DOLAR 32,3027 -0.02%
EURO 35,1700 0.6%
ALTIN 2.405,24-0,40
BITCOIN 21842980.17377%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Artık Prostat Kanserine Karşı Top Sende, Geç Kalmadan Haydi Kontrole!
  • Haberm
  • Gündem
  • Artık Prostat Kanserine Karşı Top Sende, Geç Kalmadan Haydi Kontrole!

Artık Prostat Kanserine Karşı Top Sende, Geç Kalmadan Haydi Kontrole!

ABONE OL
14 Eylül 2023 22:00
Artık Prostat Kanserine Karşı Top Sende, Geç Kalmadan Haydi Kontrole!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kanser hastalıkları ile ilgili çok değerli çalışmalara imza atan Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği ve Türk Üroonkoloji Derneği ile bir ortaya gelerek, dünyada erkeklerde en sık görülen ikinci kanser çeşidi olan prostat kanserinin değerine dikkat çekmek amacıyla Prostat Kanserine Karşı Top Sende projesini Recordati Türkiye’nin koşulsuz dayanağı ile hayata geçiriyor. 15 Eylül Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü nedeniyle gerçekleştirilen Prostat Kanserine Karşı Top Sende farkındalık projesiyle, hastalığa ve denetimlere daha fazla dikkat çekmek, toplumda geniş kitlelere ulaşmak ve daha fazla hayatın kurtarılmasına yardım etmek amaçlanıyor.

 

Düzenli yapılan testler hayat kurtarıyor

 

Erken teşhisin çok büyük kıymet söz ettiği prostat kanseri, dünyada erkeklerde en sık görülen ikinci kanser çeşidi olarak biliniyor.[1] Ülkemizde ve dünyada erkeklerde sıklıkla karşılaşılan kanser tipi olan prostat kanseri, dünyada yılda yaklaşık 1.4 milyon erkekte teşhis ediliyor.1 Bu kanser cinsinde yaş ilerledikçe de risk artıyor.[2] Uzmanlar, aile hikayesinde göğüs yahut prostat kanseri bulunan bireylerin risk kümesinde olduğunu söylüyor.2,3 Erken teşhis ve tedavi ile tedavi muvaffakiyetinin yükseldiği bilinen prostat kanserinde4, erkeklerin 40’lı yaşlardan itibaren tertipli olarak hekimleriyle görüşmeleri, prostat kanseri taramalarını düşünmeleri ve gerekirse tıbbi tekliflere uygun formda hareket etmeleri önerilmektedir.5,6

 

Prostat Kanserine Karşı Top Sende projesi ile toplumsal farkındalık oluşturmak amaçlanıyor

 

Recordati Türkiye’nin şartsız dayanağı ile hayata geçirilen Prostat Kanserine Karşı Top Sende projesi hakkında konuşan Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Uğur Selek şöyle konuştu: “Prostat kanseri teşhisinden korkmamak gerekir. Elbette ne kadar erken yakalarsak, o oranda daha hafif bir tedaviyle kurtulmak mümkünken, gecikildiğinde daha zahmetli bir tedavi gerekse de kurtulma oranları yüz güldürücüdür. Prostat kanserinde kür için tek seçeneğin cerrahi olmaması ve radyoterapinin yüksek kür oranlarıyla denk bir tedavi olarak her hastamıza önerilebilmesi, büyük bir baht oluşturmaktadır. Hastalarımızın prostat kanseri ile korkmadan çaba edebilmesi için evresi, yaşı ve işlevlerini kıymetlendirerek, hiçbir cerrahi teşebbüs olmadan, yüksek odaklanmış radyoterapi yoluyla 2-8 haftalık bir yelpazede, teknolojinin sunduğu tüm imkanlarla yanındayız.”

 

Projenin hayata geçmesinden memnun olduğunu belirten Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Dinçer ise hastalığın her evresinde tedavi formüllerinin olduğunu vurgulayarak, “Prostat kanserinin tedavisinde hastaya kemoterapi vermeden de uygulayabildiğimiz hormon baskılayıcı tedavi formülleri mevcut. Bunun dışında nükleer tıp kısmı ile birlikte teranostik uygulamaları tedavide kullanabiliyoruz” dedi. Prof. Dr. Dinçer ayrıca prostat kanseri ile ilgili birçok yeni tedavi sistemleri geliştirildiğini ve her yıl yeni ilaçlar üretildiğini söyleyerek hastalığın önemli problemlere yol açmasına karşın erken teşhis ile tedavisinin mümkün olduğunun ve erken teşhisin hayat kurtardığının altını çizdi. 

 

Farkındalık projelerinin daha şuurlu ve sağlıklı bireylerin yetişmesine büyük katkı sağladığını belirten Türk Üroonkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. İnanç Aslan da “Son yıllarda teşhis basamağında ileri evre prostat kanseri sıklığında artış gözlemliyoruz. Risk kümesinde olan bireyler, aile hikayesi olan bireylerde tarama ve genetik testlerle hastalığı çok daha erken evrede tespit edebilir, daha erken tedaviler hatta hastalık tam ortaya çıkmadan gözetici tedaviler uygulayabiliriz” diye konuştu.

 

Türkiye Futbol Federasyonu’nun dayanağı ile “Prostat Kanserine Karşı Top Sende” alana çıkıyor

 

“Prostat Kanserine Karşı Top Sende” toplumsal yarar projesi kapsamında, 16-17 ve 18 Eylül’de oynanacak Trendyol Harika Lig maçlarının tamamında mesken sahibi ekipler alana, “Prostat Kanserine Karşı Top Sende, Haydi Beyefendiler Kontrole!” yazılı pankartlarla çıkarak bu farkındalık çalışmasına dayanak verecekler. Türkiye Futbol Federasyonu’nun onayı ile hayata geçirilen bu projede hedef; sağlıklı bir ömür için tertipli denetimin ehemmiyetine dikkat çekmek ve daha fazla hayatın kurtarılmasını sağlamak.

 

Recordati Hakkında

Recordati (Reuters RECI.MI, Bloomberg REC IM), İtalyan Menkul Değerler Borsası’nda (ISIN IT 0003828271) süreç gören üroloji, üroonkoloji, kardiyovasküler, genel tedaviler, tüketici sıhhati ve ender hastalıklar üzere farklı uzmanlık alanlarında faaliyet gösteren milletlerarası bir ilaç kümesidir. Sıhhatin ve hayatı dolu dolu yaşama fırsatının bir ayrıcalık değil, bir hak olduğuna inanan Recordati, insanların hayatlarının tüm potansiyelini ortaya çıkarmalarına takviye olmak için çalışmalarına devam ediyor. 

Recordati; araştırma ve geliştirmeden üretime, ruhsatlandırmadan satış ve pazarlamaya tam entegre operasyonlara sahiptir. 1926 yılında kurulan ve EMEA, Amerika ve APAC bölgelerinde yaklaşık 150 ülkede faaliyet gösteren Recordati’nin toplamda 4.300’den fazla çalışanı bulunmaktadır. 

Recordati Türkiye ise bugün toplamda 647 çalışan, 80 milyon kutu kapasiteli üretim tesisi ve 41 başka eser ile ilaç dalında faaliyetlerini devam ettirmektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.