DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19115250.8433%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Anestezi altında diş tedavisi sadece ameliyathanede yapılır
  • Haberm
  • Sağlık
  • Anestezi altında diş tedavisi sadece ameliyathanede yapılır

Anestezi altında diş tedavisi sadece ameliyathanede yapılır

ABONE OL
29 Kasım 2023 13:24
Anestezi altında diş tedavisi sadece ameliyathanede yapılır
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Uzmanı uyarıyor!

Anestezi altında diş tedavisi yalnızca ameliyathanede yapılır

Diş fobisini yenen usul, anestezi ile diş tedavisi…

Genel anestezi ve sedasyon süreçleri için rastgele bir yaş sonu bulunmadığını belirten uzmanlar, anestezi süreçleri esnasında ve sonrasında hafifçe şiddetliye pek çok komplikasyon görülebileceğini söylüyor. Çocuk ya da yetişkin hastaların uyutularak tedavi edilebilmesi için A tipi Ağız ve Diş sıhhati merkezi lisansı ve ruhsatının alınmış olması gerektiğini belirten Doç. Dr. Barış Karabulut, anestezi altında diş tedavisin çocuklardan yetişkinlere, özel ihtiyaçlı bireylerden diş doktoru korkusu olan, öğürme refleksi olanlara kadar herkese uygulandığını kaydetti.

Doç. Dr. Karabulut, “Genel anestezi altında bütün diş çekimleri, kanal tedavileri, implantlar hepsi yapılıyor. Ölçüleri alınıyor, çabucak süreksiz protezleri yapılıyor. Hasta daha uyurken geçiciler de yapıştırılıyor.” dedi.

Üsküdar Diş Hastanesi Çocuk Diş Doktoru Doç. Dr. Barış Karabulut, genel anestezi ve sedasyon ile yapılan diş tedavileri hakkında bilgi verdi.

Doç. Dr. Barış Karabulut, genel anestezi ve sedasyon süreçleri için rastgele bir yaş sonu bulunmadığını lisana getirerek, “Önemli olan süreç öncesi gerekli tüm tıbbi ve radyolojik tetkiklerin yapılması, tam teşekküllü bir ameliyathane ortamında ehil bir anestezi grubunun olmasıdır.” dedi.

Yeterli deneyimde ameliyathane grubu ve sıhhat alt yapısı üst seviyede olan bir kurum seçilmeli

Anestezi süreçleri esnasında ve sonrasında hafifçe şiddetliye pek çok komplikasyon görülebildiğini tabir eden Doç. Dr. Barış Karabulut, bu komplikasyonların çarçabuk ortadan kaldırıldığını söyledi. Doç. Dr. Barış Karabulut, “Önemli olan kâfi deneyimde ameliyathane grubunun ve sıhhat alt yapısı üst seviyede olan bir kurumun seçilmesidir.” diye konuştu.

Diş uygulamalarında anestezinin bazen çok hafife alındığını kaydeden Karabulut, öncelikle hangi çocuklara genel anestezi altında tedavi uygulanacağının belirlenmesinin kıymetine vurgu yaptı. Doç. Dr. Barış Karabulut, şunları anlattı:

“Genel anestezi ve sedasyon diye iki başlık var aslında. Sedasyon anestezinin daha hafif hali. Tıbbın tüm kollarında olduğu üzere her vakit kolaydan zora hakikat gitmek ana amacımızdır. Öncelikle mümkün olan hastalarda sedasyon prosedürü denenmeli. Sedasyonla genel anestezi ortasında kıymetli farklar bulunuyor. Sedasyonda entübasyon yapılmasına gerek kalmadan kolay ve kısa müddetli süreçler çarçabuk yapılabilir. Kişinin şuuru yerinde olabilir. Hafif uyaranlara karşılık verir yalnızca. Buna şuurlu sedasyon diyoruz. Daha uzun vadeli ve komplike süreçler için derin sedasyon tercih edilir. Derin sedasyonda hasta tam uyku halindedir lakin kendi kendine soluk alıp verebilir.”

Bir merkezde çocuk ya da yetişkin hastaların uyutularak tedavi edilebilmesi için ne gerekli?

Bir merkezde çocuk ya da yetişkin hastaların uyutularak tedavi edilebilmesi için A tipi ağız diş sıhhati merkezi lisansı ve ruhsatının alınmış olması gerektiğini belirten Karabulut, “Tam teşekküllü bir ameliyathane olması koşuldur. Anestezi aygıtları, anestezi teknisyeni, hemşiresi, tüm ilaçları, yani muhtemel komplikasyonlarda müdahale edecek anestezi takımı, tekrar hayata döndürecek grubun hazır bulunması gerekir. Genel anesteziden sonra en az 4 saat hasta müşahede altında tutulmalı, her şeyin olağan olduğuna emin olunduktan sonra taburcu edilmelidir.” dedi.

Anestezi öncesinde hastalara her vakit belirli analizlerin yapılması gerektiğini ve tüm tıbbi geçmişin de bilinmesinin değerli olduğunu kaydeden Karabulut, “Hasta, eski hastalıkları, geçirmiş olduğu ameliyatları, kullandığı ilaçları anestezi uzmanıyla paylaşmalı. Operasyondan çabucak evvel tekrar bir muayene ile operasyona uygunluk kıymetlendirilir. Operasyon esnasında çok dikkatli çalışmak, kanama denetimlerinin yeterli yapılması muhtemel komplikasyonları önlemede son derece değerlidir.” dedi.

Sedasyonun avantajı var mı?

Sedasyonun genel anesteziden en değerli avantajının çoğunlukla hava yoluyla hasta uyutulduğu için sedasyon bittiği anda bedende ilacın kalmaması olduğunu söyleyen Doç. Dr. Barış Karabulut bu sebeple hastanın derlenmesi, taburcu olması ve olağan hayatına dönmesinin çok kısa sürdüğünü söyledi.

Genel anestezi sırasında sıklıkla nazal entübasyon yapılabildiğini tabir eden Karabulut, burun mukozasının çok hassas olduğunu ve kesinlikle kanama denetiminin çok dikkatli yapılması gerektiğini vurguladı.

Diş doktorlarının ağız ortamında çalıştığı için genelde nazal entübasyon yapılmasını istediklerini anlatan Karabulut, “Burunda deviasyon, polip yahut çok darlık durumunda ısrarcı olmayıp ağızdan entübasyonla da çalışabiliriz.” dedi.

Doğru merkez, yanlışsız doktor ile yapılmalı

Anestezi ile diş tedavisi konusunda hastalara ‘gözünüzde büyütecek kadar korkulacak bir olay da değil, lakin çok hafife alınacak bir olay da değil’ dediklerini kaydeden Karabulut, “Bu süreçlerin hakikat bir yerde, yanlışsız bir tabiple, ehil bir grup ve kâfi altyapının olduğu bir hastane ortamında yapılması koşul.” formunda konuştu.

Özel ihtiyaçlı çocukların da anestezi uygulamalarıyla tedavi edildiğini kaydeden Karabulut, “Burada da sedasyon yahut anestezi ortasındaki ayrımı yapılacak süreçlerin müddeti belirliyor.

Korkanlar ve öğürme refleksi olanlar da tercih ediyor

Diş tabibinden çok korkan yetişkin hastalara da çoklukla sedasyonun uygulandığını anlatan Karabulut, şöyle devam etti:

“Yaş sonu yok. Yeni doğandan yetişkinlere kadar her yaş kümesi hasta, bilhassa yetişkinler için söylüyorum, diş tabibi korkusu olan, öğürme refleksi olanlara da uyguluyoruz. Bu tip hastalar ağızlarını aşikâr bir düzeyden fazla açınca yahut ağıza ayna dahi girdiğinde öğürmeye başlarlar ve tedavileri neredeyse imkansız hale gelir. Ayrıyeten çok fazla seans gerektiren, koltukta uzun müddet tedavi vakti gerektiren süreçler tek seferde bitirilmiş olur. Mesela ağır diş çekimleri, implant uygulamaları, ölçü aldırma…Yabancı hastalarda da sıhhat turizmi kapsamında kısa vakit diliminde süreçlerinin bitmesi gerekiyor. Genel anestezi altında bütün diş çekimleri, kanal tedavileri, dolgular, implantlar yapılıyor. Ölçüleri alınıyor, çabucak süreksiz protezleri yapılıp hastaya uygulanıyor. Bu da hastalar ve klinikler için vakitten tasarrufun yanında yapılan süreçlerin kalite ve muvaffakiyetini artıran bir avantaj sağlıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.