Haberm

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Gündem
 4. »
 5. Ara tatilde çocuğunuzun hem eğleneceği hem de öğreneceği etkinlik önerileri 

Ara tatilde çocuğunuzun hem eğleneceği hem de öğreneceği etkinlik önerileri 

admin admin -
60 0

Ara tatilde çocuğunuzun hem eğleneceği hem de öğreneceği aktiflik önerileri 

Sabah telaşla konuttan çıkmaya, akşam servisi karşılamaya, pazar günlerine sarkan ödev saatlerine küçük bir mola vakti; orta tatil haftası geldi. 13-17 Kasım ortasında okullar kapanıyor ve bir haftalık tatil süreci başlıyor. Bu devirde çocukların hem toplumsallaşması hem de dinlenirken keyifli vakit geçirmesi için süreci uygun yönetmek gerekiyor. Planlı olmanın en büyük öncelik olduğunu söyleyen Ay Koleji Rehberlik ve Ruhsal Danışmanı Doğukan Uludeveci, adrenalin dolu aktivitelerden çocuk dostu müzelere, ailece tabiatta keşfedilecek adreslerden renkli rotalara kadar birçok tavsiyede bulunuyor. 

Ara tatiller, çocukların rutinin dışında dinlenmelerinin yanı sıra çeşitli alanlarda kendilerini geliştirmeleri için büyük fırsat oluşturuyor. Bu periyotta ebeveynlerin çocuklarının doğal mentoru olarak; onlara vakitlerini düzgün kullanmak için yol göstermelerinin ve tecrübelerini paylaşarak yol göstermelerinin büyük kıymet taşıdığını vurgulayan Ay Koleji Rehberlik ve Ruhsal Danışmanı Doğukan Uludeveci, hem eğlenmek hem de dinlenmek için çeşitli tekliflerde bulunuyor. 

“Planladığınız aktiflikleri bir takvime yerleştirin”

Çocuklarla birlikte bir orta tatili planı yapmanın onların vakitlerini daha verimli geçirmeleri için son derece yararlı olacağına dikkat çeken Doğukan Uludeveci; Tatiller yapmak isteyip de yapmaya vakit bulamadığınız aktiflikleri gerçekleştirmek için fırsattır. Bu nedenle öncelikle çocukların keyif alacağı faaliyetler yapmak son derece değerlidir. Vakti faal kullananlar için bu orta tatil uzun bir müddet ve bu mühlet içerisine birçok faaliyet sığdırabilirsiniz. Bunun için tatil başlamadan önce tatilde çocuğunuzla neler yapmak istediğinizi düşünün, zihninizde canlandırın ve kağıda dökün. Listenizi hazırlarken çocuğunuzun tatile dair hayallerini dinleyin. Çocuklarınızın ilgi ve yeteneğinin kesiştiği noktada hayal ettikleri şeye ağırlaşın. Oyundan teknolojik aletlerle vakit geçirmeye kadar hey şey olabilir. Bununla ilgili neler yapabiliriz diye düşünün ve karar verdikten sonra adım atabilmek bu tatil sürecinde deneyimleyeceğimiz en hoş anlardan birisi olabilir. Planladığınız aktiflikleri bir takvime yerleştirin. Planda arkadaşlarıyla birlikte olunacak vakte da yer ayırın. Aile etkileşiminin, paylaşımının bol olacağı, birbirinize vakit ayıracağınız bir tatil geçirmeye itina gösterin” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Buca'da Bağ Bozumu Zamanı

 

Uludeveci, aktiflik tekliflerini ise şöyle sıraladı:

Okuma Aktiflikleri Düzenleyin

 • Kitaplar sizi ve çocuğunuzu memnun ederek rahatlamanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun keyif alabileceği ilham verici ve motive edici kitaplarla okuma günleri düzenlemek yeterli bir fikir olacaktır. Tatili mühletince tamamlayacağınız kitap sayısını birlikte yapacağınız bir oylamayla belirleyebilir ve günün muhakkak saatlerini bu aktiflik için ayırabilirsiniz. Böylece hem eğlenceli hem de maksada yönelik bir aktive planlamış olabilirsiniz. Bu bahisteki en kıymetli nokta kitap okuma saatlerinizi birlikte gerçekleştirmeniz. Sonrasında ise okuduğunuz kitaplarla ilgili fikirlerinizi konuşarak ortak bir ilgi alanında buluştuğunuzu çocuğunuza hissettirebilir ve kitap okuma alışkanlığı edinmesini kolaylaştırabilirsiniz.

 

Doğa Aktivitesi Yapın

 • Ormanda, kıyı kenarında, parkta ya da arazi şartlarının uygun olduğu bir tabanda ailece bisiklet sürmeyi denemediyseniz bu ara tatil iyi bir fırsat olabilir. Bisiklet sürmek, hem fizikî aktivite sağlar hem de tabiatla iç içe olma fırsatı sunar. Aile olarak tabiatın tadını çıkararak kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

 

İstanbul Oyuncak Müzesi’ni Ziyaret Edin

 • Şair ve müellif Sunay Akın tarafından 2005 yılında kurulan bu müzede 1700’lü yıllardan günümüze kadar oyuncak tarihinin en değerli kesimleri sergileniyor. 5 katlı tarihi bir köşkün içinde yer alan bu müzede çocuklar sayısız oyuncağı inceleme fırsatı bulurken tıpkı vakitte anlatılan periyoda ilişkin de bilgi sahibi olurlar. Oyuncak sevmeyen çocuğun olmadığını düşünürsek orta tatil için çocuklarınızı memnun etmek isterseniz İstanbul Oyuncak Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

 

Gönüllü Faaliyetlerine Katılın

 • Gönüllülük temeline dayanan faaliyetlerle topluma, etrafa, yardıma muhtaç insanlara ya da canlılara yardım edebilirsiniz. Birlikte haftanın muhakkak günlerinde vakıfların gönüllülük faaliyetlerine katılmak, geri dönüşüm aktiviteleri yapmak üzere faaliyetler planlayabilirsiniz. Böylelikle birlikte hem yeni şeyler öğrenebilir hem de yeni beşerlerle etkileşim kurabilirsiniz. İstekli faaliyetleriyle çocuklarınızın toplumsal müsamaha ve empati kazanmalarına dayanak olabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir;  Selçuklu Belediyesi Hatice Hatun Külliyesi Çocuk Mektebinde 4-6 yaş grubunda eğitim alan öğrenciler için mezuniyet töreni düzenledi

 

Yeni Marifetler Kazanmasını Sağlayın

 • Tatildeyken yemek yapmak, fotoğraf çekmek, bir müzik aleti çalmak üzere marifetler ortasından çocuğunuza uygun olanı bularak yeni şeyler öğrenmesine katkı sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz bilhassa lise çağından küçük bir yaşta ise birkaç marifet deneyebilir ve hangisine daha ilgili olduğunu görebilirsiniz. Örneğin, birlikte yemekler hazırlayarak içindeki küçük şefin ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

 

Bir Gününüzü Büsbütün Onun Planlamasına Müsaade Verin 

 • Bir gününüzü büsbütün çocuğunuzun istekleri üzerine düzenleyerek onun ilgi alanlarını keşfedin. Böylece çocuğunuzun istekleri, ilgi alanları ve sevdiği şeyler konusunda daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz. Bir günü çocuğunuzun planlaması orta tatil boyunca planladığınız şeyleri yaparken mecburilik üzere hissetmemesini ve daha çok ilgi göstermesini sağlayacaktır.

              Ailecek Sinema İzleyin

 • Ters Yüz: Ters Yüz, küçük bir çocuğun kıssasını anlatıyor. Küçük Riley için hayat, babasının San Francisco’da yeni bir işe başlamasıyla baştan aşağıya değişir. Orta-Batı’daki ömrünü geride bırakan Riley’ı artık yeni bir mesken, okul ve arkadaşlar beklemektedir. Pekala içindeki hisleri o ne söyler? Sevinç (Amy Poehler), Dehşet (Bill Hader), Öfke (Lewis Black), Nefret (Mindy Kaling) ve Hüzün (Phyllis Smith)… Riley’in zihninin içinde yaşayan, ona günlük hayatında tavsiyeler veren hisleri bu yeni hayata alışırken ufak bir kaosa neden olacaktır. Sevinç, Riley’nin en değerli duygusudur ve onu daima olumlu tutmaya çalışır fakat öteki hisler bu yeni hayatına ahenk sağlama konusunda biraz şaşkındır…
 • Yukarı Bak (UP): Yukarı Bak’ta tesadüf yapıtı yolları kesişen iki çocuk, yıllarca sürecek tatlı ve dokunaklı bir öykünün başkahramanlarıdır. Maceracı doğan ve hayattaki her şeye dair çocuksu saf meraklar barındıran Ellie’nin tek hayali dünyayı gezebilmektir. Carl ise sessizliği ve dinginliğiyle örttüğü maceraperestliği ve kocaman kalbiyle Ellie’nin tek isteğini gerçekleştirebilmeyi dilemektedir. İki küçük çocuk büyür, evlenir, yaşlanır… Vefat Ellie’nin kapısını çalar, Carl ise sevdiğinden kalan tek şeyi, bu çocuksu hayali gerçekleştirmeye koyulur.
 • Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap: İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanların Londra’ya düzenlediği hava ataklarında Peter, Susan, Edmund ve Lucy isimli dört çocuk ailelerinden farklı düşerler. Güvenlik hedefiyle ülkelerine gönderilen Peter, Susan, Edmund ve Lucy, orada sihirli bir gardrop bulurlar. Gardrobun içine girince Narnia isimli mistik bir ülkeye geçiş yaparlar. Bir vakitler barış ve huzur dolu bir ülke olan Narnia’nın özelliği konuşan canavarların, cücelerin ve devlerin ülkesi olmasıdır. Fakat, şeytani güçlere sahip Beyaz Cadı tarafından dondurulmuştur. Küçük dostlarımız büyüyü bozup Narnia’yı eski haline getirmek için bir aslandan yardım alırlar.
 • Mucize: Auggie Pullman (Jacob Tremblay) 5. sınıfa geçmek üzere olan bir çocuktur. Fakat doğuştan gelen yüzündeki kalıcı deformasyon geçirdiği onlarca ameliyata karşın düzelmemiştir. O yaşına dek hiç okula gitmemiş, konutta ailesi tarafından eğitim almış ve dışarıyla münasebeti, daima bir kask aracılığıyla olmuştur. Sıradan bir okul olan Beecher’a başladığı günden itibaren kimilerinin alay konusu olsa da aslında birçok bireyden bir farkı olmadığını gösterecek, dış görünüşün ne kadar kıymetsiz olabileceğini kanıtlayacaktır. Mucize sineması, 2012’de R. J. Palacio’nun yazdığı tıpkı isimli romandan uyarlandı.
 • Zootropolis: Hayvanlar Şehri Zootopia, hayvanların bir ortada yaşadığı çok büyük bir kenttir. Bu kentte yaşayan bir tavşan olan Judy Hopps polis teşkilatına yeni yazılmıştır. Nick isimli tilki ise küçük dolandırıcılık işleri yaparak köşeyi dönmeyi hedeflemektedir. Bir gün Nick, işlemediği bir cürümle itham edilir. Nick ismini paka çıkarmak, Judy de davayı çözmek için daha evvelce hiç kestirim edemeyecekleri bir işbirliği yapmak zorunda kalırlar. 
İlginizi Çekebilir;  Gururlandıran TÜBİTAK Başarısı

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar