DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21140210.28148%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Anadolu Efes Maviyi Korumaya Devam Ediyor

Anadolu Efes Maviyi Korumaya Devam Ediyor

ABONE OL
15 Eylül 2023 12:36
Anadolu Efes Maviyi Korumaya Devam Ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Topluma ve etrafa artı paha katacak faaliyetleri odağına alan Anadolu Efes’in çalışanlarından oluşan istekli grubu, 16 Eylül Memleketler arası Kıyı Paklığı Günü kapsamında Deniz Ömrünü Müdafaa Derneği iş birliğiyle Heybeliada’da kıyı paklığı gerçekleştirdi. 2022 yılından bu yana Denize +1 Nefes projesi ile deniz ekosisteminin korunmasına yönelik eforları destekleyen Anadolu Efes, bu özel günde de kıyılarda biriken çöplerin denizlere ulaşmadan temizlenmesinin kıymetine dikkat çekti. 

2022 yılından bu yana Deniz Hayatını Muhafaza Derneği iş birliğinde yürütülen Denize +1 Nefes projesiyle Marmara denizinde biyoçeşitliliğin zenginleştirilmesine ve korunmasına katkı sunan Anadolu Efes, gönüllüleri ile 16 Eylül Memleketler arası Kıyı Paklığı Günü vesilesiyle Heybeliada’da kıyı paklığı gerçekleştirdi. 

Anadolu Efes Küme Kurumsal Bağlantı ve Bağlantılar Yöneticisi (CCAO) Selda Susal Saatçi, “Bir yandan denizlerin yağmur ormanları olarak nitelendirilen ve tüm dünyada yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan mercanların Marmara denizinde çoğalmasına ve korunmasına katkı sunarken, bir yandan da kıyı temizliğinin deniz ekosistemi için kıymetine dikkat çekmek istiyoruz. Dünya, giderek artan atık üretimi nedeniyle global bir çöp kriziyle karşı karşıya. Bu atıklar gezegenin dört bir yanında havaya, toprağa ve denizlere karışarak canlıların ömrünü tehdit ediyor. Bilhassa plastik atıklar, toplam deniz atığının en az yüzde 85’ini oluşturuyor. WWF’in yayınladığı bir rapora nazaran her yıl yaklaşık 0.57 milyon ton plastik Akdeniz’e gidiyor. Bu her dakika denize 33,800 plastik şişe atılmasıyla eş bedel. Aldığımız her 3 nefesten 2’sini denizlerimize borçlu olduğumuzu düşünürsek, keyifli vakit geçirdiğimiz kıyılarımızı pak bırakmanın hepimizin sorumluluğunda olduğuna inanıyorum” dedi.

 

Deniz Ömrünü Müdafaa Derneği İdare Şurası Lideri Volkan Narcı, “Okyanuslarımızda yaklaşık 75 ila 199 milyar kilogram plastik atığın yüzdüğü kestirim ediliyor. Birleşmiş Milletler’in açıkladığı bilgilere nazaran acil tedbir alınmazsa, okyanusa karışan yıllık kestirimi 11 milyon metrik ton plastik, önümüzdeki yirmi yıl içinde üç katına çıkacak. Bu da 2040 yılına kadar her yıl 23 ila 37 milyon metrik ton plastiğin okyanusa dağılması ve dünya çapında her bir metre kıyı şeridini 50 kilogram plastik kaplaması manasına geliyor. Her birimizin küçük bir eforu bile bu sorunun tahliline yönelik bir umut ışığı. Bu bağlamda Anadolu Efes Gönüllüleri ile yaptığımız kıyı temizliğinin bu mevzudaki farkındalığı artırmasını diliyoruz” dedi. 

 

Anadolu Efes gönüllüleri yıl boyunca paklık aktivitelerine devam ederek etrafa +1 dayanak olmaya devam edecek.

 

 Anadolu Efes Hakkında:

54 yıllık seyahati boyunca toplumsal hayatın içinde bir kurum olan Anadolu Efes, Barth Report’a nazaran üretim hacmi bakımından dünyanın en büyük 10’uncu, Avrupa’nın ise 5’inci bira şirketi pozisyonunda bulunuyor.  Kurulduğu günden bu yana bölümünde pek çok birincisi gerçekleştiren şirket, 70’ten fazla ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ile de tıpkı vakitte Türkiye’den dünyaya açılan sayılı kurumlardan biri. Faaliyette bulunduğu dalın gelişimine katkı sunarken, içinde bulunduğu topluma bedel katmayı da öncelikleri ortasında gören Anadolu Efes, sürdürülebilir bir iş modeli oluşturmayı gelecek jenerasyonlara karşı bir sorumluluk olarak görüyor. Bu kapsamda, sürdürülebilir turizmden sürdürülebilir tarım ve etrafa, spordan kültür sanata ve girişimciliğe kadar birçok alanda sürdürülebilir modeller yaratarak gerek çevresel gerekse toplumsal ve kültürel gelişime katkı sunacak çalışmalar yürütüyor. 2010 yılından bu yana da memleketler arası GRI standartlarını temel alan sürdürülebilirlik raporları aracılığıyla yol haritasını şeffaflıkla paylaşan Anadolu Efes, 2023 yılında birinci entegre raporunu yayımladı.  

Anadolu Efes Gönüllüleri Hakkında

Anadolu Efes Gönüllüleri, topluma ve etrafa katkı sağlayacak ve farkındalık yaratacak birçok gönüllülük faaliyetinde bulunuyor. Şirket çalışanlarından oluşan gönüllüler, toplumsal hassaslığı gözeterek hem kendi projelerini oluşturuyor hem de var olan toplumsal sorumluluk projelerine dayanak oluyor. Sokak hayvanlarını beslenmesinden etraf paklığına kadar çeşitli aktiviteler, Anadolu Efes’in gönüllülük hareketinin içerisinde yer alıyor. 

Deniz Hayatını Muhafaza Derneği Hakkında: 

 

Deniz Ömrünü Müdafaa Derneği, 9 Eylül 2015 tarihinde Adalar Denizle Ömür ve Spor Kulübü Derneği ismiyle Heybeliada’da kuruldu. 2021 yılına kadar Adalar Denizle Hayat ve Spor Kulübü ismiyle faaliyetlerini yürüten dernek, daha kapsayıcı amaçlar doğrultusunda kurumsal kimlik değişimi süreciyle bugünkü yapısını aldı. Bugüne kadar Türkiye’de bir çok “ilk”e imza atan DYKD, Marmara Denizi’nde, Akdeniz’e endemiği olan sarı mercanların (gorgon) nakli ve korunması, Marmara Denizi’nin birinci ve tek deniz müdafaa alanının yaratılması, denizin 30 metre altındaki mercanların 7/24 kameralarla canlı olarak izlenmesi, Tavşan Adası müdafaa alanının ranger sistemiyle yönetilmesi, hayalet ağların deniz tabanından temizlenerek ileri dönüşümle tekrar hayata kazandırılması, biyoçeşitlilik takibi, çeşit ve habitatlarının korunması, su altı kültür ve mirasının korunması, sanat ve sürdürülebilir tasarım alanlarında faaliyet gösteriyor.

Deniz Ömrünü Müdafaa Derneği; Türkiye’nin en esaslı ve saygın üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi ve akademisyenlerinin takviyesi ile bilimsel çalışmalar ve projelerle, gelecek deniz ömrünü sürdürülebilir ve adil usuller ile müdafaayı hedefliyor.

  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.