platformu haberleştiren Bloomberg CityLab“Askıda Fatura inovatif belediyeciliğin tek sözle çarpıcı bir örneği” yorumunda bulundu. EUROCITIES ise, Askıda Fatura’nın küresel tanıtımına takviye verdiklerini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), 2020 baharında oluşturduğu çevrimiçi bağış platformu Askıda Fatura, tüm dünyada ilgi gördü ve 2021 yılında Global Belediye Liderleri Mükafatı kazandı. Bol ödüllü projeyi artık de dünyaya açan İBB, askidafatura.ibb.gov.tr sitesi üzerinden İngilizce lisan seçeneğiyle hizmet vermeye başladı. “Pay It Forward” olarak da isimlendirilen platformun memleketler arası versiyonu, bu dayanağın dünyaya açılan yüzü olmaya başladı. Küresele açılan platform ile artık dünyanın her tarafındaki yardımseverler, İBB’nin yönlendirmesiyle gereksinim sahiplerine yardımcı olabilir hale geldi.

BAŞKAN İMAMOĞLU DUYURDU

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, bu gelişmeyi toplumsal medya hesaplarından; “İstanbul’da doğan Askıda Fatura, eşsiz bir kent dayanışması ağı olarak dünyaya örnek olmuştu. Aile, öğrenci, anne, eğitim ve depremzede takviyesiyle genişleyen platform artık tüm dünyaya açılıyor” sözleriyle duyurdu.

BLOOMBERG’TEN PROJEYE ÖVGÜ

Ödüllü platformu haberleştiren dünyanın şehircilikle ilgili önde gelen haber platformu Bloomberg CityLab, anonim bağış platformunun İstanbullulara Covid ve ekonomik zorluklarda yardımcı olduğunu, artık de sarsıntı bölgesine yönelik yardımların devamı için memleketler arası hale geldiğini yazdı.

Çoğunluğu Türkiye’den isimsiz hayırseverlerin, son 3 yılda platformu kullanarak muhtaçlık sahiplerinin 400 binden fazla faturasını ödediği belirtilen haberde, Askıda Fatura üzerinden depremzedelere 16 bin 700 besin ve hijyen paketi gönderildiğini aktardı.

Jennifer Hattam imzalı haberde; “İBB, İstanbulluların dayanağıyla zelzele bölgesine 200 bin takviye paketi gönderdi. Depremzedelere tesirli bir biçimde yardım ulaştırmak üzere İBB tarafından süratle uyarlanan Askıda Fatura platformu, inovatif belediyeciliğin tek sözle çarpıcı bir örneğidir” yorumunda bulunuldu.

İlginizi Çekebilir;  Türkiye 9 ayda 1 milyon ton makarna ihraç etti

EUROCITIES, TANITIMA DAYANAK VERİYOR

Haberde görüşüne başvurulan ve Avrupa’daki 200’den fazla kentin lokal idarelerini temsil eden EUROCITIES’in (Avrupa Kentler Birliği) Genel Sekreteri André Sobczak da paranın uzaktaki bir bürokrasiye gitmediğini, somut bir şeye gittiğini göstermenin kıymetli olduğunu belirterek, şöyle görüş verdi: 

“Platform, ‘şehir diplomasisi’ dediğimiz şeyin hoş bir örneği. Hükümetler ortasında güç bağlantılar olsa bile bu farklı ülkelerden kentlerin işbirliği yapmasını engellemez. Birliğimiz, hem üye kentlerin yönetimlerine hem de vatandaşlarına Türkiye dışında bağış platformunun tanıtılmasında İBB’ye dayanak vermektedir.”

BOL ÖDÜLLÜ PLATFORM

İBB, tüm dünyada büyük ses getiren ‘Askıda Fatura’ projesiyle, 2021 yılı ‘Bloomberg Global Belediye Liderleri Yarışması’nı kazanmıştı. Dünyanın dört bir yanından 650 kentin başvurduğu müsabakada İstanbul, Paris ve Londra ve New Orleans üzere kentlerin de bulunduğu birçok dünya kentini geride bırakarak büyük mükafata ulaştı.

Proje son olarak Amerika merkezli IDC’nin düzenlediği dijital inovasyon projelerinin öne çıkarıldığı aktiflikte 6’ıncı mükafatını aldı. Askıda fatura projesi daha evvel de Güneydoğu Avrupa Mahallî İdare Birlikleri Ağı’nın (NALAS) düzenlediği  İyi Uygulamalar Sempozyumu’nda, Avrupa’da ‘İyi Uygulama’ örneği kategorisinde;  IDC CIO 2020 ödüllerinin ‘İş Geliştirme’  kategorisinde; Sürdürülebilir İş ödüllerinin ‘Sosyal Tesir / Covid-19 Çalışmaları’ kategorisinde; IDC CIO 2021 ödüllerinin hem IT Cost Efficiency hem de ‘Business Enablement’ kategorisinde ödül aldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar